Sokkopingiscup 2018–2019, 3. osaturnaus, Jyväskylä 9.2.2019
Sokkopingiksen kansallisen kilpailusarjan Sokkopingiscupin kauden 2018–2019 kolmas osaturnaus pelattiin lauantaina 9. helmikuuta 2019 Jyväskylässä. A-sarjassa voiton vei Teemu Ruohonen ja B-sarjassa Solina Rosti. Olli Kytöviita jatkaa tasaisen A-sarjan pistejohdossa kahden pisteen erolla Ruohoseen. B-sarjan kärjessä on Solina Rosti. Sokkopingiscup jatkuu 23.3. Kuopiossa turnauksella, joka on samalla SM-kilpailu. Sokkopingiscupin päätösosakilpailu pelataan Helsingin Iiris-keskuksessa 4.5.
A-sarja
Lohko A1
- Olli Kytöviita–Väinö Rihti 2–0 (11–0, 12–8)
- Jouni Viitamäki–Tatu Lattu 2–0 (11–3, 12–7)
- Tatu Lattu–Olli Kytöviita 2–0 (12–6, 12–3)
- Väinö Rihti–Jouni Viitamäki 0–2 (2–11, 6–12)
- Olli Kytöviita–Jouni Viitamäki 1–2 (12–10, 5–12, 5–11)
- Tatu Lattu–Väinö Rihti 2–1 (7–11, 11–5, 11–2)
Lohkon loppujärjestys
- Jouni Viitamäki 3 3 0 6–1 +39 3
- Tatu Lattu 3 2 1 4–3 +13 2
- Olli Kytöviita 3 1 2 3–4 -11 1
- Väinö Rihti 3 0 3 1–6 -41 0
Lohko A2
- Juha Oikarainen–Konsta Kuorikoski 2–0 (11–7, 12–10)
- Konsta Kuorikoski–Teemu Ruohonen 0–2 (1–11, 1–12)
- Juha Oikarainen–Teemu Ruohonen 0–2 (7–12, 3–11)
Lohkon loppujärjestys
- Teemu Ruohonen 2 2 0 4–0 +34 2
- Juha Oikarainen 2 1 1 2–2 -7 1
- Konsta Kuorikoski 2 0 2 0–4 0
Lohko A3
- Ari Lahtinen–Jyri Grönlund 2–0 (12–5, 12–8)
- Jyri Grönlund–Jaana Pesari 0–2 (8–11, 0–12)
- Ari Lahtinen–Jaana Pesari 2–0 (11–3, 11–2)
Lohkon loppujärjestys
- Ari Lahtinen 2 2 0 4–0 +28 2
- Jaana Pesari 2 1 1 2–2 -2 1
- Jyri Grönlund 2 0 2 0–4 -26 0
Ylempi jatkolohko A1–3
- Jouni Viitamäki–Teemu Ruohonen 0–2 (4–12, 9–11)
- Ari Lahtinen–Jouni Viitamäki 2–1 (11–5, 9–11, 15–13)
- Teemu Ruohonen–Ari Lahtinen 2–1 (5–11, 11–8, 11–9)
Lohkon loppujärjestys
- Teemu Ruohonen 2 2 0 4–1 +9 2
- Ari Lahtinen 2 1 1 3–3 +7 1
- Jouni Viitamäki 2 0 2 1–4 -16 0
Alempi jatkolohko 4–6
- Tatu Lattu–Juha Oikarainen 1–2 (9–11, 12–5, 8–12)
- Jaana Pesari–Tatu Lattu 2–0 (11–5, 11–4)
- Juha Oikarainen–Jaana Pesari 2–0 (12–4, 11–9)
Lohkon loppujärjestys
- Juha Oikarainen 2 2 0 4–1 2
- Jaana Pesari 2 1 1 2–2 1
- Tatu Lattu 2 0 2 1–4 0
Alempi jatkolohko 7–10
- Olli Kytöviita–Konsta Kuorikoski 2–1 (7–11, 12–10, 11–8)
- Jyri Grönlund–Väinö Rihti 2–1 (11–8, 10–12, 11–0)
- Jyri Grönlund–Olli Kytöviita 0–2 (8–11, 9–11)
- Väinö Rihti–Konsta Kuorikoski 0–2 (9–11, 6–11)
- Konsta Kuorikoski–Jyri Grönlund 0–2 (2–12, 7–11)
- Olli Kytöviita–Väinö Rihti 2–0 (11–0, 12–8)
Lohkon loppujärjestys
- Olli Kytöviita 3 3 0 6–1 +21 3
- Jyri Grönlund 3 2 1 4–3 +21 2
- Konsta Kuorikoski 3 1 2 3–4 -8 1
- Väinö Rihti 3 0 3 1–6 -34 0
A-sarjan loppujärjestys
- Teemu Ruohonen
- Ari Lahtinen
- Jouni Viitamäki
- Juha Oikarainen
- Jaana Pesari
- Tatu Lattu
- Olli Kytöviita
- Jyri Grönlund
- Konsta Kuorikoski
- Väinö Rihti
Sokkopingiscupin A-sarjan tilanne 3/5 osaturnauksen jälkeen
- 1. Olli Kytöviita 27
- 2. Teemu Ruohonen 25
- 3. Ari Lahtinen 23
- 4. Juha Oikarainen 22
- 5. Jaana Pesari 18
- 6. Jouni Viitamäki 16
- 7. Tatu Lattu 12
- 8. Heidi Torn 5
- 9. Jari Linnavuori 2
- 9. Konsta Kuorikoski 2
- 9. Jyri Grönlund 2
