Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Ylen aikataulu, TV2 & Yle Areena

Yle lähettää yhteensä yli 80 tuntia PyeongChang 2018 talviparalympialaisista 9.-18.3.2018! Alla näet Yle TV2:n ja Yle Areenan lähetysajat.

Perjantai 9.3.
TV2:
12.50-14.50 avajaiset
18.00-18.30 avajaiset (kooste)

Lauantai 10.3.
TV2:
15.20-17.35 kooste

Areena:
2.30-6.00 syöksylasku (Santeri Kiiveri)
3.00-4.10 ampumahiihto, 6km kelkka (Sini Pyy)
4.45 -7.40 ampumahiihto, 7,5km pysty (Juha Härkönen)
12.30-15.00 curling (Slovakia – Suomi)

Sunnuntai 11.3.
TV2:
15.45-17.00 kooste

Areena:
2.30-6.00 super G (Santeri Kiiveri)
3.00-5.25 hiihto, kelkka
7.30-10.00 curling (NPA* – Suomi)
12.30-15.00 curling (Iso-Britannia – Suomi)
*paralympiaurheilijat Venäjältä

Maanantai 12.3.
TV2:

7.00-10.00 lumilautacross (Matti Suur-Hamari ja Matti Sairanen)
18.00-19.00 kooste

Areena:
2.30-5.00 curling (Suomi – Kiina)
2.55-6.30 hiihto, 20 km pysty (v) (Juha Härkönen ja Inkki Inola + Vili Sormunen)
3.25-10.00 lumilautacross (Matti Suur-Hamari ja Matti Sairanen)
7.30-12.00 curling (Suomi – USA)

Tiistai 13.3.
TV2:

18.00-19.00 kooste

Areena:
2.30-6.00 ja 8.00-10.00 alppiyhdistetty (Santeri Kiiveri)
2.30-5.00 curling (Suomi – Etelä-Korea)
3.00-4.50 ampumahiihto, kelkka
5.30-8.25 ampumahiihto, 12,5km pysty (Juha Härkönen)
7.30-10.00 curling (Suomi – Sveitsi)

Keskiviikko 14.3.
TV2:
2.25-8.30 pujottelu ja hiihto (Santeri Kiiveri / Ilkka Tuomisto, Rudolf Klemetti, Inkki Inola ja Sini Pyy)
18.00-19.00 kooste

Areena:
2.30-6.00 ja 8.00-10.00 pujottelu (Santeri Kiiveri)
2.30-5.00 curling (Suomi – Ruotsi)
3.00-4.50 ja 5.30-8.25 hiihto, sprintit (Ilkka Tuomisto, Inkki Inola, Sini Pyy, Rudolf Klemetti ja Juha Härkönen)
12.30-15.00 curling (Norja- Suomi )

Torstai 15.3.
TV2:

18.00-19.00 kooste

Areena:
2.30-4.00 ja 5.30-6.00 naisten pujottelu, selostamaton
7.30-10.00 curling (Kanada – Suomi)
12.30-15.00 curling (Saksa – Suomi)

Perjantai 16.3.
TV2:

7.00-10.00 banked slalom (Matti Suur-Hamari ja Matti Sairanen)
18.00-18.30 kooste

Areena:
2.30-5.00 curling, tie break (jos Suomi mukana)
3.00-4.30 ampumahiihto (Sini Pyy)
3.30-9.55 banked slalom (Matti Suur-Hamari ja Matti Sairanen)
5.00-9.00 ampumahiihto (Juha Härkönen)
8.30-11.00 curling, semifinaalit (jos Suomi mukana)

Lauantai 17.3
TV2:

2.55-5.30 hiihto, 10km pysty (p) (Ilkka Tuomisto, Inkki Inola ja Rudolf Klemetti)
11.42-13.20 kooste
15.10-16.10 curling, pronssipeli / finaali (kooste)

Areena:
2.30-4.00 curling, pronssi (selostamaton)
2.30-5.00 suurpujottelu miehet (Santeri Kiiveri)
5.40-6.55 hiihto, 5km kelkka (Sini Pyy)
7.00-8.30 suurpujottelu, miehet (Santeri Kiiveri)
7.30-10.25 curling, finaali

Sunnuntai 18.3.
TV2:

11.00-12.50 kooste
13.40-15.10 päättäjäiset

Areena:
2.30-4.00 ja 5.30-6.30 suurpujottelu, naiset (selostamaton)
3.00-3.40 hiihto, sekaviesti 4 x 2,5km (Suomi)
4.00-5.05 hiihto, avoin viesti 4 x 2,5km
5.00-7.30 jääkiekko, finaali
13.00-14.20 päättäjäiset

 

Lähde: Yle
Kuva: Harri Kapustamäki