Vammaisyleisurheilun SM-kilpailut, Kirkkonummi 13.–14.9.2014
Veikkolan Veikot ja Suomen Vammaisurheilu ja -liikunta VAU ry järjestivät vammaisyleisurheilun SM-kilpailut 13.–14.9.2014 Kirkkonummen Veikkolassa.
M 3-ottelu kehitysvammaiset:
1) Marko Ruotsalainen OulPy 629 pistettä (100 m: 15,10, pituus: 3,97, kuula: 6,09)
M 3-ottelu Down:
1) Jani Töyrylä IitPy 520 (100 m: 16,07, pituus: 2,99, kuula:8,10)
M 100 m, kehitysvammaiset (-3,1 m/s):
1) Marko Ruotsalainen OulPy 15,10
M 100 m Down: (-3,1 m/s):
1) Jani Töyrylä IitPy 16,07
M 100 m, näkövammaiset (-1,0 m/s):
1) Juha Hanhimäki LappRie 14,67
M 100 m kelaus T34 (-0,3 m/s):
1) Henry Manni LänsiUU17,03
M 200 m, kehitysvammaiset (-0,8 m/s):
1) Marko Ruotsalainen OulPy 33,44
M 200 m, näkövammaiset (-0,8 m/s):
1) Juha Hanhimäki LappRie 30,88
M 400 m, näkövammaiset:
1) Juha Hanhimäki LappRie 1.07,83
M 400 m, kehitysvammaiset:
1) Ville Pere Nokia 1.09,44
M 400 m kelaus T34:
1) Henry Manni LänsiUU 59,65
M 800 m, kehitysvammaiset:
1) Ville Pere Nokia 2.38,97
M 800 m, näkövammaiset:
1) Juha Hanhimäki LappRie 2.46,19
M 1500 m, kehitysvammaiset:
1) Ville Pere Nokia 5.29,24
M 1500 m, näkövammaiset:
1) Juha Hanhimäki LappRie 6.00,12
M 1500 m liikuntavammaiset T38:
1) Samuel Taipale EspTa 5.30,27
M 3000 m kävely kehitysvammaiset:
1) Marko Ruotsalainen OulPy 22.42,94
M 3000 m kehitysvammaiset:
1) Tomi Hirvonen Itähakkilan Kilpa 14.19,89
M 5000 m, näkövammaiset:
Juha Hanhimäki LappRie DNS
M kiekko F42:
1) Martti Mela Vihdin Veteraan 21,17
2) Timo Lumiainen PorinPy 13,06
M kiekko F56:
1) Aleksi Kirjonen EspTa 28,33
M kiekko F37:
1) Timo Mustikkamaa TampPy 38,65
2) Iiro Kokkonen LahA 35,81
M kiekko kehitysvammaiset:
1) Jani Tissari HankasHa 27,48
M kiekko näkövammaiset F12:
1) Petteri Peitso SeinäjSU 34,61
M kuula F42:
1) Martti Mela Vihdin Veteraan 7,08
2) Timo Lumiainen PorinPy 5,94
M kuula F56:
1) Aleksi Kirjonen EspTa 12,30
M kuula F37:
1) Timo Mustikkamaa TampPy 8,93
M linkopallo näkövammaiset T12
1) Petteri Peitso SeinäjSU 39,95
M kuula näkövammaiset T12:
1) Petteri Peitso SeinäjSU 11,41
M kuula kehitysvammaiset:
1) Jani Tissari HankasHa 9,33
2) Marko Ruotsalainen 6,09
M kuula Down
1) Joonas Elo Kouv.seud.keh.v. 9,32
2) Jani Töyrylä IitPy 8,10
M keihäs liikuntavammaiset F42:
1) Martti Mela Vihdin Veteraan 18,50
2) Timo Lumiainen PorinPy 15,19
M keihäs liikuntavammaiset F56:
1) Aleksi Kirjonen EspTa 31,02
M keihäs Down
1) Jani Töyrylä IitPy 30,93
2) Joonas Elo Kouv.seud.keh.v 26,38
M keihäs kehitysvammaiset:
1) Jani Tissari HankasHa 42,38
M pituus kehitysvammaiset:
1) Marko Ruotsalainen OulPy 3,97 (0,9 m/s)
M pituus Down
1) Jani Töyrylä IitPy 2,99 (0,0 m/s)
M 3000m kävely elinsiirtourheilijat
