Vammaissulkapallon SM-kilpailut, Mikkeli 25.–26.5.2019
Vammaissulkapallon SM-kilpailut järjestettiin 25.–26. toukokuuta 2019 Mikkelissä.
Kaksinpelit
Pyörätuoliluokka, naiset
- Finaali: Mirka Rautakoski–Heidi Manninen 21–16, 21–12
Pyörätuoliluokka, miehet
Lohko A
- Heidi Manninen–Jyry Loukiainen 22–24, 22–20, 21–11
- Thomas Puska–Jyry Loukiainen 21–1, 21–5
- Thomas Puska–Heidi Manninen 21–3, 21–2
Lohkon loppujärjestys
- Thomas Puska 2 2 0 4–0 84–11
- Heidi Manninen 2 1 1 2–3 70–97
- Jyry Loukiainen 2 0 2 1–4 61–107
Lohko B
- Raimo Nevanen–Erkki Pettinen 21–8, 21–8
- Timo Villanen–Erkki Pettinen 21–6, 21–7
- Timo Villanen–Raimo Nevanen 21–8, 21–8
Lohkon loppujärjestys
- Timo Villanen 2 2 0 4–0 84–29
- Raimo Nevanen 2 1 1 2–2 58–58
- Erkki Pettinen 2 0 2 0–4 29–84
Lohko C
- Markus Lehto–Mirka Rautakoski 21–10, 21–9
- Harri Isomäki–Sakari Nuutinen 21–3, 21–5
- Mirka Rautakoski–Sakari Nuutinen 21–6, 21–0
- Markus Lehto–Harri Isomäki 21–19, 21–14
- Harri Isomäki–Mirka Rautakoski 21–17, 21–13
- Markus Lehto–Sakari Nuutinen 21–8, 21–8
Lohkon loppujärjestys
- Markus Lehto 3 3 0 6–0 126–68
- Harri Isomäki 3 2 1 4–2 117–80
- Mirka Rautakoski 3 1 2 2–4 91–90
- Sakari Nuutinen 3 0 3 0–6 30–126
Lohko D
- Kimmo Sirviö–Pasi Holmström 21–1, 21–3
- Esa Koski–Tuomo Uusitalo 21–12, 21–10
- Esa Koski–Pasi Holmström 21–6, 21–6
- Kimmo Sirviö–Tuomo Uusitalo 21–13, 21–12
- Tuomo Uusitalo–Pasi Holmström 21–9, 21–12
- Esa Koski–Kimmo Sirviö 21–19, 21–18
Lohkon loppujärjestys
- Esa Koski 3 3 0 6–0 126–71
- Kimmo Sirviö 3 2 1 4–2 121–71
- Tuomo Uusitalo 3 1 2 2–4 89–105
- Pasi Holmström 3 0 3 0–6 37–126
Sijoitusottelut, sijat 9–16
1. kierros
- Tuomo Uusitalo–Pasi Holmström 21–7, 21–6
- Mirka Rautakoski–Sakari Nuutinen 21–5, 21–6
Välierät
- Jyry Loukiainen–Tuomo Uusitalo 21–19, 21–16
- Mirka Rautakoski–Erkki Pettinen 21–3, 21–5
Loppuottelu
- Mirka Rautakoski–Jyry Loukiainen 21–12, 21–12
Puolivälierät
- Thomas Puska–Harri Isomäki 21–7, 21–7
- Esa Koski–Raimo Nevanen 21–19, 21–10
- Markus Lehto–Heidi Manninen 21–10, 21–10
- Timo Villanen–Kimmo Sirviö 21–11, 21–8
Sijoitusottelut, sijat 5–8
- Harri Isomäki–Raimo Nevanen 21–2, 21–11
- Kimmo Sirviö–Heidi Manninen 21–14, 21–11
Välierät
- Thomas Puska–Esa Koski 21–6, 21–0
- Timo Villanen–Markus Lehto 21–11, 21–16
Sijoitusottelu, sijat 7–8
- Raimo Nevanen–Heidi Manninen 21–17, 21–13
Sijoitusottelu, sijat 5–6
- Harri Isomäki–Kimmo Sirviö 21–17, 21–12
Pronssiottelu
- Markus Lehto–Esa Koski 21–5, 21–10
Loppuottelu
- Timo Villanen–Thomas Puska 21–19, 10–21, 21–18
Loppujärjestys: 1) Timo Villanen, 2) Thomas Puska, 3) Markus Lehto, 4) Esa Koski, 5) Harri Isomäki, 6) Kimmo Sirviö, 7) Raimo Nevanen, 8) Heidi Manninen.
