Paralympiakomitean kevätkokous

Suomen Paralympiakomitean sääntömääräinen kevätkokous pidetään lauantaina 22.5.2021 klo 14.30 Hotelli Scandic Parkissa, os. Mannerheimintie 46, 00260 Helsinki. Kokousta ennen pidetään paraurheilun tulevaisuus -seminaari klo 12.00-14.00.

Asialistalla ovat sääntömääräisten asioiden lisäksi sääntömuutokset sekä Paralympiakomitean uusi strategia. Sääntöjen osalta muutokset koskevat etäkokouskäytäntöjä, Paralympiakomitean jäsenyyksiä sekä kurinpitoa, jota ei säännöissä ole tällä hetkellä lainkaan.

Yhdistyksen kokouksessa ovat äänioikeutettuja jäsenmaksunsa maksaneet yhdistyksen varsinaiset jäsenet. Suomessa toimivan lajiliiton edustajalla on kolme ääntä ja Suomessa toimivan vammaisten liikuntaa ja urheilua järjestävän yhdistyksen edustajalla yksi ääni.

Kokouksen järjestelyissä huomioidaan koronatilanne. Kokoukseen on mahdollista osallistua etänä.