Suomen 65 urheilijan Sisujengi ensi kesän Berliinin Special Olympics -maailmankisoihin valittu 

Koostekuva Sisujengin urheilijoista

Suomen joukkue vuoden 2023 Special Olympics -kesämaailmankisoihin on valittu. Sisujengi-nimellä kulkeva 65 urheilijan joukkue kilpailee kehitysvammaisten urheilun suurimmassa tapahtumassa Saksan Berliinissä 17.–25. kesäkuuta

Suomalaisurheilijoita on mukana 13 lajissa: golfissa, keilailussa, yleisurheilussa, uinnissa, judossa, melonnassa, tenniksessä, rytmisessä voimistelussa, ratsastuksessa, purjehduksessa, koripallossa, jalkapallossa ja beach volleyssa.  

Kaikkiaan kisoissa urheillaan 26 lajissa. Kisoihin osallistuu noin 7000 urheilijaa ympäri maailmaa. 

Suomalaisurheilijoista 37 on maailmankisojen ensikertalaisia. Lisäksi neljä urheilijaa osallistuu maailmankisoihin ensimmäistä kertaa nykyisessä lajissaan, eli he ovat olleet aiemmin maailmankisoissa toisen lajin urheilijoina.  

– Ne, jotka ovat olleet maailmankisoissa aiemminkin, tietävät että edessä on positiivisella tavalla värisyttävä kokemus. Maailmankisat on yhdistelmä suurta urheilujuhlaa ja ainutlaatuista yhteenkuuluvuuden tunnetta, sanoo Sisujengin joukkueenjohtaja Timo Pelkonen

Valmentaja vinkkasi Andreas Lindqvistin Special Olympics -polulle

Kokkolalaisuimari Andreas Lindqvist on yksi Sisujengin ensikertalaisista. Uintia hän on harrastanut aktiivisesti vuosituhannen alusta saakka, mutta Special Olympics -toimintaan hänet tutustutti 2010-luvun puolivälin paikkeilla jalkapallovalmentaja Maria Olkkola

– Pelasin silloin vielä jalkapalloa GBK Tigersissa ja Maria oli mukana joukkueen valmennuksessa. Maria tiesi, että olen kova uimaan, joten hän kysyi, kiinnostaisiko minua lähteä Pajulahteen Special Olympics -lajileirille, Lindqvist muistelee. 

Se on tyypillinen tie Special Olympics -kisoihin. Lajia aktiivisesti kotiseudullaan, omassa urheiluseurassaan harrastava henkilö alkaa käydä pari kertaa vuodessa järjestettävillä avoimilla Special Olympics -lajileireillä ja osallistuu kotimaan kilpailuihin. Seuraava askel voi olla pienemmät kansainväliset kisat ulkomailla – Lindqvistin tapauksessa vuoden 2017 Special Olympics Sports Festivalit Tanskassa – ja sitten seuraavana askeleena Special Olympics -maailmankisat. 

– Hyvä tunne tuli, kun sain ilmoituksen kisapaikasta. Ensimmäistä kertaa pääsen näin isoihin kisoihin ja vielä kahden viikon reissu, sanoo pian 31 vuotta täyttävä Lindqvist. 

RoPS-kaksikon kisapaikka kruununa seuran hienolle työlle

Myös Lindqvistin Special Olympics -uralle johdattanut Maria Olkkola lähtee Berliinin kisoihin, naisten jalkapallojoukkueen valmentajana. Olkkola on monien kisojen konkari, mutta pelaajistossa on monta ensikertalaista, muun muassa Rovaniemen Palloseuraa edustava kaksikko Melina Mäkimartti ja Julia Niska

RoPSin siipien alla käynnistyi soveltavan jalkapallon joukkue kuusi vuotta sitten. Pelaajamäärät ovat kasvaneet alun kahdeksasta pelaajasta mukavasti ja joukkueesta on tullut kiinteä ja tunnustettu osa seuran toimintaa. Mäkimartin ja Niskan valinta Sisujengiin on kruunu hyvin tehdylle työlle.  

– Aluksi valinta tuntui vähän hämmentävältä, mutta muutaman päivän kun asiaa sulatteli, niin se alkoi tuntua todelta, että oikeasti lähden edustamaan Suomea toiseen maahan, jossa en ole ikinä käynyt, toteaa Julia Niska. 

Niska ja Mäkimartti saivat tuntumaa kansainvälisistä peleistä viime kesänä, kun he olivat Suomen Special Olympics -joukkueen mukana Göteborgin Gothia Cup -turnauksessa. 

