Special Olympics Inviatational Games, Åre/Östersund, Ruotsi 1.–4.2.2020

Special Olympics Invitational Games -kilpailut järjestettiin 1.–4. helmikuuta 2020 Ruotsin Åressa ja Östersundissa. Suomesta oli mukana 14 urheilijaa alppihiihdossa, lumilautailussa, taitoluistelussa ja salibandyssa. Suomi saavutti kisoista yhden kullan, kolme hopeaa ja viisi pronssia.

Alppihiihto

Pujottelu

  • Advanced-taso, divisioona D01: 1) Johnatan Ojerteg Ruotsi 1.07,58, 2) Johan Sorlander Ruotsi 1.13,73, 3) Toivo Laiho Suomi 1.16,15, 4) Jonas Hoch Saksa 1.23,16.
  • Intermediate-taso, divisioona D03: 1) Sara Jonsson Ruotsi 1.54,25, 2) Valerie Nyhout Kanada 1.56,32, 3) Jan Wardulinski Puola 2.06,28, 4) Saimi Oksa Suomi 2.10,59, 5) My Edström Ruotsi 2.40,49.

Super-G

  • Advanced-taso, divisioona D01: 1) Johnatan Ojerteg Ruotsi 32,74, 2) Johan Sorlander Ruotsi 33,86, 3) Toivo Laiho Suomi 34,33, 4) Jonas Koch Saksa 37,61, 5) Robert Henriques Ruotsi 38,79.
  • Intermediate-taso, divisioona D03: 1) Jan Wardulinski Puola 54,53, 2) Saimi Oksa Suomi 58,60, 3) My Edström Ruotsi 1.05,29.

Suurpujottelu

  • Advanced-taso, divisioona D01: 1) Johnatan Ojerteg Ruotsi 1.09,32, 2) Toivo Laiho Suomi 1.14,52, 3) Jonas Hoch Saksa 1.17,78, 4) Johan Sorlander Ruotsi 1.19,58, 5) Robert Henriques Ruotsi 1.20,15.
  • Intermediate-taso, divisioona D03: 1) Sara Jonsson Ruotsi 1.47,26, 2) Benjamin Norris USA 1.54,45, 3) Thea Skogelund Norja 1.55,61, 4) Saimi Oksa Suomi 2.05,19, 5) Jan Wardulinski Puola 2.22,39, 6) My Edström Ruotsi 2.22,76.

Lumilautailu

Pujottelu

  • Advanced-taso, divisioona D01: 1) Semen Fedotov Venäjä 1.24,06, 2) Elena Nazarzoda Venäjä 1.48,88, 3) Saul Päivinen Suomi 1.56,58, 4) Stefanie Wiegel Saksa 2.24,55.
  • Intermediate-taso, divisioona D01: 1) Luke Ruijter Hollanti 2.21,85, 2) Thomas Maxime Dissevelt Hollanti 2.30,81, 3) Martin Gerard Belgia 3.04,70, 4) Jurre van der Weit Hollanti 3.36,33. Janne Matilainen Suomi hylättiin.

Super-G

  • Advanced-taso, divisioona D01: 1) Semen Fedotov Venäjä 40,74, 2) Nikolas Beer Itävalta 45,21, 3) Elena Nazarzoda Venäjä 45,77, 4) Saul Päivinen Suomi 47,89, 5) Mario Horn Itävalta 50,24.
  • Intermediate-taso, divisioona D01: 1) Stefanie Wiegel Saksa 58,92, 2) Luke Ruijter Hollanti 59,73, 3) Thomas Dissevelt Hollanti 1.02,99, 4) Martin Gerard Belgia 1.03,98, 5) Janne Matilainen Suomi 1.05,91, 6) Jurre van der Weit Hollanti 1.21,53.

Suurpujottelu

  • Advanced-taso, divisioona D01: 1) Semen Fedotov Venäjä 1.29,79, 2) Elena Nazarzoda Venäjä 1.42,14, 3) Saul Päivinen Suomi 1.52,16, 4) Mario Horn Itävalta 1.52,21, 5) Nikolas Beer Itävalta 1.41,66.
  • Intermediate-taso, divisioona D03: 1) Luke Ruijter Hollanti 2.06,14, 2) Thomas Dissevelt Hollanti 2.21,81, 3) Martin Gerard Belgia 2.37,25, 4) Jurre van der Weit Hollanti 2.44,93, 5) Stefanie Wiegel Saksa 2.52,83. Janne Matilainen Suomi hylättiin.

Taitoluistelu

Yksinluistelu

Miehet

  • Divisioona M01: 1) Io Fai Sou Macao 3.03, 2) Ville-Matias Putila Suomi 2.25.

Naiset

  • Divisioona F01: 1) Elina Salminen Suomi 7.72, 2) Masdison Gay Kanada 6.01, 3) Viktoria Ullmann Itävalta 5.49.

Salibandy

Divisioona B

  • Suomi–Ruotsi VIII 8–5
  • Ruotsi VI–Suomi 14–9
  • Suomi–Ruotsi I 9–18

Divisioonan järjestys alkulohkon jälkeen

  1. Ruotsi I 3 3 0 0 38–19 9
  2. Ruotsi VI 3 2 0 1 28–19 6
  3. Suomi 3 1 0 2 26–37 3
  4. Ruotsi VIII 3 0 0 3 10–27 0

Pronssiottelu

  • Suomi–Ruotsi VIII 12–6

Loppuottelu

  • Ruotsi I–Ruotsi VI 15–8.

Loppujärjestys: 1) Ruotsi I, 2) Ruotsi VI, 3) Suomi, 4) Ruotsi VIII

Suomen joukkue: Aapo Myllynen, Olli Itkonen, Taru Föhr, Tomi Hurtig, Lassi Lahtinen, Sami Savikko, Veli-Antti Mäntynen, Tuomas Syrjä

Suomen mitalit

1 kulta

  • Elina Salminen, taitoluistelu, yksinluistelu, divisioona F01

3 hopeaa

  • Saimi Oksa, alppihiihto, Super-G, divisioona D03
  • Ville-Matias Putila, taitoluistelu, yksinluistelu, divisioona M01
  • Toivo Laiho, alppihiihto, suurpujottelu, divisioona D01

5 pronssia

  • Toivo Laiho, alppihiihto, pujottelu, divisioona D01
  • Toivo Laiho, alppihiihto, Super-G, divisioona D01
  • Saul Päivinen, lumilautailu, pujottelu, divisioona D01
  • Saul Päivinen, lumilautailu, suurpujottelu, divisioona D01
  • Salibandyjoukkue, divisioona B