Tokion kilpailuohjelma

Paralympiajoukkue Rion paralympialaisissa

Järjestyksessään 16:nnet kesäparalympialaiset kilpaillaan Tokiossa 24.8.–5.9.2021. Tokiossa kilpailee yli 4400 urheilijaa 22 lajissa.

Uusina lajeina Tokiossa nähdään sulkapallo ja taekwondo. Vastaavasti purjehdus ja CP-vammaisten jalkapallo jäävät pois ohjelmasta. Tokio isännöi vuoden 1964 kesäparalympialaisia.

Suomalaisurheilijoiden kilpailuohjelma

Ylen TV-lähetysajat löytyvät täältä

Ajat Suomen aikaa

Ti 24.8.

  • 14.00–17.00 Avajaiset

Ke 25.8.

  • 07.40 Pöytätennis, WS1–2 alkulohko: Aino Tapola (11. sijoitettu)–Catia Christina Da Silva Oliveira, Brasilia (4.)

To 26.8.

  • 04.49 Uinti, S13 100m selkäuinti, alkuerä (Antti Latikka)
  • 11.51 Ratsastus, Grade IV henk.koht. ohjelma (Pia Reitti)
  • 12.40 Pöytätennis, WS1–2 alkulohko: Aino Tapola (11.)–Dorota Buclaw, Puola (6.)
  • 13.05 Uinti, S13 100m selkäuinti, finaali (Antti Latikka (jos selviytyy jatkoon))

Pe 27.8.

  • 08.00 Jousiammunta, avoin taljajousi, rankingkierros (Jere Forsberg)
  • 10.00 Ratsastus, Grade I henk.koht. ohjelma (Katja Karjalainen)

La 28.8.

  • 04.42 Jousiammunta, avoin taljajousi, pudotuskierros 1/16: Kevin Polish USA–Jere Forsberg Suomi

Su 29.8.

  • 03.36 Uinti, S9 50m vapaauinti, alkuerät (Leo Lähteenmäki)
  • 05.43 Yleisurheilu, T54 400m alkuerät (Leo-Pekka Tähti)
  • 11.35 Uinti, S9 50m vapaauinti, finaali (Leo Lähteenmäki (jos selviytyy jatkoon))
  • 13.49 Yleisurheilu, F34 keihäs, finaali (Marjaana Heikkinen)
  • 14.21 Yleisurheilu, T54 400m, finaali (Leo-Pekka Tähti (jos selviytyy jatkoon))

Ma 30.8.

  • 04.43 Yleisurheilu, T34 100m, finaali (Henry Manni)
  • 15.01 Ratsastus, Grade I vapaaohjelma (Katja Karjalainen (jos selviytyy jatkoon))

Ti 31.8.

  • 03.34 Jousiammunta, avoin taljajousi, pudotuskierros 1/8: Alisinia Manshaezadeh Iran-Jere Forsberg Suomi
  • 04.18 Yleisurheilu, T51 200m, finaali (Toni Piispanen)
  • 04.25 Pyöräily, H1 aika-ajo (Teppo Polvi ja Harri Sopanen)
  • 05.30 Jousiammunta, avoin taljajousi, loput pudotuskierrokset (Jere Forsberg (jos selviytyy jatkoon))

Ke 1.9.

  • 03.30 Ampumaurheilu, R3 Mixed 10m ilmakivääri SH1 karsinta ja finaalit (Jarkko Mylly)
  • 03.35 Pyöräily, H1–H2 maantieajo (Teppo Polvi ja Harri Sopanen)
  • 05.43 Yleisurheilu, T54 100m, alkuerä (Esa-Pekka Mattila)
  • 05.57 Yleisurheilu, T54 100m, alkuerä (Leo-Pekka Tähti)
  • 06.22 Yleisurheilu, T54 100m, alkuerä (Amanda Kotaja)
  • 13.30 Yleisurheilu, M T54 100m, finaali (Leo-Pekka Tähti ja Esa-Pekka Mattila (jos selviytyvät jatkoon))
  • 14.46 Yleisurheilu, N T54 100m, finaali (Amanda Kotaja (jos selviytyy jatkoon))

To 2.9.

  • 04.05 Uinti, S14 100m selkäuinti, alkuerät (Nader Khalili)
  • 06.42 Yleisurheilu, T54 400m, alkuerät (Amanda Kotaja)
  • 12.03 Uinti, S14 100m selkäuinti, finaali (Nader Khalili (jos selviytyy jatkoon))
  • 13.40 Yleisurheilu, T54 400m, finaali (Amanda Kotaja (jos selviytyy jatkoon))

Pe 3.9.

  • 05.36 Yleisurheilu, T34 800m, alkuerät (Henry Manni)
  • 14.52 Yleisurheilu, T51 100m, finaali (Toni Piispanen)

La 4.9.

  • 03.55 Yleisurheilu, T34 800m, finaali (Henry Manni (jos selviytyy jatkoon))

Su 5.9.

  • 03.30 Ampumaurheilu, R6 Mixed 50m pienoiskivääri SH1 karsinta ja finaalit (Jarkko Mylly)
  • 14.00–16.30 Päättäjäiset

Avaa koko kilpailuohjelma tästä (siirryt Tokio 2020 -sivustolle)

Kesäparalympialajit:

Ampumaurheilu
Boccia
Istumalentopallo
Jousiammunta
Judo
Maalipallo
Melonta
Näkövammaisten jalkapallo
Pyöräily
Pyörätuolikoripallo
Pyörätuolimiekkailu
Pyörätuolirugby
Pyörätuolitennis
Pöytätennis
Ratsastus
Soutu
Sulkapallo
Taekwondo
Triathlon
Uinti
Voimanosto
Yleisurheilu