Julia Niska odottaa kovasti muiden maiden joukkueiden kohtaamista Berliinin kisoissa, mutta eniten häntä jalkapallossa lämmittävät treeniarjen tutut kuviot. 

– Mukavaa on, että pääsee kehittymään eri osa-alueilla ja huomaa itsekin oman kehityksensä. Treeneissä näkee kavereita, ja muut kannustavat aina, vaikka ei olisikaan hyvä treenipäivä, hän toteaa. 

Partneri Iina Takala: ”Yhdessä tekeminen korostuu Unified-urheilussa” 

Sisujengin 65 urheilijasta 51 on kehitysvammaisia urheilijoita ja 14 vammattomia Unified-partnereita. Sisujengin lajeista jalkapallossa, koripallossa, beach volleyssa ja purjehduksessa kilpaillaan Berliinissä Unified-kilpailumuodossa, jossa vammattomat partnerit kisaavat rinta rinnan Special Olympics -urheilijoiden pareina tai joukkuekavereina. 

Esimerkiksi Unified-koripallossa kentällä on samanaikaisesti joukkueesta kolme kehitysvammaista pelaajaa ja kaksi partneria. Sisujengin naisten koripallojoukkueen neljästä partnerista Emma Kivistö ja Elli Marjanen olivat mukana jo 2019 maailmankisoissa Abu Dhabissa, Veera Sääski ja Iina Takala sen sijaan ovat maailmankisaensikertalaisia. 

– Olin mukana partnerina jo yli 15 vuotta sitten, kun toiminta alun perin laitettiin pystyyn PuHu Junioreissa. Silloin ei vielä ollut kotimaista Unified-sarjaa, kun ei ollut muita Unified-joukkueitakaan. Sitten muutin opiskelemaan toiselle paikkakunnalle ja olin toiminnasta pois, mutta palattuani minut pyydettiin uudestaan mukaan PuHuun partneriksi, Iina Takala kertaa. 

– Olen aina tykännyt koripallossa joukkueena toimimisesta ja yhdessä tekemisestä. Ne oikein korostuvat Unified-toiminnassa. Se on todella sellaista hyvän mielen urheilua, sanoo Takala, joka pelaa Unified-koriksen lisäksi naisten 3-divisioonaa PuHun riveissä. 

Apulaisjoukkueenjohtajaksi nimetään kehitysvammainen henkilö 

Special Olympics -maailmankisoihin kuuluu varsinaisia kisapäiviä edeltävä isäntäkaupunkivierailu, johon liittyy treenaamisen ja yleisen kisoihin valmistautumisen lisäksi myös esimerkiksi järjestäjämaan kulttuuriin tutustumista. Sisujengi matkustaa Saksaan 12. kesäkuuta ja viettää avajaisia edeltävät päivät läntisessä Saksassa sijaitsevassa Bochumin kaupungissa. Avajaiset järjestetään Berliinissä 17.6. ja päättäjäiset 25.6. 

Sisujengiin tullaan nimeämään myöhemmin vielä lääkäri ja toinen apulaisjoukkueenjohtaja. 

– Meille Suomen Paralympiakomiteassa ja kotimaisessa Special Olympics -toiminnassa on tärkeää, että kehitysvammaisten henkilöiden oma ääni pääsee kuuluviin ja he saavat olla vaikuttamassa itseään koskeviin asioihin. Niinpä ensimmäistä kertaa Sisujengin toiseksi apulaisjoukkueenjohtajaksi tullaan nimeämään kehitysvammainen henkilö. Hänet tullaan valitsemaan Special Olympics -toiminnassa mukana olevien henkilöiden keskuudesta ja haku käynnistyy vielä lokakuun aikana, sanoo joukkueenjohtaja Timo Pelkonen.   

