Elinsiirron saaneiden ja dialyysissä olevien EM-kilpailut, Oxford, Iso-Britannia 21.–28.8.2022
Elinsiirron saaneiden ja dialyysissä olevien Euroopan mestaruuskilpailut käytiin 21.–28. elokuuta 2022 Iso-Britannian Oxfordissa.
Suomen mitalit 6/6 kilpailupäivän jälkeen
4 KULTAA
- Johanna Kankaanpää, 100m juoksu, 40–49-v
- Johanna Kankaanpää, 200m juoksu, 40–49-v
- Pinja Ekström, 400m juoksu, 30–49-v
- Mervi Kurula, 3000m kävely, 18–59-v
11 HOPEAA
- Petri Rapeli, keilailun singlekilpailu, 40–49-v
- Petri Rapeli/Joni Saarinen, keilailun parikilpailu, 30–39-v
- Anne Tirronen, 100m rintauinti, 50–59-v
- Alina Nyholm, kuulantyöntö, 18–39-v
- Mervi Kurula, kuulantyöntö, 50–59-v
- Johanna Kankaanpää, pituushyppy, 18–49-v
- Johanna Kankaanpää, kiekonheitto, 40–59-v
- Johanna Kankaanpää, pallonheitto, 18–49-v
- Pinja Ekström, 800m juoksu, 18–39-v
- 4x100m viesti, naiset (Alina Nyholm, Johanna Kankaanpää, Anne Tirronen, Pinja Ekström)
- 4x100m viesti, miehet (Alina Nyholm, Risto Rönkkö, Johanna Kankaanpää, Jarmo Leväinen)
8 PRONSSIA
- Anne Tirronen, 50m rintauinti, 50–59-v
- Anne Tirronen, 100m sekauinti, 50–59-v
- Alina Nyholm, 100m juoksu, 18–39-v
- Alina Nyholm, pituushyppy, 18–49-v
- Jarmo Leväinen, 100m juoksu, 50–59-v
- Jarmo Leväinen, kuulantyöntö, 50–59-v
- Risto Rönkkö, 800m juoksu, 40–49-v
- Risto Rönkkö, 1500m juoksu, 30–49-v
KEILAILU
Singlekilpailu
Miehet, 30–39-v
- Yiannos Nearchou Kypros 493
- Brett Beeley Iso-Britannia 448
- Philip Kelly Iso-Britannia 434
- Joni Saarinen Suomi 419
- Almas Gappazov Kazakstan 372
- Markus Malter Saksa 358
- Wayne Hartley Iso-Britannia 343
- Serzhan Kassainov Kazakstan 291
- Zhandos Imashev Kazakstan 284
- John Cross Iso-Britannia 237
Miehet, 40–49-v
- tylianos Dermitzakis Kreikka 512
- Petri Rapeli Suomi 512
- Simon Elmore Iso-Britannia 481
- Kristian Marsh Iso-Britannia 437
- Nicos Kazinos Kypros 421
- Daniel Howard Iso-Britannia 380
- Steven Harrison Iso-Britannia 289
- Richard Kombi Ranska 265
Parikilpailu
Miehet, 30–39-v
- Brett Beeley/Simon Elmore Iso-Britannia 924
- Petri Rapeli/Joni Saarinen Suomi 877
- Nicos Kazinos/Yiannos Nearchou Kypros 865
- Wayne Hartley/Philip Kelly Iso-Britannia 745
- Maximilian Lang/Siegfried Meschnig Itävalta 679
- Andrew Dorrian/Daymon Johnstone Iso-Britannia 582
UINTI
Naiset, 50–59-v
50m rintauinti
- Gillian Ferguson Iso-Britannia 54,56
- Maria Joao Taborda Portugali 55,35
- Anne Tirronen Suomi 58,54
- Sheila Gregan Irlanti 1.00,83
- Pamela Lane Iso-Britannia 1.02,55
50m perhosuinti
- Catherine Whitworth Iso-Britannia 52,66
- Karen Rockell Iso-Britannia 53,85
- Maria Joao Taborda Portugali 54,47
- Anne Tirronen Suomi 56,89
100m rintauinti
- Gillian Ferguson Iso-Britannia 1.58,36
- Anne Tirronen Suomi 2.08,74
- Sheila Gregan Irlanti 2.17,25
- Allegra Martin Iso-Britannia 2.18,86
100m sekauinti
- Catherine Whitworth Iso-Britannia 1.53,91
- Maria Joao Taborda Portugali 2.00,82
- Anne Tirronen Suomi 2.01,45
- Judit Berente Unkari 2.03,41
- Karen Rockell Iso-Britannia 2.07,26
400m vapaauinti
- Alexandra Gyurko Unkari 6.09,59
- Timea Sipos Unkari 6.10,81
- Catherine Withworth Iso-Britannia 7.42,48
- Angela Rathjen Saksa 8.18,04
- Anne Tirronen Suomi 9.00,73
Yleisurheilu
Naiset
- 100m, 18–39-v (+2,8m/s): 1) Lieselotte Shoemaker Hollanti 12,26, 2) Kelly Chadwick Iso-Britannia 12,76, 3) Alina Nyholm Suomi 16,00.
