Parapöytätenniksen ITTF Montenegro Para Championships, Podgorica, Montenegro 4.–7.5.2023
Aino Tapola ja Aaro Mäkelä edustivat Suomea parapöytätenniksen ITTF Montenegro Para Championships -turnauksessa, joka pelattiin 4.–7. toukokuuta 2023 Montenegron Podgoricassa. Tapola voitti pronssia naisten luokkien 1–2 kaksinpelissä ja hopeaa sekanelinpelissä yhdessä brittiparinsa Romain Junior Simonin kanssa. Aaro Mäkelä saavutti yhden otteluvoiton luokan 6 kaksinpelissä.
Kaksinpelit
Naiset, luokat 1–2
Lohko 2
- Jing Liu Kiina–Aino Tapola Suomi 3–0 (11–9, 11–8, 11–7)
- Aino Tapola Suomi–Lin Mao Kiina 3–0 (11–3, 11–1, 11–7)
Lohkon loppujärjestys
- Jing Liu Kiina 2 2 0 6–0 4
- Aino Tapola Suomi 2 1 1 3–3 3
- Lin Mao Kiina 2 0 2 0–6 2
Välierä
- Catia Christina Da Silva Oliveira Brasilia–Aino Tapola Suomi 3–2 (6–11, 10–12, 13–11, 11–6, 11–8)
Loppujärjestys: 1) Jing Liu Kiina, 2) Catia Christina Da Silva Oliveira Brasilia, 3) Aino Tapola Suomi ja Hong Chen Kiina.
Miehet, luokka 6
Lohko 3
- Esteban Herrault Ranska–Aaro Mäkelä Suomi 3–1 (4–11, 11–8, 11–8, 11–8)
- Aaro Mäkelä Suomi–Hamed Podbicanin Serbia 3–0 (11–3, 11–3, 11–6)
- Chao Chen Kiina–Aaro Mäkelä Suomi 3–0 (11–5, 11–7, 11–8)
Lohkon loppujärjestys
- Esteban Herrault Ranska 3 3 0 9–2 6
- Chao Chen Kiina 3 2 1 7–3 5
- Aaro Mäkelä Suomi 3 1 2 4–6 4
- Hamed Podbicanin Serbia 3 0 3 0–9 3
Loppujärjestys: 1) Ignacio Hernan Torres Orostica Chile, 2) Esteban Herrault Ranska, 3) Bobi Simion Belgia ja Chao Chen Kiina,… 11) mm. Aaro Mäkelä Suomi.
Nelinpeli, miehet
Luokka MD14
Lohko 3
- Jean-Paul Montanus/Dustin Eier Hollanti–Trevor Hirth Australia/Aaro Mäkelä Suomi 3–0 (11–6, 11–9, 11–3)
- Trevor Hirth Australia/Aaro Mäkelä Suomi–Nathan Pellissier/Lennard Properjohn Australia 0–3 (10–12, 10–12, 9–11)
- Ignacio Hernan Torres Orostica/Matias Nicolas Pino Lorca Chile–Trevor Hirth Australia/Aaro Mäkelä Suomi 3–0 (11–7, 11–7, 11–6)
Lohkon loppujärjestys
- Ignacio Hernan Torres Orostica/Matias Nicolas Pino Lorca Chile 3 3 0 9–0 6
- Jean-Paul Montanus/Dustin Eier Hollanti 3 2 1 6–4 5
- Nathan Pellissier/Lennard Properjohn Australia 3 1 2 4–6 4
- Trevor Hirth Australia/Aaro Mäkelä Suomi 3 0 3 0–9 3
Loppujärjestys: 1) Shuo Yan/Keli Liao Kiina, 2) Jiaxin Huang/Chao Chen Kiina, 3) Clement Berthier/Esteban Herrault Ranska ja Pavao Jozic Serbia/Haris Eminovic Bosnia-Hertzegovina,… 13) mm. Trevor Hirth Australia/Aaro Mäkelä Suomi.
Sekanelinpeli
Luokka XD4
- Zhenwen Wang/Zhonghui Yang Kiina–Romain Junior Simon Iso-Britannia/Aino Tapola Suomi 3–2 (6–11, 12–10, 9–11, 11–7, 11–9)
- Romain Junior Simon Iso-Britannia/Aino Tapola Suomi–Madi Imakov Kazakstan/Lin Mao Kiina 3–0 (11–1, 11–2, 11–5)
- Yerlan Kaziyev Kazakstan/Hong Chen Kiina–Romain Junior Simon Iso-Britannia/Aino Tapola Suomi 0–3 (9–11, 6–11, 5–11)
Loppujärjestys
- Zhenwen Wang/Zhonghui Yang Kiina 3 3 0 9–3 6
- Romain Junior Simon Iso-Britannia/Aino Tapola Suomi 3 2 1 8–3 5
- Yerlan Kaziyev Kazakstan/Hong Chen Kiina 3 1 2 3–7 4
- Madi Imakov Kazakstan/Lin Mao Kiina 3 0 3 2–9 3