Maailmankisat

Kehitysvammaisten urheilun suurin tapahtuma on Special Olympics -maailmankisat. Kesämaailmankisoihin on osallistunut viime vuosina noin 7000 urheilijaa ja talvimaailmankisoihin noin 2000 urheilijaa.

Kesä- ja maailmankisat järjestetään samalla neljän vuoden rytmillä kuin olympialaiset ja paralympialaiset, mutta parittomina vuosina.

Maailmankisoihin ei ole tulosrajoja, vaan kukin maa saa kansainväliseltä Special Olympics -järjestöltä maapaikkoja sen mukaan, miten aktiivisesti mitäkin lajia maassa harrastetaan. 

Katso maailmankisalajit, joissa Suomessa on tällä hetkellä Special Olympics -valmennustoimintaa

Special Olympics Finlandin määrittelemät valintakriteerit Special Olympics -kisoihin valituksi tulemiselle ovat ladattavissa sivun alalaidasta.

Seuraavat kesämaailmankisat järjestetään Saksan Berliinissä kesäkuussa 2023.

Suomen joukkue Special Olympics -kesämaailmankisoihin Berliiniin 17.–24.6.2023

* = ensikertalainen maailmankisoissa 
** = ensikertalainen maailmankisoissa nykyisessä lajissaan  

Golf

URHEILIJAT 

Ville Lipsanen, Savonlinna (seura: Kerigolf) 
Oskari Rantanen, Hämeenlinna (Tawast Golf) 
*Wivan Atrila, Kirkkonummi (Kurk Golf) 
Jere Suominen, Masku (Kankaisten Golf) 

VALMENTAJAT 

Jari Rantanen, Hämeenlinna 
Tuulia Suominen, Raisio 
Arto Lipsanen, Savonlinna  

Keilailu 

URHEILIJAT 

*Ukko Törmänen, Rovaniemi (Ounas-Keila) 
*Elmeri Haukikari, Turku (TPS Keilaajat) 
Johanna Koskinen, Oulu (Laaki) 
*Iina Lumiala, Tampere (Seiskat) 

VALMENTAJAT 

Tuomas Uusinarkaus, Rovaniemi 
Päivi Uusinarkaus, Rovaniemi 

Yleisurheilu 

URHEILIJAT 

Nea Tilli, Janakkala (Janakkalan Jana) 
*Carola Pihlajamäki, Helsinki (Helsingin Kisa-Veikot) 
Ville Pere, Nokia (Nokian Urheilijat) 
*Tuomo Ringman, Seinäjoki (Seinäjoen Seudun Urheilijat) 

VALMENTAJAT 

Jukka Lahti, Petäjävesi 
Liina-Lotta Hiltunen, Jyväskylä 

Uinti 

URHEILIJAT 

Tatu Kantonen, Turku (Raision Urheilijat) 
*Inka-Johanna Kolhinoja, Vantaa (Helsingfors Simsällskap) 
*Jenny Kukkonen, Oulu (Oulun Lohet) 
*Andreas Lindqvist, Kokkola (Kokkolan Uimaseura – Gamlakarleby Simsällskap) 

VALMENTAJAT 

Marleena Leskinen, Piikkiö 
Jenni Tyynelä, Helsinki 

Judo 

URHEILIJAT 

*Markus Vainio, Masku (Raision Ryhti) 
*Jusa Jokiniemi, Kuopio (Judoseura Sakura) 
*Alina Skog, Porvoo (Shirokawa) 
*Sanna-Marit Tapaninen, Lahti (Lahden Judoseura) 
*Petra Kujansuu, Pori (Porin Fudoshin) 

VALMENTAJAT 

Tuula Holtti, Kaarina 
Anu Stör, Porvoo  

Melonta 

URHEILIJAT 

Anni Aalto, Tampere (Tampereen Vihuri) 
Minna Palonen, Hämeenlinna (Vanajaveden Vesikot) 
**Jesse Honkonen, Espoo (Vanajaveden Vesikot) 
Matti Hämäläinen, Nastola/Lahti (Vesisamoilijat) 

VALMENTAJAT 

Janne Piitulainen, Lahti 
Mika Valavuori, Siuntio 

Tennis 

URHEILIJA 

  • Tommi Tyynilä, Helsinki (Open Tennis Club) 

VALMENTAJA 

  • Roger Nyberg, Helsinki  

Rytminen voimistelu

URHEILIJAT

*Tuulikki Jauhiainen, Helsinki (Sport Club Vantaa) 
*Katariina Friman, Hyvinkää (Sport Club Vantaa) 
*Veera Luhtanen, Jalasjärvi/Kurikka (Seinäjoen Voimistelijat) 
Saga Hänninen, Espoo (Sport Club Vantaa) 

VALMENTAJAT 

Susanna Kuusela, Kerava 
Johanna Lähdesmäki, Seinäjoki 

Ratsastus 

URHEILIJAT 

*Sara Ristimäki, Korpilahti/Jyväskylä (Korpilahden Ratsastajat) 
*Ilona Koskinen, Espoo (Riding Team Gold Horses) 
Toomas Lahtinen, Vihti (Kartanon Ratsastajat) 
Klaus Müller, Espoo (Kartanon Ratsastajat) 