1) Esko Sohlo EspTap 22.59,90
M19 3-ottelu kehitysvammaiset:
1) Aleksi Hyvärinen KuusKi 337 pistettä (100 m: 17,77, pituus: 3,14, kuula: 6,07)
M19 100 m, kehitysvammaiset (-3,1 m/s):
1) Petri Väliviita Luovi Alavus 14,27
2) Sami Lahti Luovi Alavus 14,70
3) Aleksi Hyvärinen Kuuski 17,77
M19 100 m kelaus T54 (-0,3 m/s):
1) Niko Ristiranta KuusKi 17,43
M19 200 m liikuntavammaiset T37 (-1,3 m/s):
1) Toni Järvinen EspTa 40,32
M19 200 m kehitysvammaiset (-0,8 m/s):
1) Sami Lahti 31,03
M19 200 m kelaus T54 (-0,3 m/s):
1) Niko Ristiranta KuusKi 31,46
M19 200 m kelaus T34 (-0,3 m/s):
1) Tuomas Manni 33,56
M19 400 m kelaus T54
1) Niko Ristiranta KuusKi 1.02,38
M19 400 m liikuntavammainen T37:
1) Toni Järvinen 1.29,51
M19 400 m kehitysvammaiset:
1) Aleksi Hyvärinen Kuuski 1.29,09
M19 800 m liikuntavammainen T37:
1) Toni Järvinen 3.48,81
M19 800 m kehitysvammaiset:
1) Aleksi Hyvärinen Kuuski 3.30,46
M19 1500 m liikuntavammainen T37:
1) Toni Järvinen 7.22,96
M19 1500 m kelaus T34:
1) Tuomas Manni 4.22,18
M19 3000m näkövammaiset F13:
1) Inkki Inola LaukU 11.15,69
M19 5000 m kelaus T34:
1) Tuomas Manni 15.32,08
M19 keihäs näkövammaiset F13:
1) Inkki Inola LaukU 24,06
M19 keihäs liikuntavammaiset F 56:
1) Risto Simonen 18,85
M19 korkeus näkövammaiset F13:
1) Inkki Inola LaukU 134
M19 kuula kehitysvammaiset:
1) Aleksi Hyvärinen KuusKi 6,07
M19 kuula, kehitysvammaiset:
1) Petri Väliviita Luovi Alavus 6,35
Lauri Leppälammi DNS
M19 kuula,liikuntavammaiset F 56:
1) Risto Simonen 5,60
M19 pituus, kehitysvammaiset:
1) Sami Lahti Luovi Alavus 4,09 (-2,2m/s)
2) Petri Väliviita Luovi Alavus 3,57 (-0,6m/s)
3) Aleksi Hyvärinen KuusKi 3,14 (-2,2 m/s)
Lauri Leppälammi DNS
M40 100 m elinsiirtourheilijat (+0,3 m/s)
1) Janne Mäkinen 17,50
M40 200 m elinsiirtourheilijat (-1,3 m/s)
1) Janne Mäkinen 50,68
M40 400 m elinsiirtourheilijat
1) Janne Mäkinen 1.36,23
M40 800 m elinsiirtourheilijat
1) Janne Mäkinen 3.50,77
M40 1500 m elinsiirtourheilijat
1) Janne Mäkinen 7.54,02
M40 pituus elinsiirtourheilijat
1) Janne Mäkinen 356 (+1,2 m/s)
M40 kuula elinsiirtourheilijat
1) Janne Mäkinen 8,97
M50 100m liikuntavammainen pysty avoin (+0,3m/s)
1) Veikko Ståhle Iisalmen Invali 18,31
2) Pekka Mäkinen Rinva 26,61
M50 200 m liikuntavammaiset pysty avoin (-1,3 m/s):
1) Veikko Ståhle Iisalmen Invali 38,77
M50 800 m liikuntavammaiset T36:
1) Ari Lehto Oulun s. inval. 3.40,85
M50 800m liikuntavammainen pysty avoin
1 Pekka Mäkinen Rinva 4.20,82
M50 800 m kehitysvammaiset:
1) Jarmo Sarhola KiskKi 3.16,79
M50 800 m näkövammaiset T13:
Lauri Mäkinen Suomen kuurosok. DNS
M50 1500 m liikuntavammaiset T36:
1) Ari Lehto Oulun s. inval. 7.33,56
M50 1500 m kehitysvammaiset:
