Parayleisurheilun SM-kilpailut Espoo 6.-7.8.2016
Leppävaaran Stadion, Espoo
M 100 m Elinsiirrokkaiden luokka: (-1,8): 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 13,70, 2) Antti Pollari EspTa 13,74, 3) Risto Aholainen EspTa 14,36, 4) Jarkko Heikkilä KEMUS 14,93, Ville Ojanen DNS.
M 200 m Elinsiirrokkaiden luokka: (+1,0): 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 30,92, Risto Aholainen EspTa DNS.
M 400 m Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Jarkko Heikkilä KEMUS 1.20,12, Antti Pollari EspTa DNS.
M19 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin 100 m: (NWND): 1) Aku Hyvärinen KuusKi 14,97.
M 800 m F/T13 (=B3): 1) Juha Hanhimäki LappRie 2.52,00.
M 3-ottelu F/T21 100 m: (NWND): 1) Juhani Vuorensola 14,72, 2) Jani Töyrylä IitPy 16,03.
M19 3-ottelu F/T21 100 m: (NWND): 1) Eliel Nikkola VehmU 14,83.
M 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin 100 m: (-1,4): 1) Marko Ruotsalainen OulHui 15,87.
M 3000 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Kai Koljonen HaukVei 13.03,51, 2) Jon Tallberg 20.55,83.
M 5000 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Kai Koljonen HaukVei 23.11,65, Jon Tallberg DNS.
M 3000 m kävely Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Marko Ruotsalainen OulHui 22.40,81.
M Korkeus Elinsiirrokkaiden luokka: : 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 145, 2) Risto Aholainen EspTa 140,
M19 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin Pituus: 1) Aku Hyvärinen KuusKi 3,25.
M Pituus Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 4,93, 2) Risto Aholainen EspTa 4,40.
M 3-ottelu F/T21 Pituus: 1) Juhani Vuorensola 3,74, 2) Jani Töyrylä IitPy 2,97.
M19 3-ottelu F/T21 Pituus: 1) Eliel Nikkola VehmU 3,71.
M 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin Pituus: 1) Marko Ruotsalainen OulHui 3,79.
M19 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin Kuula: 1) Aku Hyvärinen KuusKi 6,73.
M 3-ottelu F/T21 Kuula: 1) Jani Töyrylä IitPy 7,55, 2) Juhani Vuorensola 6,66.
M19 3-ottelu F/T21 Kuula: 1) Eliel Nikkola VehmU 6,42.
M 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin Kuula: 1) Marko Ruotsalainen OulHui 5,65.
M Kiekko F56: 1) Risto Simonen 12,39.
M Keihäs Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 32,01.
M Keihäs F56: 1) Risto Simonen 21,12.
M50 Linkopallo F/T11 (=B1): 1) Harri Ivonen Tsn 27,70.
M19 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Aku Hyvärinen KuusKi 576.
M 3-ottelu F/T21: 1) Juhani Vuorensola 670, 2) Jani Töyrylä IitPy 488.
M19 3-ottelu F/T21: 1) Eliel Nikkola VehmU 639.
M 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Marko Ruotsalainen OulHui 500.
M19 1500 m F/T13 (=B3): 1) Inkki Inola PihtipTui 5.20,29.
M Pituus Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Valtteri Kalliomäki OrimJy 4,44.
M Kuula F54: 1) Petri Hirvisniemi KempPy 6,31.
M Linkopallo F/T13 (=B3): 1) Juha Oikarainen 39,82.
M19 1500 m T37: 1) Toni Järvinen HKV 7.08,47.
M Keihäs F54: 1) Petri Hirvisniemi KempPy 12,24.
M 1500 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Ville Pere NokU 5.32,27.
M19 1500 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Aku Hyvärinen KuusKi 6.06,15.
M50 1500 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Jarno Sarhola KiskKi 7.44,96.
M 100 m F/T21: (-1,4): 1) Juhani Vuorensola 14,72, 2) Jani Töyrylä IitPy 16,03.