VALMENTAJAT 

Tarja Altomaa, Mäntsälä 
Maritta Enqvist, Kirkkonummi 

Unified-purjehdus 

URHEILIJAT 

*Toivo Laiho, Lahti (Lahden Purjehdusseura) 
Bea Westerstråhle, Espoo (Helsingfors Segelklubb) 

PARTNERIT 

*Roope Tervonen, Helsinki (Lahden Purjehdusseura) 
Mari Aarnio, Helsinki (Merenkävijät) 

VALMENTAJA 

Karl Westerstråhle, Espoo  

Unified-koripallo 

URHEILIJAT 

*Iida Kivisaari, Hyvinkää (PuHu Juniorit) 
*Tiia Lehto, Espoo (Tapiolan Honka) 
*Lotta Näppi, Pirkkala (Tampereen Pyrintö) 
*Nasra Osman, Vantaa (PuHu Juniorit) 
Heidi Sillanpää, Helsinki (PuHu Juniorit) 
Nette Tuominen, Vantaa (PuHu Juniorit) 

PARTNERIT 

Emma Kivistö, Tampere (BC Nokia) 
Elli Marjanen, Vantaa (PuHu Juniorit) 
*Veera Sääski, Helsinki (Tapiolan Honka) 
*Iina Takala, Helsinki (PuHu Juniorit) 

VALMENTAJAT 

Milla Haglund, Vantaa 
Carola Busi, Vantaa 
Pirjo Pellikka, Vantaa 

Unified-jalkapallo 

URHEILIJAT 

*Sandra Ramberg, Järvenpää (Järvenpään Palloseura) 
*Julia Niska, Rovaniemi (Rovaniemen Palloseura) 
*Melina Mäkimartti, Rovaniemi (Rovaniemen Palloseura) 
*Kia Linturi, Vantaa (Koivukylän Palloseura) 
*Janette Teerenmaa, Lahti (FC Kuusysi) 
Alina Sipari, Helsinki (FC Kontu) 

PARTNERIT 

*Jenni Summanen, Turku (Kaarinan Pojat) 
Iida Äijö, Karjaa (Ekenäs IF) 
Sanna Koskinen, Tampere (Pirkkalan Jalkapalloklubi) 
*Pihla Jokinen, Turku (Kaarinan Pojat) 
*Felicia Gröning, Tammisaari (Ekenäs IF) 

VALMENTAJAT 

Jarmo Pelli, Lahti 
Ida Mäkelä, Lahti 
Maria Olkkola, Kokkola 

Unified -beach volley 

URHEILIJAT 

**Mika Ahonen, Tampere (Beach Volley Tampere) 
**Heikki Töyrylä, Lahti (Lahden Kortteliliiga) 
**Saku Suikkanen, Salo (Salon Viesti) 

PARTNERIT 

Jukka Lehti, Koski Tl (Kosken Kaiku) 
*Kalle Tolvanen, Lahti (Lahden Kortteliliiga) 
*Janne Sikiö, Tampere (Beach Volley Tampere) 

VALMENTAJAT 

Päivi Pohjalainen, Eura 
Triin Koivunen, Koski Tl

Joukkueenjohto 

Joukkueenjohtaja Timo Pelkonen, Pirkkala 
Apulaisjoukkueenjohtaja Anni Lindeman, Jyväskylä 
2. apulaisjoukkueenjohtaja Julia Fonsén, Tampere 
Tiedottaja Lauri Jaakkola, Vantaa 
Lääkäri Henri Karvinen, Jyväskylä

Sisujengi lukuina  

  • 13 lajia 
  • 65 urheilijaa 
  • 51 kehitysvammaista urheilijaa 
  • 14 Unified-partneria 
  • 37 maailmankisaensikertalaista 
  • 41 naista 
  • 24 miestä 
  • 27 valmentajaa 
  • 18 naisvalmentajaa 
  • 9 miesvalmentajaa 
  • 5 joukkueenjohtoon kuuluvaa 
  • 97 henkilöä yhteensä 

Lisätiedot maailmankisoista: joukkueenjohtaja Timo Pelkonen, puh. 050 596 5015, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Huom! VIRTUS-urheilijoilla (VIRTUS = entinen INAS) on kehitysvammaluokituksensa kautta oikeus osallistua Special Olympics -urheiluun sekä kansallisesti että kansainvälisesti, mutta Suomessa VIRTUS-urheilijoita ei pääsääntöisesti valita VIRTUS-luokitellussa lajissaan Special Olympics -maailmankisoihin. Tämä tieto kerrotaan urheilijan lähtiessä VIRTUS-luokitusprosessiin urheilijalle, urheilijan huoltajalle/tukihenkilölle ja henkilökohtaiselle valmentajalle.

Special Olympics -kisojen valintakriteerit