Etsimme Suomen Paralympiakomiteaan uutta pääsihteeriä – Haku auki 22.3. asti

Suomen Paralympiakomitean logo tummansinisellä taustalla

 Tule tekemään merkityksellistä työtä paraurheilun ja yhdenvertaisten liikunta- ja urheilumahdollisuuksien eteen!

Paralympiakomitea on valtakunnallinen urheilu- ja liikuntajärjestö, joka koordinoi paraurheilua ja soveltavan liikuntaa lasten ja nuorten harrastamisesta huippu-urheilutasolle saakka. Edistämme yhdenvertaisia liikunta- ja urheilumahdollisuuksia niin ruohonjuuritasolla kuin paikallisissa ja valtiollisissa rakenteissa. 

Tärkeimpiä kumppaneitamme tässä työssä ovat urheiluseurojen ja -liittojen, Olympiakomitean, urheilun aluejärjestöjen ja muiden liikuntaa ja urheilua järjestävien tahojen rinnalla suomalaiset vammaisjärjestöt, kunnat ja hyvinvointialueet sekä yhteistyökumppaneistamme koostuva paraperhe.

Nykyisen pääsihteerin siirtyessä uusiin tehtäviin etsimme meille uutta pääsihteeriä vastaamaan yhdistyksen operatiivisesta toiminnasta. Pääsihteerin tehtävä on mahdollisuus vaikuttaa suomalaisen liikuntakulttuurin muutokseen. Työyhteisömme on innokas, innostuva ja monimuotoinen.

Jos kiinnostut tehtävästä ja osaamisesi kohtaa tarpeemme, hae mukaan tekemään merkityksellistä työtä.

Mitä pääsihteerin työ sisältää

Pääsihteeri vastaa yhdistyksen operatiivisesta johtamisesta, strategisen suunnittelun ja vuosisuunnittelun toteuttamisesta, taloudesta ja varainhankinnasta, henkilöstöhallinnosta, kansainvälisten asioiden hoitamisesta ja yhteydenpidosta Kansainväliseen Paralympiakomiteaan, muihin kansainvälisiin järjestöihin, jäsenyhdistyksiin ja muihin sidosryhmiin.

Pääsihteeri toimii yhdessä hallituksen ja muiden luottamustoimisten kanssa. Toimintatapamme ovat avoimia ja haluamme edistää vastuullisuutta ja hyvää hallintoa. Työyhteisön hyvinvointi on meille tärkeää, ja arvostamme hyviä henkilöstöjohtamisen taitoja.

Mitä tarvitsemme sinulta

Prosessien johtaminen, strategian arviointi ja uudistaminen innostavat sinua. Olet parhaimmillasi toimiessasi verkostoissa. Innostut kumppaneiden kanssa toimimisesta. Olet kiinnostunut toimimaan erilaisten kohderyhmien kanssa. Haluat oppia uutta ja viedä paraurheilua seuraavalle tasolle.

Arkityötä tehdään joustavasti Sporttitalon toimistollamme Helsingin Pitäjänmäessä, myös etätyöhön on mahdollisuus.

Työtä on paljon, joten et pelästy sen määrää, vaan tartut tehokkaasti kaikkeen mihin työajan puitteissa on mahdollista.

 

EDELLYTÄMME:

 • Kokemusta operatiivisesta johtamisesta, strategisesta suunnittelusta ja talouden johtamisesta
 • Avointa ja aktiivista työotetta sekä hyviä vuorovaikutus- ja tiimitaitoja
 • Sujuvaa suomen ja englannin kielen taitoa
 • Kiinnostusta urheilujärjestötoimintaa ja paraurheilua kohtaan
 • Mahdollisuutta ilta- ja viikonlopputyöhön
 • Tehtävään soveltuvaa korkeakoulututkintoa

SAAT ETUA:

 • Henkilöstöjohtamisen osaamisesta ja HR-osaamisesta
 • Taloushallinnon osaamisesta
 • Kokemuksesta ja osaamisesta paraurheilun parissa
 • Sujuvasta ruotsin kielen osaamisesta
 • Markkinoinnin ja varainhankinnan osaamisesta


Mihin pääset mukaan

Pääsihteerinä pääset tekemään taatusti merkityksellistä työtä sekä edistämään paraurheilun näkyvyyttä ja yhdenvertaista liikunta- ja urheilukulttuuria Suomessa.

Pääset myös toimimaan pohjoismaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa sekä vastaamaan tulevien paralympialaisten vierasohjelmasta.

Toimitilamme ja järjestämämme tapahtumat ovat arvojemme mukaan esteettömiä.


Hakeminen ja palkkaus

Jos kiinnostut tehtävästä ja löydät kuvauksesta itsesi, lähetä vapaamuotoinen hakemus, ansioluettelo, palkkapyyntösi sekä suosittelijoidesi nimet ja yhteystiedot viimeistään 22.3.2024 osoitteeseen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen..

Palkkaus tehtävässä on Urheilujärjestöjä koskevan työehtosopimuksen mukainen.

Lisätietoja tehtävästä voit kysellä puhelimitse puheenjohtaja Sari Rautiolta (040 522 0933) seuraavina aikoina:

 • 11.3. klo 8–9
 • 12.3. klo 8–12
 • 15.3. 16–18 tai
 • 20.3. 14-16

Toivomme hakemuksia monipuolisesti erilaisilta henkilöiltä sukupuoleen, taustaan tai fyysiseen toimintakykyyn katsomatta.

 

Lue lisää:

Yleisesti Paralympiakomiteasta

Paralympiakomitea on yksi Suomen vastuullisimmista liikuntajärjestöistä