M50 200 m Avoin pystyluokka: (+1,0) Heikki Riikonen Iis. Inv 38,27.
M50 1500 m Avoin pystyluokka: 1) Veikko Ståhle Iis. Inv 7.40,53.
M19 100 m F/T21: (-1,4): 1) Eliel Nikkola VehmU 14,83, 2) Juho Oksman KarhKa 17,18.
M 100 m T34: (-2,3): 1) Henry Manni LänsiUU 15,94, 2) Tuomas Manni LänsiUU 18,13.
M 100 m T51: (-0,6): 1) Toni Piispanen EspTa 21,78.
M 100 m T54: (-2,3): 1) Leo-Pekka Tähti PorinTa 14,57, 2) Esa-Pekka Mattila EspTa 15,73, 3) Niko Ristiranta KuusKi 17,09, 4) Tuomo Himanka KalajJu 17,54.
M 100 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: (-1,4): 1) Valtteri Kalliomäki OrimJy 13,81, 2) Marko Ruotsalainen OulHui 15,87, 3) Jon Tallberg 18,64.
M 100 m F/T11 (=B1): (-2,0): 1) Niko Majanmaa HKV 16,96.
M Kuula Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Antti Pollari EspTa 8,34, 2) Jyrki Seitamaa KeminmNV 8,21.
M 100 m F/T13 (=B3): (-2,0): 1) Juha Hanhimäki LappRie 14,83.
M50 Kuula Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Reijo Hyytiäinen EspTa 9,75, 2) Reino Luokkanen SYKE 7,54.
M19 100 m F/T13 (=B3): (-2,0): 1) Inkki Inola PihtipTui 14,14.
M19 400 m F/T13 (=B3): 1) Inkki Inola PihtipTui 1.04,17.
M19 800 m F/T13 (=B3): 1) Inkki Inola PihtipTui 2.35,90.
M19 3000 m F/T13 (=B3): 1) Inkki Inola PihtipTui 10.53,38.
M19 Korkeus Yhdistetty F/T20 ja avoin: : 1) Aku Hyvärinen KuusKi 110,
M19 Pituus F/T13 (=B3): 1) Inkki Inola PihtipTui 4,34.
M19 Kuula F/T13 (=B3): 1) Inkki Inola PihtipTui 7,50.
M50 Kiekko Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Teijo Hietanen EurRai 44,49, 2) Reijo Hyytiäinen EspTa 28,08.
M Keihäs Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Jani Tissari HankasHa 43,47, 2) Marko Ruotsalainen OulHui 15,24.
M50 3000 m kävely Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Esko Sohlo EspTa 22.41,28, 2) Reino Luokkanen SYKE 29.25,03.
M Kuula F/T21: 1) Joonas Elo KuusKi 9,14.
M19 Kuula F/T21: 1) Juho Oksman KarhKa 6,87, 2) Eliel Nikkola VehmU 6,42.
M50 Kuula F44: 1) Martti Mela VihdUV 7,42, 2) Pentti Takala HIY/Spove 6,82.
M Kuula Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Jani Tissari HankasHa 9,54.
M19 Kuula Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Aku Hyvärinen KuusKi 6,73.
M50 100 m Avoin pystyluokka: (-1,8): 1) Heikki Riikonen Iis. Inv 19,88.
M50 400 m Avoin pystyluokka: 1) Heikki Riikonen Iis. Inv 1.25,72, 2) Veikko Ståhle Iis. Inv 1.31,03.
M50 800 m Avoin pystyluokka: 1) Heikki Riikonen Iis. Inv 3.39,0, 2) Veikko Ståhle Iis. Inv 3.43,3.
M50 3000 m Yhdistetty T20/Avoin: 1) Jarno Sarhola KiskKi 15.56,20.
M50 Korkeus F44: : 1) Pentti Takala HIY/Spove 115,
M50 Pituus F/T13 (=B3): 1) Lauri Mäkinen SuomKS 1,43.
M50 Kuula F/T11 (=B1): 1) Harri Ivonen Tsn 7,49, 2) Kari Laaksomaa Tsn 4,98.