Suomen joukkue Special Olympics -kesämaailmankisoihin Berliiniin 17.–24.6.2023  

* = ensikertalainen maailmankisoissa 
** = ensikertalainen maailmankisoissa nykyisessä lajissaan  

Golf 

Urheilijat 

 • Ville Lipsanen, Savonlinna (seura: Kerigolf) 
 • Oskari Rantanen, Hämeenlinna (Tawast Golf) 
 • *Wivan Atrila, Kirkkonummi (Gumbelö Golf) 
 • Jere Suominen, Masku (Kankaisten Golf) 

Valmentajat 

 • Jari Rantanen, Hämeenlinna 
 • Tuulia Suominen, Raisio 
 • Arto Lipsanen, Savonlinna  

Keilailu 

Urheilijat 

 • *Ukko Törmänen, Rovaniemi (Ounas-Keila) 
 • *Elmeri Haukikari, Turku (TPS Keilaajat) 
 • Johanna Koskinen, Oulu (Laaki) 
 • *Iina Lumiala, Tampere (Seiskat) 

Valmentajat 

 • Tuomas Uusinarkaus, Rovaniemi 
 • Päivi Uusinarkaus, Rovaniemi 

Yleisurheilu 

Urheilijat 

 • Nea Tilli, Janakkala (Janakkalan Jana) 
 • *Carola Pihlajamäki, Helsinki (Helsingin Kisa-Veikot) 
 • Ville Pere, Nokia (Nokian Urheilijat) 
 • *Tuomo Ringman, Seinäjoki (Seinäjoen Seudun Urheilijat) 

Valmentajat 

 • Jukka Lahti, Petäjävesi 
 • Liina-Lotta Hiltunen, Jyväskylä 

Uinti 

Urheilijat 

 • Tatu Kantonen, Turku (Raision Urheilijat) 
 • *Inka-Johanna Kolhinoja, Vantaa (Helsingfors Simsällskap) 
 • *Jenny Kukkonen, Oulu (Oulun Lohet) 
 • *Andreas Lindqvist, Kokkola (Kokkolan Uimaseura – Gamlakarleby Simsällskap) 

Valmentajat 

 • Marleena Leskinen, Piikkiö 
 • Jenni Tyynelä, Helsinki 

Judo 

Urheilijat 

 • *Markus Vainio, Masku (Raision Ryhti) 
 • *Jusa Jokiniemi, Kuopio (Judoseura Sakura) 
 • *Alina Skog, Porvoo (Shirokawa) 
 • *Sanna-Marit Tapaninen, Lahti (Lahden Judoseura) 
 • *Petra Kujansuu, Pori (Porin Fudoshin) 

Valmentajat 

 • Tuula Holtti, Kaarina 
 • Anu Stör, Porvoo  

Melonta 

Urheilijat 

 • Anni Aalto, Tampere (Tampereen Vihuri) 
 • Minna Palonen, Hämeenlinna (Vanajaveden Vesikot) 
 • **Jesse Honkonen, Espoo (Vanajaveden Vesikot) 
 • Matti Hämäläinen, Nastola/Lahti (Vesisamoilijat) 

Valmentajat 

 • Janne Piitulainen, Lahti 
 • Mika Valavuori, Siuntio 

Tennis 

Urheilija 

 • Tommi Tyynilä, Helsinki (Open Tennis Club) 

Valmentaja 

 • Roger Nyberg, Helsinki  

Rytminen voimistelu

Urheilijat

 • *Tuulikki Jauhiainen, Helsinki (Sport Club Vantaa) 
 • *Katariina Friman, Hyvinkää (Sport Club Vantaa) 
 • *Veera Luhtanen, Jalasjärvi/Kurikka (Seinäjoen Voimistelijat) 
 • Saga Hänninen, Espooo (Sport Club Vantaa) 

Valmentajat 

 • Susanna Kuusela, Kerava 
 • Johanna Lähdesmäki, Seinäjoki 

Ratsastus 

Urheilijat 

 • *Sara Ristimäki, Korpilahti/Jyväskylä (Korpilahden Ratsastajat) 
 • *Ilona Koskinen, Espoo (Riding Team Gold Horses) 
 • Toomas Lahtinen, Vihti (Kartanon Ratsastajat) 
 • Klaus Müller, Espoo (Kartanon Ratsastajat) 

Valmentajat 

 • Tarja Altomaa, Mäntsälä 
 • Maritta Enqvist, Kirkkonummi 

Unified-purjehdus 

Urheilijat 

 • *Toivo Laiho, Lahti (Lahden Purjehdusseura) 
 • Bea Westerstråhle, Espoo (Helsingfors Segelklubb) 

Partnerit 

 • *Roope Tervonen, Helsinki (Lahden Purjehdusseura) 
 • Mari Aarnio, Helsinki (Merenkävijät) 