1) Jarmo Sarhola KiskKi 6.52,66
M50 m 3000 m kehitysvammaiset:
1) Jarmo Sarhola KiskKi 14.27,81
M50 3000 m kävely näkövammaiset T13:
1) Lauri Mäkinen Suomen kuurosok. 33,53,55
M50 3000 m kävely näkövammaiset T12:
1) Kauko Ronkainen Suomen kuurosok. 28.12,43
M50 linkopallo näkövammaiset T11:
1) Harri Ivonen Tamp. näkövamm. 29,78
M50 kiekko näkövammaiset F11:
1) Kari Laaksomaa Tamp. näkövamm. 14,52
M50 pituus näkövammaiset F13:
1) Lauri Mäkinen Suomen kuurosok. 1,49 (-0,1 m/s)
M50 pituus F44:
1) Pentti Takala Sporttivet/HIY 2,62 (0,0 m/s)
M50 kiekko F44:
1) Pentti Takala Sporttivet/HIY 28,22
M50 kiekko näkövammaiset F13:
1) Lauri Mäkinen Suomen kuurosok. 9,83
M50 kiekko näkövammaiset T 11:
1) Kari Laaksomaa Tampereen seud. näköv. 13,13
M50 keihäs F44:
1) Pentti Takala Sporttivet/HIY 19,41
M50 korkeus F44:
1) Pentti Takala Sporttivet/HIY 116
M50 kuula F44:
1) Pentti Takala Sporttivet/HIY 7,25
M50 kuula näkövammaiset F11:
1) Harri Ivonen Tamp. näkövamm. 7,66
2) Kari Laaksomaa Tamp. näkövamm. 4,88
N 100m kehitysvammaiset (-3,1 m/s):
1) Ella Lehtinen Luovi Alavus 19,18
N 100 m näkövammaiset T11 (-1,0 m/s)
1) Elisa Montonen MikkKV 15,59 (aika korjattu tarkistuksessa)
N pituus kehitysvammaiset:
1) Ella Lehtinen Luovi Alavus 300 (-1,4m/s)
N pituus näkövammaiset T11
1) Elisa Montonen MikkKV 412 (+0,6m/s)
N kuula näkövammaiset F12:
1) Saija Vornanen IisVi 5,24
N linkopallo näkövammaiset F12:
1) Saija Vornanen IisVi 25,28
N kiekko näkövammaiset F12:
1) Saija Vornanen IisVi 15,50
N kuula kehitysvammaiset:
1) Ella lehtinen Luovi Alavus 6,52
N19 100 m kelaus tuoliluokka (-0,3 m/s):
1) Amanda Kotaja VampU 17,27
2) Sini Paukkeri KempKi 23,91
N19 100 m näkövammaiset avoin (-1,0/s):
1) Iida Lounela IlmajKi 16,65
N19 100 m kehitysvammaiset (-3,1m/s):
1) Annu Koskimäki Luovi Alavus 18,40
2) Henna Linna Luovi Alavus 21,41
N19 200 m kehitysvammaiset (-0,8/s):
1) Annu Koskimäki Luovi Alavus 38,93
N19 200m näkövammaiset T13(-0,8m/s):
1) Iida Lounela IlmajKi 35,15
N19 200m kelaus avoin tuoliluokka (-0,3m/s)
1) Sini Paukkeri KempKi 42,56
N19 400m kelaus tuoliluokka
1) Amanda Kotaja VampU 1.03,11
2) Sini Paukkeri KempKi 1.27,42
N19 400 m kehitysvammaiset:
1) Annu Koskimäki Luovi Alavus 1.33,25
N19 800 m T 38:
1) Emma Kauppi EspTap 3.04,35
N19 pituus näkövammaiset T13:
1) Iida Lounela IlmajKi 3,43 (0 m/s)
N 19 pituus kehitysvammaiset:
1) Henna Linna Luovi Alavus 1,67 (-0,2m/s)
N19 keihäs avoin tuoliluokka:
1) Iina Koskela KuivAu 8,23
N19 kuula avoin tuoliluokka:
1) Iina Koskela KuivAu 3,90
N19 keihäs T 38:
1) Emma Kauppi EspTap 15,21
N19 kuula T 38:
1) Emma Kauppi EspTap 5,77
N19 korkeus näkövammaiset T13:
1) Iida Lounela IlmajKi 116