VAU:n jäsenyhdistysten ja -seurojen liikuntatoiminnan kehittämisohjelman haku on auki

Liikuntatoiminnan kehittämisohjelma KEHU on VAU:n jäsenten, yhdistysten ja seurojen, liikuntatoiminnan kehittämisohjelma. Se on tarkoitettu yhdistyksille/seuroille, jotka haluavat uudistaa tai lisätä omaa liikuntatarjontaansa. Kehittämisohjelmassa arvioidaan omaa nykyistä toimintaa sekä suunnitellaan ja lähdetään toteuttamaan uutta toimintaa.

Kehittämisohjelma on yhdistyskohtainen. Koulutuksessa on vain yhden yhdistyksen toimijoita. Edellytyksenä ohjelmaan mukaan pääsylle on, että kehittämispäivään osallistuu vähintään kuusi yhdistyksen liikuntatoiminnasta kiinnostunutta henkilöä. Yhdistys vastaa ainoastaan koulutuspäivien tiloista ja tarjoiluista. VAU vastaa kouluttajan kuluista.

Hakuaika päättyy 31.7.2017. Elokuussa ilmoitetaan hankkeeseen mukaan pääsystä. Yhdistys/seura on kehittämishankkeessa mukana noin vuoden.

Kehittämisohjelman hakulomakkeen ja lisätietoa löydät TÄÄLTÄ.

Edellisvuoden ohjelmaan osallistuneen Pohjois-Savon Näkövammaiset ry:n kokemuksista voit lukea TÄÄLTÄ.