Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Suomen joukkue

PyeongChang 2018 talviparalympialaisten Suomen kisajoukkueeseen on valittu 13 urheilijaa sekä kaksi opashiihtäjää. Tältä sivulta löydät urheilijaesittelyt sekä heidän kisapäivänsä (kisa-ajat Suomen aikaa)!

ALPPIHIIHTO


SANTERI KIIVERI
Syntymävuosi: 2000
Asuinpaikka: Lappeenranta/Ruka
Luokka: Pystyluokat (LW6/8)
Saavutukset 2016-17:
MM-kilpailut 2017: 6. (Super-combi)
MC- kokonaiskilpailu 4. /Pujottelu
EC:n kokonaiskilpailu 1.
Aikaisemmat paralympialaiset: –
Facebook @Santerikiiveri18
Instagram @santerikiiveri
Kisapäivät (ajat Suomen aikaa):
Lauantai 10.3. syöksy klo.2:30-5:30
Sunnuntai 11.3. super-G klo.2:30-6:00 Super-G
Tiistai 13.3. alppiyhdistetty klo.2:30-6:00 (SG) ja klo.8:00-10:00 (SL)
Keskiviikko 14.3. pujottelu klo.2:30-5:30 ja klo.7:00-8:30
Lauantai 17.3. suurpujottelu klo.2:30-5:00 ja klo.7:00-8:30

 

LUMILAUTAILU


MATTI SUUR-HAMARI
Syntymävuosi: 1986
Asuinpaikka: Imatra/Ruka
Luokka: Sääriproteesi (SB-LL2)
Saavutukset 2016-17:
MM-kilpailut 2017: 2 x kultaa
MC- kokonaiskilpailu 1. (BSL) ja 3. (SBX)
Aikaisemmat paralympialaiset: Sochi 2014
Facebook @athletemattisuurhamari
Instagram @mattisuurhamari
Twitter @MattiSuurHamari
Nettisivu: www. mattisuurhamari.com/
Kisapäivät (ajat Suomen aikaa):
Maanantai 12.3. SBX klo.3:30-10:00
Perjantai 16.3. Banked slalom klo.3:30-9:55

 


MATTI SAIRANEN
Syntymävuosi: 1985
Asuinpaikka: Rovaniemi/Espoo
Luokka: Yläraajavamma (SB-UL)
Saavutukset 2016-17:
MM-kilpailut 2017: 16. (BSL) ja 15. (SBX)
MC-kokonaiskilpailu 19. sija (BSL) ja 13. sija (SBX)
Aikaisemmat paralympialaiset: –
Kisapäivät (ajat Suomen aikaa):
Maanantai 12.3. SBX klo.3:30-10:00
Perjantai 16.3. Banked slalom klo.3:30-9:55

 

 

AMPUMA- JA MAASTOHIIHTO


SINI PYY
Syntymävuosi: 1992
Asuinpaikka: Rovaniemi
Luokka: Kelkkahiihtäjät (LW11)
Saavutukset 2016-17:
Vuokatin MC-osakilpailussa 3.
Aikaisemmat paralympialaiset: Sochi 2014
Facebook @sinipyy 
Instagram @sinipyy
Twitter @pyysini
Nettisivu: www.sinipyy.com/
Kisapäivät (ajat Suomen aikaa):
Lauantai 10.3. N6km kelkka (ampumahiihto) klo.3:00-4:10
Keskiviikko 14.3. sprintit klo.3:00-4:25 (karsinta) ja klo.5:00-7:30 (semifinaalit + finaali)
Perjantai 16.3. N12,5km kelkka (ampumahiihto) klo.3:00-4:30
Lauantai 17.3. N5km kelkka (maastohiihto) klo.5:40-6:55

 


ILKKA TUOMISTO
Syntymävuosi: 1984
Asuinpaikka: Ylöjärvi
Luokka: Pystyhiihtäjät (LW8)
Saavutukset 2016-17:
MM-kilpailut 2017: hopeaa (20km p)
MC-kokonaiskilpailu 3.
Aikaisemmat paralympialaiset: Torino 2006, Vancouver 2010, Sochi 2014
Facebook @IlkkaTuomisto
Instagram @ituomisto
Kisapäivät (ajat Suomen aikaa):
Keskiviikko 14.3. sprintit klo.3:00-4:25 (karsinta) ja klo.5:00-7:30 (semifinaalit & finaalit)
Lauantai 17.3. M10km perinteinen (maastohiihto) klo.3:00-5:30

