Vammaissulkapallon MM-kilpailut, Stoke Mandeville, Iso-Britannia 10.–13.9.2015
Vammaissulkapallon MM-kilpailut järjestettiin 10.–13. syyskuuta 2015 Iso-Britannian Stoke Mandevillessä. Suomesta kilpailuihin osallistui yhdeksän pelaajaa.
Miehet
Kaksinpeli, WH1
Lohko B
- Markus Lehto Suomi–Suresh Kumar Karki Intia 10–21, 17–21
- Thomas Wandschneider Saksa–Markus Lehto Suomi 21–7, 21–4
Lehto jäi alkulohkoon.
Lohko D
- Marcelo Alves Conceicao Brasilia–Timo Villanen Suomi 16–21, 21–12, 21–2
- David Toupe Ranska–Timo Villanen Suomi 21–10, 21–5
Villanen jäi alkulohkoon.
Lohko I
- Kimmo Sirviö Suomi–Jakub Tomasz Sikorski Puola 16–21, 23–21, 11–21
- Kimmo Sirviö Suomi–Alexander Polstyankin Venäjä 16–21, 6–21
- Seiji Yamami Japani–Kimmo Sirviö Suomi 21–4, 21–8
Sirviö jäi alkulohkoon.
Miehet
Kaksinpeli, WH2
Lohko A
- Roberto Punzo Italia–Juhani Pippuri Suomi 15–21, 2–21
- Jungjun Kim Etelä-Korea–Juhani Pippuri Suomi 21–3, 21–4
Pippuri 16 parhaan joukkoon.
Lohko D
- Junthong Dumnern Thaimaa–Thomas Puska Suomi 21–11, 21–10
- Ho Yuen Chan Hong Kong–Thomas Puska Suomi 21–6, 21–3
Puska jäi alkulohkoon.
Lohko H
- Harri Isomäki Suomi–Nicolai Pyndt Andersen Tanska 21–17, 15–21, 21–15
- Harri Isomäki Suomi–Brian Fitzpatrick Australia 21–6, 21–3
- Jordy Brouwer Von Gonzenbach Hollanti–Harri Isomäki 21–16, 21–19
Isomäki 16 parhaan joukkoon.
1. pudotuskierros
- Martin Rooke Iso-Britannia–Harri Isomäki Suomi 21–3, 21–5
- Juhani Pippuri Suomi–Kyung Hoon Kim Etelä-Korea 5–21, 6–21
Naiset
Kaksinpeli, WH1
Lohko B
- Jaana Keski-Ikkala Suomi–Etsuko Kobayashi Japani 3–21, 2–21
- Valeska Knoblauch Saksa–Jaana Keski-Ikkala Suomi 21–1, 21–1
Keski-Ikkala jäi alkulohkoon.
Lohko C
- Audrey Marie Brigitte Bellia-Sauvage Ranska–Heidi Manninen Suomi 21–13, 21–9
- Sonja Häsler Sveitsi–Heidi Manninen Suomi 21–6, 21–13
Manninen jäi alkulohkoon.
Lohko D
- Ikumi Kubo Japani–Ella Ruotsalainen Suomi 21–9, 21–3
- Sujirat Pookkhum Thaimaa–Ella Ruotsalainen Suomi 21–4, 21–7
Ruotsalainen jäi alkulohkoon.
Miehet
Nelinpeli, WH1/WH2
Lohko A
- Thomas Puska/Timo Villanen Suomi–Suresh Kumar Karki/Sanjeev Kumar Intia 9–21, 14–21
- David Toupe Ranska/Thomas Wandschneider Saksa–Thomas Puska/Timo Villanen Suomi 21–7, 21–11
Puska/Villanen jäivät alkulohkoon.
Lohko E
- Sebastien Martin Ranska/Alexander Polstyankin Venäjä–Harri Isomäki/Markus Lehto Suomi 21–18, 21–14
- Marcelo Alves Conceicao/Romulo Junio Soares Brasilia–Harri Isomäki/Markus Lehto Suomi 21–18, 21–15
- Stephen Durand Ranska/Hazret Korkmaz Turkki–Harri Isomäki/Markus Lehto Suomi 19–21, 17–21
Isomäki/Lehto jäivät alkulohkoon.
Lohko H
- Chatchai Kornpekanok Thaimaa/Jianpeng Mai Kiina–Juhani Pippuri/Kimmo Sirviö Suomi 21–4, 21–4
- Ho Yuen Chan Hong Kong/Osamu Nagashima Japani–Juhani Pippuri/Kimmo Sirviö Suomi 21–3, 21–1
- Hiroshi Murayama Japani/Roberto Punzo Italia–Juhani Pippuri/Kimmo Sirviö Suomi 12–21, 14–21
Pippuri/Sirviö jäivät alkulohkoon.
Naiset
Nelinpeli, WH1/WH2
Lohko C
- Jaana Keski-Ikkala/Ella Ruotsalainen Suomi–Heidi Manninen Suomi/Emmanuelle Ott Ranska 13–21, 21–18, 22–20
- Sujirat Pookkhum/Amnouy Wetwithan Thaimaa–Heidi Manninen Suomi/Emmanuelle Ott Ranska 21–4, 21–7
- Jaana Keski-Ikkala/Ella Ruotsalainen Suomi–Yoko Egami/Etsuko Kobayashi Japani 10–21, 8–21
- Yoko Egami/Etsuko Kobayashi Japani–Heidi Manninen Suomi/Emmanuelle Ott Ranska 21–5, 21–2
- Sujirat Pookkhum/Amnouy Wetwithan Thaimaa–Jaana Keski-Ikkala/Ella Ruotsalainen Suomi 21–4, 21–6
Keski-Ikkala/Ruotsalainen ja Manninen/Ott jäivät alkulohkoon
Sekanelinpeli, WH1/WH2
Lohko B
- Connor Dua-Harper/Sharon Jones-Barnes Iso-Britannia–Harri Isomäki/Heidi Manninen Suomi 21–13, 21–3
- David Toupe Ranska/Sonja Häsler Sveitsi–Harri Isomäki/Heidi Manninen Suomi 21–5, 21–10
- Harri Isomäki/Heidi Manninen Suomi–Kyung Hoon Kim/Ok Cha Son Etelä-Korea 7–21, 11–21
Isomäki/Manninen jäivät alkulohkoon.
Lohko D
- Timo Villanen/Ella Ruotsalainen Suomi–Dong Seop Lee/Sun Ae Lee Etelä-Korea 7–21, 6–21
- Timo Villanen/Ella Ruotsalainen Suomi–Marc Deherder/Man-Kei To Belgia 21–6, 21–5
- Jakarin Homhaul/Amnouy Wetwithan Thaimaa–Timo Villanen/Ella Ruotsalainen Suomi 21–11, 21–8
Villanen/Ruotsalainen jäivät alkulohkoon.
Lohko F
- Sam Seop Lee/Yeon Sim Kim Etelä-Korea–Juhani Pippuri/Jaana Keski-Ikkala Suomi 21–8, 21–6
- Marcelo Alves Conceicao/Francisca Lima Brasilia–Juhani Pippuri/Jaana Keski-Ikkala Suomi 21–12, 10–5 luovutus.
- Juhani Pippuri/Jaana Keski-Ikkala Suomi–Thomas Wandschneider Saksa/Nina Gorodetzky Israel luovutus.
Pippuri/Keski-Ikkala jäivät alkulohkoon.