Sokkopingiscup 2023–2024, 2. osaturnaus, Helsinki 16.-17.12.2023
Sokkopingiksen kansallisen kilpailusarjan Sokkopingiscupin kauden 2023–2024 toinen osaturnaus pelattiin lauantaina 16.-17. joulukuuta 2023 Helsingissä. Osaturnauksen voitot menivät Hanna Vilmille (A-sarja), Konsta Kuorikoskelle (B-sarja) ja Anna-Kaisa Oksaselle (C-sarja).
Vauhdikkaan, Helsingin Iiris-keskuksessa vietetyn turnausviikonlopun aikana A-sarjassa loistivat etenkin nuoret urheilijat, Solina Rosti ja Jyri Grönlund, vaikka jäivätkin lopulta mitalisijojen ulkopuolelle. B-sarjassa taas mukana oli kansainvälistä väriä kahden brittipelaajan myötä, ja C-sarjassa nähtiin uusia kasvoja myös kärjessä.
Katso alkulohkojen ottelukohtaiset tulokset GameResultsOnline-palvelusta
A-sarja
Alkulohkot, sijoitukset
Lohko A1
1. Jyri Grönlund 5 5 0 10-3 140-96 5
2. Jouni Viitamäki 5 4 1 9-3 117-70 4
3. Solina Rosti 5 3 2 7-4 107-92 3
4. Juha Oikarainen 5 2 3 5-7 108-108 2
5. Jaana Pesari 5 1 4 4-8 98-128 1
6. Sami Nisonen 5 0 5 0-10 39-115 0
Lohko A2
1. Teemu Ruohonen 4 4 0 8-2 110-64 4
2. Hanna Vilmi 4 3 1 7-2 97-53 3
3. Ari Lahtinen 4 2 2 4-4 65-66 2
4. Jari Linnavuori 4 1 3 3-6 56-95 1
5. Väinö Rihti 4 0 4 0-8 41-91 0
Semifinaalit
Semifinaali 1
1. Hanna Vilmi 1 1 0 3-0 33-11 1
2. Jyri Grönlund 1 0 1 0-3 11-33 0
Semifinaali 2
1. Teemu Ruohonen 1 1 0 3-0 35-25 1
2. Jouni Viitamäki 1 0 1 0-3 25-35 0
Sijoitusottelut
Sijat 9-10
1. Väinö Rihti 1 1 0 2-0 22-11 1
2. Jaana Pesari 1 0 1 0-2 11-22 0
Sijat 7-8
1. Juha Oikarainen 1 1 0 2-0 22-0 1
2. Jari Linnavuori 1 0 1 0-2 0-22 0
Sijat 5-6
1. Ari Lahtinen 1 1 0 2-0 23-15 1
2. Solina Rosti 1 0 1 0-2 15-23 0
Mitalipelit
Pronssiottelu
1. Jouni Viitamäki 1 1 0 2-1 30-22 1
2. Jyri Grönlund 1 0 1 1-2 22-30 0
Finaali
1. Hanna Vilmi 1 1 0 3-1 38-22 1
2. Teemu Ruohonen 1 0 1 1-3 22-38 0
A-sarja, sijoitukset
1. Hanna Vilmi
2. Teemu Ruohonen
3. Jouni Viitamäki
4. Jyri Grönlund
5. Ari Lahtinen
6. Solina Rosti
7. Juha Oikarinen
8. Jari Linnavuori
9. Väinö Rihti
10. Jaana Pesari
B-sarja
Alkulohkot, sijoitukset
Lohko B1
1. Konsta Kuorikoski 3 2 1 5-2 71-50 2
2. Jussi Rosti 3 2 1 4-3 60-54 2
3. Ivan Mazmanidi 3 1 2 3-4 55-68 1
4. Jack Peters 3 1 2 2-5 58-72 1
Lohko B2
1. Paavo Tulisalo 3 3 0 6-0 70-27 3
2. Tommy Britton 3 2 1 4-2 61-33 2
