Jalkapallon Gothia Special Olympics Trophy -turnaus, Göteborg, Ruotsi 15.–18.7.2019
Special Olympics Finland osallistui kahden miesten joukkueen voimin jalkapallon kansainväliseen Gothia Special Olympics Trophy -turnaukseen, joka pelattiin Gothia Cup -junioriturnauksen yhteydessä 15.–18. heinäkuuta 2019 Ruotsin Göteborgissa. Special Olympics Finland I -joukkue sijoittui viidenneksi B-divisioonassa. Special Olympics Finland II -joukkue ylsi hopealle E-divisioonassa.
Gothia Special Olympics Trophy
Divisioona B
- Grunden Bois Blue, Ruotsi–Special Olympics Finland I 6–0
- Special Olympics Finland I–SKF Italy, Italia 1–1
- SOF:n maali: 13' Andrij Zuev
- Special Olympics Finland I–Special Olympics Lithuania II, Liettua 0–4
- Fässbergs IF, Ruotsi–Special Olympics Finland I 4–1
- SOF:n maali: 6' Arttu Paukkonen
Alkulohkon loppujärjestys
- Grunden Bois Blue, Ruotsi 4 3 1 0 19–3 10
- Special Olympics Lithuania II, Liettua 4 3 1 0 15–6 10
- Fässbergs IF, Ruotsi 4 2 0 2 8–12 6
- SKF Italy, Italia 4 0 1 3 3–11 1
- Special Olympics Finland I, Suomi 4 0 1 3 2–15 1
Pronssiottelu
- Fässbergs IF, Ruotsi–SKF Italy, Italia 5–3 rp.
Loppuottelu
- Grunden Bois Blue, Ruotsi–Special Olympics Lithuania II, Liettua 7–1
Special Olympics Finland I
- Andrij Zuev, Helsinki
- Antti Hartikainen, Helsinki
- Mikko Almark, Lahti
- Arttu Paukkonen, Kuopio
- Jami Ahlsten, Helsinki
- Samu Ahlsten, Helsinki
- Leevi Salmi, Lohja
- Mikko Saarinen, Hämeenlinna
- Sami Alenius, Loppi
- Ville Viisteensaari, Jyväskylä
Valmentajat
- Pauli Saksa, Helsinki
- Jere Virinsalo, Lahti
Divisioona E
- Special Olympics Hong Kong–Special Olympics Finland II 2–2
- SOF:n maalit: 7' Jere Puoskari, 26' Joonatan Viheriäsaari
- FIFH I, Ruotsi–Special Olympics Finland II 1–4
- SOF:n maalit: 2' Philip Holmberg, 6' Niko Leskinen, 12' Jere Puoskari, 18' Lasse Hartikainen
- Special Olympics Finland II–SKF France, Ranska 3–2
- SOF:n maalit: 10' Antti Strömberg, 12' Niko Leskinen, 21' Philip Holmberg
- Special Olympics Finland II–Special Olympics Indonesia 3–2
- SOF:n maalit: 28' Antti Strömberg, 29' Jere Puoskari, 32' Antti Strömberg
Alkulohkon loppujärjestys
- Special Olympics Hong Kong 4 3 1 0 14–4 10
- Special Olympics Finland II, Suomi 4 3 1 0 12–7 10
- SKF France, Ranska 4 2 0 2 10–12 6
- Special Olympics Indonesia 4 1 0 3 7–8 3
- FIFH I, Ruotsi 4 0 0 4 4–16 0
Pronssiottelu
- SKF France, Ranska–Special Olympics Indonesia 1–3
Loppuottelu
- Special Olympics Hong Kong–Special Olympics Finland II 3–0
Special Olympics Finland II
- Lasse Hartikainen, Helsinki
- Kim Salin, Karkkila
- Niklas Salin, Karkkila
- Jere Puoskari, Pietarsaari
- Antti Strömberg, Helsinki
- Juho Lappalainen, Jyväskylä
- Joonatan Viheriäsaari, Helsinki
- Philip Holmberg, Pietarsaari
- Frans Halme, Kauniainen
- Niko Leskinen, Lahti
Valmentajat
- Oskari Lappalainen, Vantaa
- Tommi Wilenius, Riihimäki