- Etusivu
- Ajankohtaista
- Uutiset
- Suomen Paralympiakomitean hallitus käsitteli huippu-urheilun kehittämistä ja yhteistyötä Olympiakomitean kanssa
Suomen Paralympiakomitean hallitus käsitteli huippu-urheilun kehittämistä ja yhteistyötä Olympiakomitean kanssa
20.5.2026

Suomen Paralympiakomitean hallitus kokoontui 18.5.2026 käsittelemään ajankohtaisia huippu-urheiluun, kansainväliseen yhteistyöhön ja järjestön talouteen liittyviä asioita.
Hallitus keskusteli erityisesti suomalaisen paraurheilun toimintaympäristön muutoksista sekä paralympiajoukkueiden tulevaisuuden organisoinnista. Kokouksessa korostui tarve selkeälle työnjaolle, sujuvalle tiedonkululle ja paraurheilun vahvemmalle asemalle suomalaisessa huippu-urheilujärjestelmässä.
Näkövammaisten ammunnan kansainvälinen vastuu siirtyy ampumaurheiluliitolle
Kokouksessa käytiin läpi Kansainvälisen Paralympiakomitean (IPC) ilmoitus, jonka mukaan näkövammaisten ammunta siirtyy vuoden 2027 alusta IPC:ltä kansainvälisen ampumaurheiluliiton vastuulle. Muutos tukee myös Suomessa käynnistyviä keskusteluja lajin siirtämisestä osaksi kansallista ampumaurheilun lajiliittorakennetta.
Lisäksi hallitus käsitteli IPC:n käynnistämää näkövammaisten luokittelujärjestelmän kehittämistä ja sen vaikutuksia kansallisiin lajiliittoihin.
Huippu-urheilun rakenteet herättävät keskustelua
Hallitus keskusteli paraurheilun asemasta suomalaisessa huippu-urheilujärjestelmässä sekä tiedonkulun ja vaikuttamismahdollisuuksien kehittämisestä. Keskustelua käytiin muun muassa huippu-urheilun asiantuntijaryhmien toiminnasta, joukkuelajien tukijärjestelmistä ja nuorten urheilijoiden tukiohjelmista.
Hallitus piti tärkeänä, että paraurheilijoiden erityispiirteet huomioidaan nykyistä paremmin esimerkiksi urheilijapotentiaalin arvioinnissa ja tukiohjelmien kriteereissä.
- Huippu-urheilun menestystekijät koostuvat samoista teemoista niin vammattomien kuin parahuippu-urheilun osaltakin. Huomioitavaa kuitenkin, on että kaikkien menestystekijöiden kohdalla on tutkitusti tunnistettu omat erityispiirteensä koskien paraurheilua. Tämän osaamisen ja ymmärryksen sanoittaminen ja juurruttaminen osaksi huippu-urheilun toimintamalleja on ratkaisevaa parahuippu-urheilun kehittymisen kannalta, sanoo Suomen Paralympiakomitean urheilujohtaja Katja Saarinen.
Sopimus Olympiakomitean kanssa työn alla
Hallitus käsitteli Milano–Cortinan talviparalympialaisten toteutuksesta saatuja kokemuksia ja palautetta. Keskustelussa nousi esiin tarve selkeyttää paralympiajoukkueiden johtamista, vastuita ja yhteistyörakenteita.
Samalla hallitus käsitteli uutta yhteistyösopimusta Suomen Olympiakomitean kanssa. Sopimuksen tavoitteena on määritellä osapuolten roolit, vastuut ja yhteistyön rakenteet aiempaa tarkemmin.
- Niukkenevien resurssien aikana on tärkeää, että kaikki panos suuntautuu urheilijoiden parhaaksi. Tämä on mahdollista, kun yhteistyö ja työnjako on selkeää, ja ei tehdä päällekkäisiä hommia. Suomalaisten tulevaisuuden menestys vaatii fiksua yhteistoimintaa, jossa kaikki voittaa, painottaa Suomen Paralympiakomitean hallituksen puheenjohtaja Sari Rautio
Sokkopingiksen maajoukkue nimettiin kesän arvokisoihin
Hallitus hyväksyi sokkopingiksen maajoukkuevalinnat kesällä Puolassa järjestettäviin 2026 IBSA Showdown European Championships -kisoihin 3-10.7.2026 Krakovassa. Valinnat tehtiin urheilujohdon esityksen mukaisesti.
EM-kisoissa Suomea edustavat Hanna Vilmi, Jaana Pesari, Jouni Viitamäki, Olli Kytöviita, Jyri Grönlund ja Juha Oikarainen.
Urheilijalla on oikeus hakea muutosta tähän päätökseen valittamalla Urheilun oikeusturvalautakuntaan. Valitus on tehtävä kirjallisesti ja toimitettava Urheilun oikeusturvalautakunnalle 30 päivän kuluessa siitä, kun urheilija on saanut päätöksestä tiedon.
Lisätietoja valituksen tekemisestä sekä ohjeet valitusmenettelystä löytyvät Urheilun oikeusturvalautakunnan verkkosivuilta: www.oikeusturvalautakunta.fi.
Uusia jäsenseuroja Paralympiakomiteaan
Hallitus hyväksyi uusiksi jäseniksi maalipalloseurat Dragons Sportclub pääkaupunkiseutu ryn ja Suomen Rookies Goalball ryn.
Suomen Paralympiakomiteaan kuuluu tällä hetkellä 31 lajiliittoa, 181 vammaisyhdistystä ja 89 seuraa.