3. Minna Vattukallio 3 1 2 2-4 42-47 1
4. Aivi Nemvalts 3 0 3 0-6 0-66 0
Semifinaalit
Semifinaali 1
1. Konsta Kuorikoski 1 1 0 3-2 48-32 1
2. Tommy Britton 1 0 1 2-3 32-48 0
Semifinaali 2
1. Jussi Rosti 1 1 0 3-2 48-43 1
2. Paavo Tulisalo 1 0 1 2-3 43-48 0
Sijoitusottelut
Sijat 7-8
1. Minna Vattukallio 1 1 0 2 - 0 22 - 0 1
2. Aivi Nemvalts 1 0 1 0 - 2 0 - 22 0
Sijat 5-6
1. Jack Peters 1 1 0 2 - 1 28 - 16 1
2. Ivan Mazmanidi 1 0 1 1 - 2 16 - 28 0
Mitalipelit
Pronssiottelu
1. Tommy Britton 1 1 0 2-0 23-9 1
2. Paavo Tulisalo 1 0 1 0-2 9-23 0
Finaali
1. Konsta Kuorikoski 1 1 0 3-0 34-20 1
2. Jussi Rosti 1 0 1 0-3 20-34 0
B-sarja, sijoitukset
1. Konsta Kuorikoski
2. Jussi Rosti
3. Tommy Britton, UK
4. Paavo Tulisalo
5.Jack Peters, UK
6. Ivan Mazmanidi
7. Minna Vattukallio
8. Aivi Niemvalts, Eesti
C-sarja
Alkulohkot, sijoitukset
Lohko C1
1. Anna-Kaisa Oksanen 4 4 0 8-1 101-57 4
2. Riikka Kannisto 4 3 1 7-2 92-69 3
3. Linnea Granlund 4 2 2 4-5 72-94 2
4. Leo Immonen 4 1 3 2-7 71-95 1
5. Ronja Pahaoja 4 0 4 2-8 83-104 0
Lohko C2
1. Niko Kunelius 4 3 1 6-3 86-84 3
2. Henriikka Toivola 4 3 1 6-2 88-61 3
3. Krister Linnas 4 2 2 5-5 91-80 2
4. Vivian Stone 4 1 3 3-7 77-103 1
5. Olga Nikitina 4 1 3 4-7 95-109 1
Semifinaalit
Semifinaali 1
1. Anna-Kaisa Oksanen 1 1 0 3-0 33-20 1
2. Henriikka Toivola 1 0 1 0-3 20-33 0
Semifinaali 2
1. Niko Kunelius 1 1 0 3-2 47-47 1
2. Riikka Kannisto 1 0 1 2-3 47-47 0
Sijoitusottelut
Sijat 9-10
1. Ronja Pahaoja 1 1 0 2-1 31-25 1
2. Olga Nikitina 1 0 1 1-2 25-31 0
Sijat 7-8
1. Leo Immonen 1 1 0 2-1 29-23 1
2. Vivian Stone 1 0 1 1-2 23-29 0
Sijat 5-6
1. Krister Linnas 1 1 0 2-1 32-19 1
2. Linnea Granlund 1 0 1 1-2 19-32 0
Mitalipelit
Pronssiottelu
1 Henriikka Toivola 1 1 0 2 - 0 23 - 7 1
2 Riikka Kannisto 1 0 1 0 - 2 7 - 23 0
Finaali
1. Anna-Kaisa Oksanen 1 1 0 3-1 41-33 1
2. Niko Kunelius 1 0 1 1-3 33-41 0
C-sarja, sijoitukset
1. Anna-Kaisa Oksanen
2. Niko Kunelius
3. Henriikka Toivola
4. Riikka Kannisto
5. Krister Linnas, Eesti
6. Linnea Granlund
7. Leo Immonen
8. Vivian Stone
9. Ronja Pahaoja
10. Olga Nikitina
Seuraava turnaus
Sokkopingiksen kansallisen kilpailusarjan Sokkopingiscupin kauden 2023–2024 kolmas osaturnaus pelataan 10.–11. helmikuuta 2024 Turussa, Varsinais-Suomen Näkövammaisten aluetoimintakeskuksessa.