- 12. Jarno Vilén 1
- 12. Väinö Rihti 1
B-sarja
Alkulohko B1
- Solina Rosti–Sanna Astikainen 2–0 (11–2, 12–0)
- Minna Vattukallio–Susanna Bergström 2–0 (11–3, 11–9)
- Susanna Bergström–Solina Rosti 0–2 (5–12, 1–12)
- Sanna Astikainen–Minna Vattukallio 0–2 (10–12, 2–11)
- Solina Rosti–Minna Vattukallio 2–0 (11–5, 12–3)
- Susanna Bergström–Sanna Astikainen 0–2 (0–12, 0–11)
Lohkon loppujärjestys
- Solina Rosti 3 3 0 6–0 +54 3
- Minna Vattukallio 3 2 1 4–2 +6 2
- Sanna Astikainen 3 1 2 2–4 -9 1
- Susanna Bergström 3 0 3 0–6 0
Alkulohko B2
- Jaakko Tulisalo–Pasi Pumperi 2–0 (11–3, 11–0)
- Pasi Pumperi–Anna-Kaisa Oksanen 1–2 (7–11, 13–11, 4–11)
- Jaakko Tulisalo–Anna-Kaisa Oksanen 2–1 (11–9, 10–12, 12–6)
Lohkon loppujärjestys
- Jaakko Tulisalo 2 2 0 4–1 +25 2
- Anna-Kaisa Oksanen 2 1 1 3–3 +3 1
- Pasi Pumperi 2 0 2 1–4 -28 0
Alkulohko B3
- Jussi Rosti–Tiina Utriainen 2–0 (12–4, 11–1)
- Olga Nikitina–Jorma Vilkko 2–0 (11–8, 12–5)
- Jorma Vilkko–Jussi Rosti 1–2 (12–6, 4–11, 0–12)
- Tiina Utriainen–Olga Nikitina 0–2 (3–11, 1–12)
- Jussi Rosti–Olga Nikitina 2–0 (11–9, 11–7)
- Jorma Vilkko–Tiina Utriainen 2–0 (11–8, 11–5)
Lohkon loppujärjestys
- Jussi Rosti 3 3 0 6–1 +37 3
- Olga Nikitina 3 2 1 4–2 +23 2
- Jorma Vilkko 3 1 2 3–4 -14 1
- Tiina Utriainen 3 0 3 0–6 -46 0
Ylempi jatkolohko B1–3
- Solina Rosti–Jaakko Tulisalo 2–0 (11–4, 11–3)
- Jussi Rosti–Solina Rosti 0–2 (5–12, 4–12)
- Jaakko Tulisalo–Jussi Rosti 2–1 (12–3, 0–11, 11–7)
Lohkon loppujärjestys
- Solina Rosti 2 2 0 4–0 +30 2
- Jaakko Tulisalo 2 1 1 2–3 -13 1
- Jussi Rosti 2 0 2 1–4 -17 0
Alempi jatkolohko B4–6
- Minna Vattukallio–Anna-Kaisa Oksanen 1–2 (9–11, 11–6, 8–11)
- Olga Nikitina–Minna Vattukallio 0–2 (0–12, 6–12)
- Anna-Kaisa Oksanen–Olga Nikitina 2–0 (11–8, 14–11)
Lohkon loppujärjestys
- Anna-Kaisa Oksanen 2 2 0 4–1 +6 2
- Minna Vattukallio 2 1 1 3–2 +18 1
- Olga Nikitina 2 0 2 0–4 -24 0
Alempi jatkolohko B7–9
- Sanna Astikainen–Pasi Pumperi 2–0 (11–0, 11–6)
- Jorma Vilkko–Sanna Astikainen 0–2 (1–12, 4–11)
- Pasi Pumperi–Jorma Vilkko 2–0 (11–9, 11–2)
Lohkon loppujärjestys
- Sanna Astikainen 2 2 0 4–0 +34 2
- Pasi Pumperi 2 1 1 2–2 -5 1
- Jorma Vilkko 2 0 2 0–4 -29 0
Sijoitusottelu, sijat 10–11
- Susanna Bergström–Tiina Utriainen 2–1 (9–11, 12–9, 11–7)
B-sarjan loppujärjestys
- Solina Rosti
- Jaakko Tulisalo
- Jussi Rosti
- Anna-Kaisa Oksanen
- Minna Vattukallio
- Olga Nikitina
- Sanna Astikainen
- Pasi Pumperi
- Jorma Vilkko
- Susanna Bergström
- Tiina Utriainen
Sokkopingiscupin B-sarjan tilanne 3/5 osaturnauksen jälkeen
- 1. Solina Rosti 30
- 2. Jaakko Tulisalo 20
- 3. Jussi Rosti 18
- 4. Ivan Mazmanidi 12
- 4. Väinö Rihti 12
- 6. Jyri Grönlund 10
- 7. Tiia Innos 8
- 7. Mira-Maria Kuudanpaiste 8
- 9. Anna-Kaisa Oksanen 7
- 10. Olga Nikitina 6
- 11. Minna Vattukallio 5
- 11. Medina Omeragic 5
- 13. Sanna Astikainen 3
- 13. Riikka Kannisto 3
- 13. Paavo Tulisalo 3
- 16. Pasi Pumperi 2
- 16. No Name 2
- 18. Susanna Bergström 1
- 18. Jorma Vilkko 1
- 20. Tiina Utriainen 0
- 20. Jarkko Setälä 0
- 20. Kais Kiiski 0
- 20. Merily Stalfeldt 0
- 20. Ronja Oja 0
- 20. Mikael Karinen 0