Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä

Nuorten paralympiaryhmä 2017

Ryhmä leireilee vuoden aikana neljä kertaa Pajulahden Urheiluopistossa. Leireihin sisältyy jokaisen lajin omia harjoituksia, yhteisiä palauttavia harjoituksia sekä asiantuntijaluentoja ja urheilijavieraita. Vuoden 2017 nuorten leirit: 11.-13.3., 20.-22.5., 19.-21.8. ja 4.-6.11.

ALPPIHIIHTO


Santeri Kiiveri

Laji: Alppihiihto
Syntymäaika: 2000
Kotipaikka: Lappeenranta
Seura: Saimaa Ski
Santerin urheilija facebook-sivu

Katso Santerin haastattelu

AMPUMAURHEILU


Nico Järvi
nen

Laji: Ammunta
Syntymäaika: 1999
Kotipaikka: Mäntsälä
Seura: Mäntsälän urheilijat

 

BOCCIA


Niko Koivumäki

Laji: Boccia
Syntymäaika: 1995
Kotipaikka: Lieto
Seura: –

Katso Nikon haastattelu

 

 


Aino Parviainen

Laji: Boccia
Syntymäaika: 2004
Kotipaikka: Espoo
Seura: –

MAASTOHIIHTO


Inkki Inola

Laji: Maastohiihto
Syntymävuosi: 1999
Asuinpaikka: Laukaa
Seura: Pihtiputaan Tuisku

Katso Inkin haastattelu

PURJEHDUS


Marcus Kavaleff
Laji: Purjehdus
Syntymäaika: 1999
Kotipaikka: Espoo
Seura: Helsingfors Segelklubb HSK
Marcuksen urheilija Facebook-sivu

Katso Marcuksen haastattelu

RATSASTUS


Jessica Kerttunen

Laji: Ratsastus
Syntymäaika: 1997
Kotipaikka: Sipoo
Jessican urheilija Facebook-sivu



Kaisla Osara

Laji: Ratsastus
Syntymävuosi: 1997
Asuinpaikka: Lohja
Seura: Lohjan seudun ratsastajat (LSR)

UINTI


Taneli Härkönen

Laji: Uinti
Syntymäaika: 1997
Kotipaikka: Lappeenranta
Seura: Lappeenrannan uimarit

Katso Tanelin haastattelu


Henrik Krogius

Laji: Uinti
Syntymäaika: 1998
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Helsingfors simsällskap


Jessika Markkanen

Laji: Uinti
Syntymäaika: 1999
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Helsingfors simsällskap

Katso Jessikan haastattelu


Ella Ruotsalainen
Laji: Uinti
Syntymäaika: 1993
Kotipaikka: Lappeenranta


Jenna Saarinen

Laji: Uinti
Syntymäaika: 2001
Syntymäpaikka: Vantaa
Seura: Simmis Wanda


William Söderling

Laji: Uinti
Syntymäaika: 1999
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Helsingfors simsällskap

Katso Williamin haastattelu

YLEISURHEILU


Sini Paukkeri

Laji: Pyörätuolikelaus
Syntymäaika: 2001
Kotipaikka: Kempele
Seura: Pudasjärven urheilijat

Katso Sinin haastattelu


Aino Tapola

Laji: Pyörätuolirugby
Syntymäaika: 1997
Kotipaikka: Helsinki
Seura: Turku Trojans


Niko Ristiranta

Laji: Ratakelaus
Syntymävuosi: 1998
Asuinpaikka: Kuusankoski
Seura: Kuusankosken Kisa


Risto Simonen

Laji: Keihäänheitto
Syntymävuosi: 1998
Asuinpaikka: Tohmajärvi
Seura: Kiihtelysvaaran Urheilijat

Katso Riston haastattelu

 

Vastuuvalmentajat

Jari Rummukainen (boccia)

Heikki Juvonen (monilajiryhmä)

Tuomas Törrönen (monilajiryhmä)

Kati Kauhanen (uinti)

Maarit Kurki (yleisurheilu)

Katja Saarinen

Kehittämispäällikkö

Uudet lajit, nuorten paralympiaryhmä, luokittelu


358503790959