M Keihäs F/T21: 1) Jani Töyrylä IitPy 29,92, 2) Joonas Elo KuusKi 25,34.
M Pallonheitto Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Joni Saarinen UUMU 59,69, 2) Jyrki Seitamaa KeminmNV 48,92, 3) Risto Aholainen EspTa 46,65, 4) Jussi Lehtovaara 42,88.
M19 200 m F/T13 (=B3): (+3,0): 1) Inkki Inola PihtipTui 32,21.
M19 Pituus F/T21: 1) Eliel Nikkola VehmU 3,71, 2) Aku Hyvärinen KuusKi 3,25, 3) Juho Oksman KarhKa 2,96.
M Kuula F/T12 (=B2): 1) Petteri Peitso SeinäjSU 10,71.
M50 Kiekko F/T11 (=B1): 1) Kari Laaksomaa Tsn 12,89.
M50 Keihäs F44: 1) Martti Mela VihdUV 20,85, 2) Pentti Takala HIY/Spove 17,98.
M50 Pallonheitto Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Reino Luokkanen SYKE 29,54, 2) Veijo Uotinen UUMU 18,55.
M 200 m F/T11 (=B1): (NWND): Niko Majanmaa HKV DNS.
M 400 m F/T13 (=B3): 1) Juha Hanhimäki LappRie 1.09,60.
M 800 m T34: 1) Henry Manni LänsiUU 1.53,88, 2) Tuomas Manni LänsiUU 2.17,99.
M Kiekko F/T12 (=B2): 1) Petteri Peitso SeinäjSU 35,23.
M 200 m T34: (+2,2): 1) Henry Manni LänsiUU 27,74, 2) Tuomas Manni LänsiUU 32,64.
M 400 m T34: 1) Tuomas Manni LänsiUU 1.00,46.
M19 Pituus Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Aku Hyvärinen KuusKi 3,25.
M50 Kiekko F/T13 (=B3): 1) Lauri Mäkinen SuomKS 9,35.
M 200 m T51: (+2,2): 1) Toni Piispanen EspTa 38,00.
M19 400 m T37: 1) Toni Järvinen HKV 1.29,28.
M Kiekko F37: 1) Timo Mustikkamaa TampPy 37,88.
M 200 m T54: (+2,2): 1) Leo-Pekka Tähti PorinTa 25,45, 2) Esa-Pekka Mattila EspTa 27,52, 3) Tuomo Himanka KalajJu 31,41.
M 800 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Kai Koljonen HaukVei 2.40,97, 2) Ville Pere NokU 2.47,84, 3) Marko Ruotsalainen OulHui 3.19,41, 4) Jon Tallberg 4.23,68.
M50 Kiekko F44: 1) Pentti Takala HIY/Spove 27,31, 2) Martti Mela VihdUV 26,03.
M 200 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: (+1,0): 1) Marko Ruotsalainen OulHui 34,31, 2) Jon Tallberg 40,86.
M 400 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Kai Koljonen HaukVei 1.06,96, 2) Ville Pere NokU 1.12,39, 3) Marko Ruotsalainen OulHui 1.17,49.
M19 800 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Aku Hyvärinen KuusKi 2.45,61.
M Kiekko Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Jani Tissari HankasHa 26,95.
M19 200 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: (+1,0): 1) Aku Hyvärinen KuusKi 31,03.
M50 800 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Jarno Sarhola KiskKi 3.31,55.
M19 100 m Yhdistetty F/T2 ja avoin: (-1,4): 1) Aku Hyvärinen KuusKi 14,97.
M Linkpallo F/T12 (=B2): 1) Petteri Peitso SeinäjSU 36,85.
N 100 m Elinsiirrokkaiden luokka: (-1,1): 1) Pinja Söyrilä RunClub 15,22, 2) Lotta Pukkila EspTa 16,38, 3) Anni Metsola EspTa 20,79.