- 100m, 40–49-v (+1,4m/s): 1) Johanna Kankaanpää Suomi 14,92, 2) Rebecca Jayne Seaton Iso-Britannia 15,76, 3) Xanthi Mpitzidou Kreikka 17,50, 4) Ketai Sithole Iso-Britannia 21,50.
- 200m, 40–49-v (-1,6m/s): 1) Johanna Kankaanpää Suomi 33,0, 2) Rebecca Jayne Seaton Iso-Britannia 33,4.
- 400m, 30–49-v: 1) Pinja Ekström Suomi 1.07,18.
- 800m, 18–39-v: 1) Aude Vandenputte Belgia 2,33,51, 2) Pinja Ekström Suomi 2.51,52, 3) Reka Nagy Unkari 3.02,41.
- 3000m kävely, 18–59-v: 1) Mervi Kurula Suomi 24.09,17, 2) Ann-Sophie Claeys Belgia 36.52,21.
- Pituus, 18–49-v: 1) Kelly Chadwick Iso-Britannia 5,53, 2) Johanna Kankaanpää Suomi 3,93, 3) Alina Nyholm Suomi 3,66, 4) Sandra Strebel Sveitsi 3,26.
- Kuula, 18–39-v: 1) Reka Nagy Unkari 6,61, 2) Alina Nyholm Suomi 6,55, 3) Keeleigh John Iso-Britannia 6,52, 4) Brigitte Grotmann Saksa 6,19.
- Kuula, 50–59-v: 1) Tracey Griffiths Iso-Britannia 7,20, 2) Mervi Kurula Suomi 5,96.
- Kiekko, 40–59-v: 1) Tracey Griffiths Iso-Britannia 21,04, 2) Johanna Kankaanpää Suomi 16,57, 3) Maria Zachariadou Kreikka 16,21.
- Pallonheitto, 18–49-v: 1) Flora King Iso-Britannia 44,20, 2) Johanna Kankaanpää Suomi 31,81, 3) Sandra Strebel Sveitsi 27,42, 4) Marina Pitropaki Kreikka 27,04, 5) Sabina Kuchina Puola 23,89.
- Pallonheitto, 50–69-v: 1) Tracey Griffiths Iso-Britannia 25,20, 2) Monika Scholar Saksa 20,60, 3) Krystina Murdyk Puola 19.16, 4) Mervi Kurula Suomi 18,66, 5) Maria O’Connor Irlanti 18,28.
- 4x100m viesti: 1) Iso-Britannia I 1.00,51, 2) Suomi 1.03,62 (Alina Nyholm, Johanna Kankaanpää, Anne Tirronen, Pinja Ekström), 3) Iso-Britannia II 1.16,54.
Miehet
- 100m, 50–59-v: 1) Robert Gelencser Unkari 13,40, 2) Andrew Weller Iso-Britannia 13,86, 3) Jarmo Leväinen Suomi 16,02.
- 800m, 40–49-v: 1) Vojtech Koudelka Tshekki 2.38,60, 2) Richard Bennett Iso-Britannia 2.50,23, 3) Risto Rönkkö Suomi 2.53,14.
- 1500m, 30–49-v: 1) Gergo Laszlo Mezei Unkari 5.24,14, 2) Csaba Zilaj Unkari 5.38,73, 3) Risto Rönkkö Suomi 5.53,30, 4) Benjamin Cornet Ranska 6.36,92.
- Kuula, 50–59-v: 1) Istvan Korodi Unkari 11,23, 2) Teoman Erdogan Turkki 10,58, 3) Jarmo Leväinen Suomi 10,19, 4) Georgios Saroglakis Kreikka 9,26, 5) Dirk Naumann Saksa 7,88, 6) Iain Wilkinson Iso-Britannia 7,74, 7) Stefan Breidung Saksa 7,54.
- Kiekko, 50–59-v: 1) Georgios Saroglakis Kreikka 25,78, 2) Istvan Korodi Unkari 23,53, 3) Iain Wilkinson Iso-Britannia 20,52, 4) Jarmo Leväinen Suomi 20,31, 5) Petr Zitny Tshekki 19,78, 6) Dirk Naumann Saksa 18,98.
- Keihäs, 50–69-v: 1) Petr Zitny Tshekki 32,74, 2) Istvan Korodi Unkari 29,07, 3) Moray Laing Iso-Britannia 28,83, 4) Dirk Naumann Saksa 27,57, 5) Jarmo Leväinen Suomi 27,57, 6) Iain Wilkinson Iso-Britannia 16,50, 7) Adrianus Verweij Hollanti 17,35.
- Pallonheitto, 50–59-v: 1) Petr Zitny Tshekki 54,49, 2) Toby Gaddum Iso-Britannia 44,89, 3) Dirk Naumann Saksa 44,22, 4) Jarmo Leväinen Suomi 41,40, 5) Tomislav Zuljevic Bosnia-Hertzegovina 39,03, 6) Vasile Budai Romania 23,41.
- 4x100m viesti: 1) Iso-Britannia 46,27, 2) Suomi 1.03,18 (Alina Nyholm, Risto Rönkkö, Johanna Kankaanpää, Jarmo Leväinen), 3) Saksa 1.03,86.