Pyörätuolirugbyn B-sarjan EM-kilpailut, Pajulahti 7.–15.10.2018
Suomi isännöi pyörätuolirugbyn B-sarjan EM-kilpailuja 7.–15. lokakuuta 2018 Lahden Liikuntakeskus Pajulahdessa. Turnauksen kaksi parasta maata, Hollanti ja Sveitsi nousivat A-sarjaan. Suomi sijoittui kuudenneksi.
LOHKO A
Ottelut
- Sveitsi–Italia 50–36 (23–18)
- Irlanti–Venäjä 38–52 (21–30)
- Italia–Irlanti 34–51 (22–24)
- Venäjä–Sveitsi 35–52 (20–22)
- Italia–Venäjä 34–53 (17–26)
- Irlanti–Sveitsi 46–58 (23–31)
Lohkon loppujärjestys
- Sveitsi 3 3 0 160–117 6
- Venäjä 3 2 1 140–124 4
- Irlanti 3 1 2 135–144 2
- Italia 3 0 3 104–154 0
LOHKO B
Ottelut
- Itävalta–Hollanti 52–55 (26–29)
- Suomi–Tšekki 61–49 (32–27)
- Suomen maalit: Leevi Ylönen 29, Elias Enroth 10, Antti Sinisaari 7, Toni Piispanen 5, Jukka Parviainen 5, Tuukka Nisso 4, Anna Pasanen 1
- Tšekki–Itävalta 47–64 (26–34)
- Hollanti–Suomi 54–47 (28–26)
- Suomen maalit: Leevi Ylönen 18, Toni Piispanen 7, Tuukka Nisso 7, Jukka Parviainen 6, Elias Enroth 4, Antti Sinisaari 3, Jouni Räsänen 1, Tuomas Tella 1
- Tšekki–Hollanti 49–57 (22–26)
- Suomi–Itävalta 39–64 (22–32)
- Suomen maalit: Jukka Parviainen 10, Tuukka Nisso 6, Elias Enroth 5, Antti Sinisaari 4, Jouni Räsänen 4, Toni Piispanen 4, Anna Pasanen 3, Leevi Ylönen 2, Juuso Nuotio 1
Lohkon loppujärjestys
- Hollanti 3 3 0 166–148 6
- Itävalta 3 2 1 180–141 4
- Suomi 3 2 1 147–167 2
- Tšekki 3 0 3 145–182 0
Sijoitusottelut, sijat 5–8
- Irlanti–Tšekki 52–38 (24–21)
- Suomi–Italia 55–46 (30–19)
- Suomen maalit: Elias Enroth 21, Leevi Ylönen 10, Tuukka Nisso 8, Jukka Parviainen 7, Toni Piispanen 6, Jouni Räsänen 3
Välierät
- Sveitsi–Itävalta 39–38 (20–20)
- Hollanti–Venäjä 56–52 (25–27)
Sijat 7–8
- Tšekki–Italia 50–44 (26–21)
Sijat 5–6
- Irlanti–Suomi 48–47 (23–23)
- Suomen maalit: Leevi Ylönen 19, Elias Enroth 9, Tuukka Nisso 6, Jukka Parviainen 6, Toni Piispanen 4, Jouni Räsänen 3
Pronssiottelu
- Itävalta–Venäjä 42–50 (20–22)
Loppuottelu
- Sveitsi–Hollanti 46–52 (18–24)
Turnauksen loppujärjestys: 1) Hollanti, 2) Sveitsi, 3) Venäjä, 4) Itävalta, 5) Irlanti, 6) Suomi, 7) Tšekki, 8) Italia.
SUOMEN JOUKKUE
Pelaajat
- Jukka Parviainen, Helsinki
- Joel Pietarila, Helsinki
- Juuso Nuotio, Turku
- Leevi Ylönen, Helsinki
- Jouni Räsänen, Salo
- Tuukka Nisso, Espoo
- Elias Enroth, Helsinki
- Antti Sinisaari, Porvoo
- Toni Piispanen, Helsinki
- Aino Tapola, Helsinki
- Tuomas Tella, Järvenpää
- Anna Pasanen, Helsinki
Valmennus
- Päävalmentaja: Jussi Immonen
- Apuvalmentaja/joukkueenjohtaja: Osku Kuutamo
- Mekaanikko: Teemu Janhunen
- Avustajat: Heli Sinisaari, Emmi Kähkönen, Kati Herlevi, Milka Keinänen