Pystypelaajat, miehet
- Janne Inkilä–Pyry Nopsanen 21–2, 21–1
- Seppo Sariola–Venla Salo 21–7, 21–5
- Antti Kima–Janne Inkilä 21–10, 21–16
- Antti Kärki–Seppo Sariola 21–6, 21–8
- Venla Salo–Pyry Nopsanen 21–7, 21–7
- Antti Kima–Venla Salo 21–9, 21–8
- Seppo Sariola–Janne Inkilä 21–12, 21–19
- Antti Kärki–Venla Salo 21–9, 21–5
- Antti Kima–Pyry Nopsanen 21–4, 21–10
- Antti Kima–Seppo Sariola 21–16, 18–21, 21–6
- Janne Inkilä–Venla Salo 21–12, 21–17
- Antti Kärki–Pyry Nopsanen 21–1, 21–3
- Antti Kärki–Janne Inkilä 21–2, 21–12
- Seppo Sariola–Pyry Nopsanen 21–4, 21–6
- Antti Kärki–Antti Kima 21–8, 21–7
Loppujärjestys
- Antti Kärki 5 5 0 10–0 210–61
- Antti Kima 5 4 1 8–3 201–142
- Seppo Sariola 5 3 2 7–4 183–155
- Janne Inkilä 5 2 3 4–6 155–158
- Venla Salo 5 1 4 2–8 114–182
- Pyry Nopsanen 5 0 5 0–10 45–210
Nelinpelit
Pyörätuoliluokka
Lohko A
- Thomas Puska/Timo Villanen–Heidi Manninen/Mirka Rautakoski 21–3, 21–17
- Heidi Manninen/Mirka Rautakoski–Sakari Nuutinen/Erkki Pettinen 21–16, 21–7
- Thomas Puska/Timo Villanen–Sakari Nuutinen/Erkki Pettinen 21–2, 21–4
Lohkon loppujärjestys
- Thomas Puska/Timo Villanen 2 2 0 4–0 84–26
- Heidi Manninen/Mirka Rautakoski 2 1 1 2–2 62–65
- Sakari Nuutinen/Erkki Pettinen 2 0 2 0–4 29–84
Lohko B
- Harri Isomäki/Markus Lehto–Esa Koski/Tuomo Uusitalo 21–9, 21–11
- Harri Isomäki/Markus Lehto–Jyry Loukiainen/Raimo Nevanen 21–7, 21–11
- Esa Koski/Tuomo Uusitalo–Jyry Loukiainen/Raimo Nevanen 21–16, 21–13
Lohkon loppujärjestys
- Harri Isomäki/Markus Lehto 2 2 0 4–0 84–38
- Esa Koski/Tuomo Uusitalo 2 1 1 2–2 62–71
- Jyry Loukiainen/Raimo Nevanen 2 0 2 0–4 47–84
Sijoitusottelu, sijat 5–6
- Jyry Loukiainen/Raimo Nevanen–Sakari Nuutinen/Erkki Pettinen 21–5, 21–8
Välierät
- Thomas Puska/Timo Villanen–Esa Koski/Tuomo Uusitalo 21–8, 21–5
- Harri Isomäki/Markus Lehto–Heidi Manninen/Mirka Rautakoski 21–7, 21–8
Pronssiottelu
- Esa Koski/Tuomo Uusitalo–Heidi Manninen/Mirka Rautakoski 21–11, 21–15
Loppuottelu
- Thomas Puska/Timo Villanen–Harri Isomäki/Markus Lehto 21–10, 21–9
Loppujärjestys: 1) Thomas Puska/Timo Villanen, 2) Harri Isomäki/Markus Lehto, 3) Esa Koski/Tuomo Uusitalo, 4) Heidi Manninen/Mirka Rautakoski, 5) Jyry Loukiainen/Raimo Nevanen, 6) Sakari Nuutinen/Erkki Pettinen
Pystypelaajat
- Janne Inkilä/Seppo Sariola–Antti Kärki/Pyry Nopsanen 21–11, 29–30, 21–14
- Antti Kima/Venla Salo–Antti Kärki/Pyry Nopsanen 21–12, 19–21, 21–13
- Antti Kima/Venla Salo–Janne Inkilä/Seppo Sariola 21–11, 21–14
Loppujärjestys
- Antti Kima/Venla Salo 2 2 0 4–1 103–71
- Janne Inkilä/Seppo Sariola 2 1 1 2–3 96–97
- Antti Kärki/Pyry Nopsanen 2 0 2 2–4 101–132