Valmentaja 

 • Karl Westerstråhle, Espoo  

Unified-koripallo 

Urheilijat 

 • *Iida Kivisaari, Hyvinkää (PuHu Juniorit) 
 • *Tiia Lehto, Espoo (Tapiolan Honka) 
 • *Lotta Näppi, Pirkkala (Tampereen Pyrintö) 
 • *Nasra Osman, Vantaa (PuHu Juniorit) 
 • Heidi Sillanpää, Helsinki (PuHu Juniorit) 
 • Nette Tuominen, Vantaa (PuHu Juniorit) 

Partnerit 

 • Emma Kivistö, Tampere (BC Nokia) 
 • Elli Marjanen, Vantaa (PuHu Juniorit) 
 • *Veera Sääski, Helsinki (Tapiolan Honka) 
 • *Iina Takala, Helsinki (PuHu Juniorit) 

Valmentajat 

 • Milla Haglund, Vantaa 
 • Carola Busi, Vantaa 
 • Pirjo Pellikka, Vantaa 

Unified-jalkapallo 

Urheilijat 

 • *Sandra Ramberg, Järvenpää (Järvenpään Palloseura) 
 • *Julia Niska, Rovaniemi (Rovaniemen Palloseura) 
 • *Melina Mäkimartti, Rovaniemi (Rovaniemen Palloseura) 
 • *Kia Linturi, Vantaa (Koivukylän Palloseura) 
 • *Janette Teerenmaa, Lahti (FC Kuusysi) 
 • Alina Sipari, Helsinki (FC Kontu) 

Partnerit 

 • *Jenni Summanen, Turku (Kaarinan Pojat) 
 • Iida Äijö, Karjaa (Ekenäs IF) 
 • Sanna Koskinen, Tampere (Ekenäs IF) 
 • *Pihla Jokinen, Turku (Kaarinan Pojat) 
 • *Felicia Gröning, Tammisaari (Ekenäs IF) 

Valmentajat 

 • Jarmo Pelli, Lahti 
 • Ida Mäkelä, Lahti 
 • Maria Olkkola, Kokkola 

Unified -beach volley 

Urheilijat 

 • **Mika Ahonen, Tampere (Beach Volley Tampere) 
 • **Heikki Töyrylä, Lahti (Lahden Kortteliliiga) 
 • **Saku Suikkanen, Salo (Salon Viesti) 

Partnerit 

 • Jukka Lehti, Koski Tl (Kosken Kaiku) 
 • *Kalle Tolvanen, Lahti (Lahden Kortteliliiga) 
 • *Janne Sikiö, Tampere (Beach Volley Tampere) 

Valmentajat 

 • Päivi Pohjalainen, Eura 
 • Triin Koivunen, Koski Tl

Joukkueenjohto 

 • Joukkueenjohtaja Timo Pelkonen, Pirkkala 
 • Apulaisjoukkueenjohtaja Anni Lindeman, Jyväskylä 
 • 2. apulaisjoukkueenjohtaja (nimetään myöhemmin) 
 • Tiedottaja Lauri Jaakkola, Vantaa 
 • Lääkäri (nimetään myöhemmin)  

Sisujengi lukuina  

 • 13 lajia 
 • 65 urheilijaa 
 • 51 kehitysvammaista urheilijaa 
 • 14 Unified-partneria 
 • 37 maailmankisaensikertalaista 
 • 41 naista 
 • 24 miestä 
 • 27 valmentajaa 
 • 18 naisvalmentajaa 
 • 9 miesvalmentajaa 
 • 5 joukkueenjohtoon kuuluvaa 
 • 97 henkilöä yhteensä 

Mistä on kyse Special Olympicsissa? 

Special Olympics on kansainvälinen kehitysvammaisten urheilujärjestö. Kehitysvammaisten urheilun suurin tapahtuma on olympialaisten ja paralympialaisten välivuosina järjestettävät Special Olympics -maailmankisat. Seuraavat kesämaailmankisat ovat Berliinissä 2023 ja seuraavat talvimaailmankisat Italian Torinossa 2025. 

Special Olympics eroaa paralympialaisista ennen kaikkea siinä, että Special Olympics -kisoissa kilpailevat kehitysvammaiset urheilijat. Paralympialaisissa urheilijat ovat pääasiassa liikunta- ja näkövammaisia henkilöitä, tosin kesäparalympialaisissa mukana on rajatulla lajivalikoimalla myös kehitysvammaisia urheilijoita. 

Special Olympics -toimintaa Suomessa koordinoi Special Olympics Finland, joka on osa Suomen Paralympiakomitean toimintaa. 

Kisasivuthttps://www.berlin2023.org/en