Aino Tapola

Aino Tapola

AINO TAPOLA

  • 1. paralympialaiset
  • Ikä: 24
  • Asuinpaikka: Helsinki
  • Alun perin kotoisin: Vihti
  • Urheiluseura: PTS Wega
  • Laji: Pöytätennis, kaksinpeli
  • Luokka: WS1–2
    • Tapolan luokan 1 määritelmä: Pelaajalla esim. tetraplegia eli neliraajahalvaus tai poliosta johtuvia vammoja, ei istumatasapainoa ja heikko mailakäden toimintakyky
  • Maailmanrankingissa 2021: (elokuu 2021) 4. sija luokassa 1
  • Valmentajat: Martti Autio ja Hannu Sihvo
  • Kisaohjelma Tokiossa (Suomen aikaa):
    • Ke 25.8. klo 7.40 WS1–2 alkulohko: Aino Tapola (11. sijoitettu)–Catia Christina Da Silva Oliveira, Brasilia (4.)
    • To 26.8. klo 12.40 WS1–2 alkulohko: Aino Tapola (11.)–Dorota Buclaw, Puola (6.)
    • Pe 27.8. klo 06.20 Pöytätennis, WS1–2 puolivälierät (jos selviytyy jatkoon)
    • La 28.8. klo 06.20 Pöytätennis, WS1–2 välierät (jos selviytyy jatkoon)
    • La 28.8. klo 13.15 Pöytätennis, WS1–2 finaali (jos selviytyy jatkoon)
  • Muuta:
    • Ensimmäinen suomalainen naispelaaja paralympialaisten pöytätenniksessä
    • Saavutti kisapaikan yhdistetyssä luokassa 1–2, vaikka edustaa vaikeavammaisten pelaajian 1-luokkaa
    • Pelannut pyörätuolirugbya maajoukkueessa

Lajin edelliset arvokilpailut:

  • EM2019:
    • Luokka 1: 1) Dorota Buclaw, Puola, 2) Janina Sommer, Saksa, 3) Chagit Yona Brill, Israel, 4) Anna Pasanen, Suomi, 5) Aino Tapola, Suomi
    • Luokka 2: 1) Giada Rossi, Italia, 2) Ana Prvulovic, Serbia, 3) Isabelle Lafaye, Ranska
  • MM2018:
    • Luokka 1–2: 1) Su Yeon Seo, Etelä-Korea, 2) Catia Christina Da Silva Oliveira, Brasilia, 3) Dorota Buclaw, Puola ja Giada Rossi, Italia
  • EM2017:
    • Luokka 1–2: 1) Nadejda Pushpasheva, Venäjä, 2) Dorota Buclaw, Puola, 3) Isabelle Lafaye, Ranska ja Giada Rossi, Italia
  • Para2016:
    • Luokka 1–2: 1) Jing Liu, Kiina, 2) Su Yeon Seo, Etelä-Korea, 3) Giada Rossi, Italia

Maailmanranking elokuussa 2021:

  • Luokka 1: 1) Dorota Buclaw, Puola, 2) Chagit Yona Brill, Israel, 3) Janina Sommer, Saksa, 4) Aino Tapola, Suomi
  • Luokka 2: 1) Giada Rossi, Italia, 2) Jing Liu, Kiina, 3) Su Yeon Seo, Etelä-Korea, 4) Catia Christina Da Silva Oliveira, Brasilia

Ainon valintatiedote löytyy täältä

Seuraa Ainoa sosiaalisessa mediassa