Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Nuorten paralympiaryhmä 2019

Ryhmä leireilee vuoden aikana neljä kertaa Pajulahden Urheiluopistossa. Leireihin sisältyy jokaisen lajin omia harjoituksia, yhteisiä palauttavia harjoituksia sekä asiantuntijaluentoja ja urheilijavieraita. Vuoden 2019 nuorten leirit: 13.-15.1., 13.-15.4., 31.8.-2.9. ja 7.-9.12.

Judo

Tessa Koponen
Syntymäaika: 1999
Kotipaikka: Kuopio
Seura: Tomodachu

Maalipallo

Miina Grönroos
Syntymäaika: 2000
Kotipaikka: Riihimäki

Pöytätennis

Aaro Mäkelä

Uinti

Daniela Sohlman

Ilmari Laitala

Jenna Rajahalme
Syntymäaika: 2002
Kotipaikka: Nokia
Seura: Nokian Pyry (NoPy)

Nader Khalili
Syntymäaika: 2001
Kotipaikka: Vaasa
Seura: Vaasan Uimaseura
Akatemia: Vaasan seudun urheiluakatemia

Ronja Weckström

Verneri Eronen

Ville Nieminen

Yleisurheilu

Eetu Kuisma
Laji: Pituushyppy ja juoksu

Niko Ristiranta
Laji: Ratakelaus
Syntymäaika: 1998
Kotipaikka: Kuusankoski
Seura: Kuusankosken Kisa

Marcus Kavaleff 
Laji: Heittolajit
Syntymäaika: 1999
Kotipaikka: Espoo

Santeri Karvo
Laji: Heittolajit
Syntymäaika: 2003
Kotipaikka: Espoo
Seura: Espoon Tapiot

Sini Paukkeri
Laji: Ratakelaus
Syntymäaika: 2001
Kotipaikka: Espoo
Seura: Pudasjärven Urheilijat
Akatemia: URHEA

Jasmine Repo
Laji: Heittolajit
Syntymäaika: 1992
Kotipaikka: Jyväskylä
Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat (JKU)

Jesse Anttila 
Laji: Ratakelaus
Syntymäaika: 2000
Kotipaikka: Tuulos
Seura: Lahden Ahkera

Vilma Berg
Laji: Juoksu ja pituushyppy
Syntymäaika: 2002
Kotipaikka: Espoo
Seura: Helsingin Kisa-Veikot (HKV)

Iida Lounela
Laji: Juoksu ja pituushyppy
Syntymäaika: 2003
Kotipaikka: Ilmajoki
Seura: Ilmajoen Kisailijat

Valmentajat

Katja Saarinen (vastuuvalmentaja)
Heikki Juvonen (yleisvalmennus)
Kati Kauhanen (uinti)
Markku Niinimäki (yleisurheilu)
Matti Laatikainen (yleisurheilu)
Martti Autio (pöytätennis)
Hanna Leveelahti (pilates)
Paula Thesleff (urheilupsykologi)

Katja Saarinen

Kehittämispäällikkö

Luokittelu, nuorten paralympiaryhmä

+358503790959