Boccian ulkoratojen SM-kilpailut, Vaasa 4.–6.8.2017
Vaasanseudun Invalidit järjestivät boccian ulkokenttien SM-kilpailut 4.–6. elokuuta 2017 Vaasassa Hietalahden pesäpallokentällä. Kisoissa juhlistettiin samalla boccian 40-vuotista taivalta Suomessa. Henkilökohtaisiin sarjoihin osallistui 106 pelaajaa, paripeleihin 59 paria ja joukkuepeleihin 37 joukkuetta.
Henkilökohtaiset kilpailut (pe 4.8.)
Luokat 1–3
- Jorma Parviainen Nokia
- Marko Ylikleemola Rauma
- Teemu Mäkinen Tampere
- Raimo Nevanen Seinäjoki
- Jouni Nordlund Pori
- Tuija Sinisalo Tampere
Naiset
- Ritva Pohjola Seinäjoki
- Pirkko Hyytiäinen Mänttä
- Regina Saarela Vaasa
- Salli Aittonen Mänttä
- Tellervo Salminen Mänttä
- Päivi Kari Vaasa
- Eila Yliranta Teuva
- Tuija Leino Rauma
Yleinen
- Tapio Haliseva Rauma
- Rauno Villanen Rauma
- Pentti Mäkilä Rauma
- Juha Rajala Rauma
- Erkki Trofast Kyrönmaa
- Asko Saksa Teuva
Parikilpailut (la 5.8.)
Luokat 1–3
- Seinäjoki/Kauhajoki (Kalevi Santaharju, Pekka Kuusela)
- Rauma/Seinäjoki (Päivi Miettinen, Raimo Nevanen)
- Pori (Mika Taimi, Jouni Nordlund)
- Harjavalta (Kauko Rantanen, Harry Haapanen)
- Vantaa/Salo (Jouko Lumme, Eero Oikarinen)
- Tampere (Teemu Mäkinen, Tuija Sinisalo)
- Pieksämäki/Kuopio (Matti Jämsä, Pirkko Hiltunen)
- Mänttä (Onerva Uuttera, Vuokka Häkkinen)
- ESCP/Jalasjärvi (Olavi Härkönen, Martti Mäkelä)
Naiset
- Mänttä III (Aune Koivula, Hilkka Flyktman)
- Jalasjärvi (Maire Korkiamäki, Anja Koivula)
- Kauhajoki (Aune Köykkä, Tuula Hakola)
- Mänttä II (Terttu Salo, Mervi Aalto)
- Mänttä I (Lisa Savolainen, Pirkko Hyytiäinen, Salli Aittonen)
- Rauma II (Tuija Leino, Taina Mäkilä)
Yleinen
- Rauma V (Juha Rajala, Jorma Karp)
- Nokia (Jorma Parviainen, Timo Kaapu)
- Vaasa IV (Pentti Lappalainen, Ahti Hellberg)
- Tampere I (Jorma Naroma, Lasse Mäkinen)
- Rauma III (Antti Miettinen, Kari Hokkanen)
- Mänttä I (Toivo Järvinen, Risto Lepistö)
- Teuva (Asko Saksa, Jorma Yliranta)
- Vaasa I (Esko Muurimäki, Pertti Meriruoho)
Joukkuekilpailut (su 6.8.)
Luokat 1–3
- Tampere/Seinäjoki (Teemu Mäkinen, Tuija Sinisalo, Raimo Nevanen)
- Pohojalaaset (Kalevi Santaharju, Martti Mäkelä, Pekka Kuusela)
- Vantaa/Salo/Pieksämäki (Eero Oikarinen, Matti Jämsä, Jouko Lumme)
- Mänttä/Etelä-Saimaa (Leena Saarimäki, Vuokko Häkkinen, Onerva Uuttera)
- Harjavalta (Kauko Rantanen, Harry Haapanen, Simo Suomi)
- Pori/ESCP (Olavi Härkönen, Mika Taimi, Jouni Nordlund)
Naiset
- Mänttä III (Salli Aittonen, Liisa Savolainen, Pirkko Hyytiäinen)
- Seinäjoki II (Ritva Pohjola, Aune Heinström, Kirsti Santaharju)
- Rauma I (Kaija Paimola, Riitta Tarvonen, Inkeri Päivinen)
- Seinäjoki I (Liisa Aho-Mantila, Elli Koivula, Aune Heinonen)
- Vaasa (Sointu Henriksson, Tuula-Marjatta Kivikoski, Regina Saarela)
- Mänttä II (Tellervo Salminen, Emilia Kyrönlahti, Hilkka Flyktman)
- Kyrönmaa (Helena Tarkkanen, Kaija Lammi, Anneli Korpi)
- Mänttä I (Aune Koivula, Terttu Salo, Mervi Aalto)
- Rauma II (Tuija Leino, Ritva Makkonen, Taina Mäkilä)
Yleinen
- Nokia (Timo Kaapu, Marjatta Lehtinen, Jorma Parviainen)
- Rauma IV (Marko Ylikleemola, Jorma Makkonen, Antti Syyrakki)
- Seinäjoki II (Lauri Harjamäki, Jussi Pohjola, Teemu Jussinoja)
- Teuva (Jorma Yliranta, Eila Yliranta, Asko Saksa)
- Tampere (Lasse Mäkinen, Jorma Naroma, Erkki Lindstedt)
- Rauma VI (Jorma Tikkanen, Keijo Sandelin, Keijo Leppänen)