 


INKKI INOLA
Syntymävuosi: 1999
Asuinpaikka: Laukaa
Luokka: Näkövammahiihtäjät (B3)
Opashiihtäjä: Vili Sormunen
Saavutukset 2016-17:
MM-kilpailut 2017: 18. (10km v) ja 13. (sprintti, v)
MC-kokonaiskilpailu 18.
Aikaisemmat paralympialaiset: –
Kisapäivät (ajat Suomen aikaa):
Maanantai 12.3. M20km vapaa (maastohiihto) klo.3:00-6:30
Keskiviikko 14.3. sprintit klo.3:00-4:25 (karsinta) ja klo.5:00-7:30 (semifinaalit & finaali)
Lauantai 17.3. klo.3:00-5:30 M10km perinteinen (maastohiihto)

 


RUDOLF KLEMETTI
Syntymävuosi: 1982
Asuinpaikka: Rukatunturi
Luokka: Näkövammahiihtäjät (B3)
Opashiihtäjä: Jaakko Kallunki
Saavutukset 2016-17:
MM-kilpailut 2017: 19. (10km v)
MC-kokonaiskilpailu 22.
Aikaisemmat paralympialaiset: Salt Lake City 2002, Vancouver 2010, Sochi 2014
Kisapäivät (ajat Suomen aikaa):
Maanantai 12.3. M20km vapaa (maastohiihto) klo.3:00-6:30
Keskiviikko 14.3. sprintit klo.3:00-4:25 (karsinta) ja klo.5:00-7:30 (semifinaalit & finaali)
Lauantai 17.3. M10km perinteinen (maastohiihto) klo.3:00-5:30

 


JUHA HÄRKÖNEN
Syntymävuosi: 1974
Asuinpaikka: Raahe
Luokka: Pystyhiihtäjät (LW4)
Saavutukset 2016-17:
MM-kilpailut 2017: 12. (sprintti, ampumahiihto), 9. (pitkä matka, ampumpahiihto)
MC-kokonaiskilpailu 12. (ampumahiihto)
Aikaisemmat paralympialaiset: Sochi 2014
Kisapäivät (ajat Suomen aikaa):
Lauantai 10.3. M7,5km pysty (ampumahiihto) klo.4:45-7:40
Tiistai 13.3. M12,5km pysty (ampumahiihto) klo.5:30-8:25

OPASHIIHTÄJÄT

Jaakko Kallunki
Vili Sormunen

 

PYÖRÄTUOLICURLING


SARI KARJALAINEN
Syntymävuosi:
Asuinpaikka: Rovaniemi
Saavutukset:
Aikaisemmat paralympialaiset: Sochi 2014


VESA LEPPÄNEN
Syntymävuosi:
Asuinpaikka: Rovaniemi
Saavutukset:
Aikaisemmat paralympialaiset: –


MARKKU KARJALAINEN
Syntymävuosi:
Asuinpaikka: Rovaniemi
Saavutukset:
Aikaisemmat paralympialaiset: Barcelona 1992, Sochi 2014


RIITTA SÄRÖSALO
Syntymävuosi:
Asuinpaikka: Nokia
Saavutukset:
Aikaisemmat paralympialaiset: –


YRJÖ JÄÄSKELÄINEN
Syntymävuosi:
Asuinpaikka: Ahvensalmi
Saavutukset:
Aikaisemmat paralympialaiset: –

Pyörätuolicurling kisa-aikataulu (ajat Suomen aikaa):
Lauantai 10.3. SVK-FIN klo.7:35-10:00
Sunnuntai 11.3. RUS-FIN klo.2:35-5:00 ja GBR-FIN klo.12:35-15:00
Maanantai 12.3. FIN-CHN klo.2:35-5:00 ja FIN-USA klo.7:35-10:00
Tiistai 13.3. FIN-KOR klo.2:35-5:00 ja FIN-SUI klo.7:35-10:00
Keskiviikko 14.3. FIN-SWE klo.2:35-5:00 ja NOR-FIN klo.12:35-15:00
Torstai 15.3. CAN-FIN klo.2:35-5:00 ja GER-FIN klo.12:35-15:00
Perjantai 16.3. Tie-break klo.2:35-5:00, semifinaalit klo.8:35-12:00
Lauantai 17.3. Pronssipeli klo.2:35 ja finaali klo.7:55