Uutiset Kaikki Uutiset
Jaa facebookissaJaa twitterissäJaa linkedinissä
20.06.2019 | Paralympiakomitea

EPYG 2019 -kisojen suomalaislajien ohjelma

European Paralympic Youth Games järjestetään Liikuntakeskus Pajulahdessa ensi viikolla. Kilpailupäivät ovat 28.-30.6.2019. Pääsääntöisesti lajien suorituspaikat ovat Pajulahden alueella, pois lukien uinti, joka kilpaillaan Mäkelänrinteen uintikeskuksessa ja yleisurheilu, joka järjestetään Nastolassa Rakokivan kentällä.

Perjantai 28.6.:

Pöytätennis klo 9:30-12:30 ja klo 14:00-18:00, Palloiluhallli

Judo klo 15-17:00, Nikulahalli

Pyörätuolikoripallo, Pajulahtihalli
11:15                  Portugali – Suomi
18:00                  Suomi – Irlanti

Yleisurheilu klo.10:40-16:00, Rakokiven kenttä, Nastola
10.40                  Iida Lounela, 100 m
11.15                  Vilma Berg, 100 m
11.30                  Jesse Anttila, 100 m
11.40                  Sini Paukkeri, 100 m
12.30                  Vilma Berg, kuula
13.30                  Santeri Karvo, kuula
15.30                  Jesse Anttila, 800 m
15.45                  Sini Paukkeri, 800 m

Sokkopingis klo 9:00-16:00, luokkatila
9.00                     Jaakko Tulisalo – Benjamin Levicek
9.30                     Väinö Rihti – Vaclav Krychtalek
10.00                  Jaakko Tulisalo – Giovanni Colonnese
10.30                  Solina Rosti – Tereza Prikrylova
11.00                  Jyri Grönlund – Ladislav Brada
11.30                  Jaroslav Gajdos – Väinö Rihti
13.30                  Solina Rosti – Rosa Riccardi
14.00                  Jyri Grönlund – Jaakko Tulisalo
15.00                  Tomas Myslivecek – Väinö Rihti
15.30                  Solina Rosti – Tiia Innos

Lauantai 29.6.:

Sokkopingis klo 9:00-16:30, luokkatila
9.00                     Jyri Grönlund – Giovanni Colonnese
9.30                     Benjamin Levicek – Jaakko Tulisalo
10.30                  Solina Rosti – Tereza Prikrylova
11.00                  Jyri Grönlund – Benjamin Levicek
11.00                  Jaakko Tulisalo – Simon Rejtar
11.30                  Väinö Rihti – Giovanni Giglio
14.00                  Solina Rosti – Rosa Riccardi
16.30                  Solina Rosti – Tiia Innos

Pyörätuolikoripallo, Pajulahtihalli
9.00                     Italia – Suomi
15.45                  Suomi – Ranska

Pöytätennis klo 9:00-11:30 ja klo 13:00-19:00, Palloiluhalli

Yleisurheilu klo 10:00-17:30, Rakokiven kenttä, Nastola
10.00                  Santeri Karvo, keihäs
11.00                  Iida Lounela, keihäs
12.00                  Vilma Berg, keihäs
14.00                  Iida Lounela, pituus
15.30                  Vilma Berg, pituus
16.00                  Vilma Berg, 400 m
16.30                  Iida Lounela, 400 m
17.15                  Jesse Anttila, 400 m
17.30                  Sini Paukkeri, 400 m

Uinti klo.10:00-18:00, Mäkelänrinteen uimahalli, Helsinki
*tarkempi aikataulu julkaistaan myöhemmin

Sunnuntai 30.6.:

Pöytätennis klo 9:00-13:00, Palloiluhalli

Pyörätuolikoripallo, Pajulahtihalli
10:00                  Pronssiottelu
12:15                  Finaaliottelu

Sokkopingis klo 11:30-13:00, luokkatila
11.30                  Pronssiottelu naiset
11.30                  Finaali naiset
12.15                  Pronssiottelu miehet
12.15                  Finaaliottelu miehet

Uinti klo 10:00-17:00, Mäkelänrinteen uimahalli, Helsinki
*tarkempi aikataulu julkaistaan myöhemmin

Päättäjäiset klo 19:30

Suomen joukkue:

Yleisurheilu
Vilma Berg, Espoo
Sini Paukkeri (+koripallo), Espoo
Santeri Karvo (+koripallo), Espoo
Jesse Anttila, Tuulos
Iida Lounela, Ilmajoki

Judo
Miro Ahonen, Kemi
Tessa Koponen, Turku
Jyri Koukkari, Oulu

Uinti
Nader Khalili, Vaasa
Ilmari Laitala, Espoo
Ville Nieminen, Hyvinkää
Verneri Eronen, Jyväskylä
Jenna Rajahalme, Nokia
Daniela Sohlman, Vantaa
Ronja Weckström, Helsinki

Pöytätennis
Aaro Mäkelä, Espoo
Aino Tapola, Helsinki

Sokkopingis
Väinö Rihti, Rusko
Jyri Grönlund, Turku
Jaakko Tulisalo, Helsinki
Solina Rosti, Vantaa

Pyörätuolikoripallo
Sini Paukkeri, Espoo
Santeri Karvo, Espoo
Tero Hovatov, Lahti
Rasmus Korhonen, Tampere
Henri Kössö, Espoo
Lasse Tahkoniemi, Espoo
Aku Kylänpää, Espoo
Tuomas Manni, Lohja
Aleksi Manni, Lohja
Nikke Koskelo, Oulu
Alireza Rezaei, Vantaa
Rebwar Amir, Tampere

Kuvassa on osa Suomen EPYG-joukkueen urheilijoista, mm. pyörätuolikoripallojoukkue puuttuu kuvasta. Kuvaaja: Juhani Järvenpää