N 200 m Elinsiirrokkaiden luokka: (+1,1): 1) Pinja Söyrilä RunClub 30,38, 2) Lotta Pukkila EspTa 35,84.
N 400 m Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Pinja Söyrilä RunClub 1.13,60, 2) Lotta Pukkila EspTa 1.45,75.
N Pituus F/T11 (=B1): 1) Ronja Oja HKV 4,50, 2) Elisa Montonen HKV 3,79.
N19 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin Pituus: 1) Nea Tilli 2,19.
N Kuula Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Lotta Pukkila EspTa 6,83, 2) Anni Metsola EspTa 3,79.
N19 3-ottelu Yhdistetty F/T20 ja avoin Kuula: 1) Nea Tilli 5,31.
N Kiekko F/T12 (=B2): 1) Saija Vornanen P-S Näköv 14,24.
N Keihäs F54: 1) Niina Seppälä MäntsU 8,96.
N 100 m T51: (-0,6): 1) Aino Tapola EspTa 33,17.
N Linkopallo F/T12 (=B2): 1) Saija Vornanen P-S Näköv 22,43.
N 100 m T54: (-2,3): 1) Amanda Kotaja VampU 16,87.
N19 100 m T54: (-2,3): 1) Sini Paukkeri PudasjU 19,75.
N 100 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: (-0,3): 1) Noora Koponen SeinäjSU 14,41.
N19 100 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Nea Tilli 19,89.
N 100 m F/T11 (=B1): (+0,8): 1) Ronja Oja HKV 13,85, 2) Elisa Montonen HKV 15,21.
N17 100 m F/T13 (=B3): (+0,8): 1) Iida Lounela IlmajKi 15,20.
N19 100 m F/T11 (=B1): (-2,0): 1) Juuli Väisänen HKV 20,36.
N19 Pituus F/T13 (=B3): 1) Iida Lounela IlmajKi 3,98.
N19 Kuula F38: 1) Emma Kauppi EspTa 6,32.
N19 Kiekko F38: 1) Emma Kauppi EspTa 14,85.
N19 Keihäs F38: 1) Emma Kauppi EspTa 15,09.
N Pallonheitto Elinsiirrokkaiden luokka: 1) Lotta Pukkila EspTa 18,20, 2) Anni Metsola EspTa 10,70.
N50 100 m Elinsiirrokkaiden luokka: (-1,1): 1) Tuija Helander EurRai 14,52.
N50 200 m Elinsiirrokkaiden luokka: (+1,1): 1) Tuija Helander EurRai 28,92.
N 400 m F/T11 (=B1): 1) Elisa Montonen HKV 1.23,60.
N50 Korkeus Elinsiirrokkaiden luokka: : 1) Tuija Helander EurRai 120.
N Pituus Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Noora Koponen SeinäjSU 4,38, 2) Helmi Sillankorva HKV 2,62.
N Kuula F54: 1) Niina Seppälä MäntsU 4,43.
N Keihäs F34: 1) Marjaana Heikkinen SiilPo 18,61.
N 200 m F/T11 (=B1): (NWND): Ronja Oja HKV DNS.
N19 400 m T54: 1) Sini Paukkeri PudasjU 1.13,69.
N Kuula F34: 1) Marjaana Heikkinen SiilPo 6,17.
N19 200 m F/T11 (=B1): (+1,5): 1) Juuli Väisänen HKV 44,29.
N 400 m T54: 1) Amanda Kotaja VampU 1.00,27.
N19 200 m F/T13 (=B3): (+1,5): 1) Iida Lounela IlmajKi 31,88.
N 200 m T54: (+2,2): 1) Amanda Kotaja VampU 29,85.
N19 200 m T54: (+2,2): 1) Sini Paukkeri PudasjU 35,26.
N 200 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: (+1,1): 1) Noora Koponen SeinäjSU 29,15.
N19 400 m Yhdistetty F/T20 ja avoin: 1) Nea Tilli 1.55,41.
N Kuula F/T12 (=B2): 1) Saija Vornanen P-S Näköv 5,43.