Maalipallon B-sarjan EM-kilpailut, Matosinhos, Portugali 15.–19.11.2022

Suomen miesten ja naisten maajoukkueet osallistuivat maalipallon B-sarjan EM-kilpailuihin, jotka pelattiin 15.–19. marraskuuta 2022 Portugalin Matosinhosissa. Molemmat joukkueet nousivat A-sarjaan; naiset turnausvoittajina, miehet pronssimitalisteina.

TIISTAI 15.11.

  • 11.00 Miehet, lohko A: Suomi–Puola 10–9 (4–1)
    • Suomen maalit: Ehsan Zoveidavi 3, Ville Montonen 3, Petri Posio 3, Markus Tihumäki
  • 11.00 Naiset, lohko X: Unkari–Suomi 1–9 (0–3)
    • Suomen maalit: Krista Leppänen 5, Iida Kauppila 4
  • 14.30 Miehet, lohko A: Portugali–Suomi 9–6 (5–3)
    • Suomen maalit: Markus Tihumäki 2, Ville Montonen 2, Petri Posio, Ehsan Zoveidavi
  • 15.40 Naiset, lohko X: Suomi–Italia 0–10 (0–4)
    • Suomen maalit: Krista Leppänen 6, Iida Kauppila 4

KESKIVIIKKO 16.11.

  • 12.10 Naiset, lohko X: Suomi–Kreikka 11–5 (3–2)
    • Suomen maalit: Krista Leppänen 7, Iida Kauppila 2, Miina Grönroos, Milla Lappalainen
  • 15.40 Naiset, lohko X: Ukraina–Suomi 5–3 (3–1)
    • Suomen maalit: Iida Kauppila 2, Miina Grönroos
  • 16.50 Miehet, lohko A: Suomi–Tanska 8–7 (3–2)
    • Suomen maalit: Ville Montonen 3, Markus Tihumäki 3, Petri Posio 2

TORSTAI 17.11.

  • 12.10 Naiset, lohko X: Espanja–Suomi 1–10 (1–8)
    • Suomen maalit: Iida Kauppila 5, Krista Leppänen 3, Jasmin Mikkola 2
  • 13.20 Miehet, lohko A: Bulgaria–Suomi 6–16 (3–10)
    • Suomen maalit: Ehsan Zoveidavi 10, Markus Tihumäki 6
  • 15.40 Naiset, lohko X: Suomi–Portugali 9–2 (4–2)
    • Suomen maalit: Iida Kauppila 4, Krista Leppänen 4, Miina Grönroos

PERJANTAI 18.11.

  • Miehet, puolivälierä: Suomi–Espanja 4–3 (3–1)
    • Suomen maalit: Ville Montonen 2, Petri Posio 2'
  • Miehet, puolivälierä: Kreikka–Puola 7–6
  • Miehet, puolivälierä: Iso-Britannia–Tanska 13–3
  • Miehet, puolivälierä: Portugali–Israel 7–11
  • Naiset, välierä: Kreikka–Ukraina 4–1
  • Miehet, välierä: Suomi–Kreikka 5–6 (4–3) ja.
    • Suomen maalit: Petri Posio 3, Ville Montonen 2
  • Naiset, välierä: Suomi–Unkari 3–2 (0–0) ja.
    • Suomen maalit: Miina Grönroos, Krista Leppänen, Iida Kauppila
  • Miehet, välierä: Iso-Britannia–Israel myöh.

LAUANTAI 19.11.

  • Naiset, sijoitusottelu, sijat 5–6: Espanja–Portugali 6–7
  • Naiset, pronssiottelu: Unkari–Ukraina 1–10
  • Miehet, pronssiottelu: Suomi–Iso-Britannia 6–5 (3–3)
    • Suomen maalit: Markus Tihumäki 4, Ville Montonen 2
  • Miehet, sijoitusottelu, sijat 5–6: Tanska–Portugali 5–6
  • Miehet, sijoitusottelu, sijat 7–8: Espanja–Puola 8–16
  • Naiset, loppuottelu: Suomi–Kreikka: 4–5 (1–3)
    • Suomen maalit: Krista Leppänen 3, Iida Kauppila 2
  • Miehet, loppuottelu: Kreikka–Israel 4–5

LOPPUJÄRJESTYS

Naiset: 1) Suomi, 2) Kreikka, 3) Ukraina, 4) Unkari, 5) Portugali, 6) Espanja, 7) Italia.

Miehet: 1) Israel, 2) Kreikka, 3) Suomi, 4) Iso-Britannia, 5) Portugali, 6) Tanska, 7) Puola, 8) Espanja, 9) Bulgaria, 10) Ruotsi

Suomen joukkueet

NAISET

  • Miina Grönroos, Riihimäki
  • Iida Kauppila, Vantaa
  • Milla Lappalainen
  • Krista Leppänen, Tampere
  • Jasmin Mikkola, Kotka
  • Azra Tayyebi, Espoo

Valmennus

  • Arttu Mäkinen, päävalmentaja
  • Päivi Tolppanen, apuvalmentaja
  • Pia Palosvirta, staff

MIEHET

  • Miika Honkanen, Vantaa
  • Ville Montonen, Espoo
  • Petri Posio, Kouvola
  • Markus Tihumäki, Espoo
  • Joni Ylönen, Espoo
  • Ehsan Zoveidavi, Espoo

Valmennus

  • Jarkko Pokkinen, päävalmentaja
  • Pasi Koivukari, fysiikkavalmentaja
  • Teemu Honkanen, fysioterapeutti