Startti-stipendit haettavissa helmikuun loppuun saakka

VAU:n ja Tukilinja-lehden Startti-stipendijärjestelmän avulla tuetaan vammaisurheilu- ja liikuntatoimintaa harrastamisen alkuvaiheessa. Startti-stipendin haku on kahdesti vuodessa, helmikuun loppuun ja lokakuun loppuun mennessä.

Yksilöhakijoina Startti-stipendiä voivat hakea omassa urheilulajissaan alkutaipaleella olevat mutta harrastuksessaan tavoitteelliset vammaiset liikunnan harrastajat ja urheilijat iästä riippumatta. Yksilöhakija voi saada maksimissaan 500 euron stipendin.

Hakijoina voivat olla myös sellaiset seurat ja yhdistykset, joissa järjestetään vammaisurheilu- tai -liikuntatoimintaa tai joissa suunnitellaan tällaisen toiminnan aloittamista. Yhteisöhakija voi saada maksimissaan 1 000 euron stipendin.

Syksyn 2015 haussa jaettiin stipendirahoja 13 600 euroa yhteensä 20 yksilöhakijalle ja 14 yhteisöhakijalle. Hakemukset kevään 2016 stipendihakuun tulee lähettää helmikuun loppuun mennessä. Sähköinen hakulomake löytyy täältä.

Lisätiedot Startti-stipendistä

Startti-stipendin saajat syksyn 2015 haussa

Yksilöhakijat

 • U-M Ylikoski: Kilpamoottoripyörän hankintaan. Tavoitteena olla Suomen ensimmäinen alaraajahalvaantunut naiskuski Road Racing Nordic Superstock 600 -sarjassa.
 • I Inola: Hiihtokilpailu- ja luokittelureissun kustannusten kattamiseen. Tavoitteena talviparalympialaiset 2018. Helmikuussa Saksassa järjestettävien kilpailujen yhteydessä mahdollista saada uusi luokittelu, joka mahdollistaa kilpailemisen tulevissa tärkeissä kisoissa.
 • A Mäkelä: Antti Ruuskasen keihäskouluun osallistumiseen. 11-vuotias cp-vammainen yleisurheilija, joka harjoittelee kolmatta vuotta Espoon Tapioiden soveltavassa urheilukoulussa.
 • J Hanhimäki: Hiihdon harjoitteluleirien kustannusten kattamiseen. 41-vuotias vaikeasti näkövammainen hiihtäjä, joka harjoittelee hiihtoa haastajamaajoukkueen mukana omakustannushintaan.
 • S Koskiluhta: Ratsastuksen maajoukkuevalmentajan valmennukseen pääsemiseen. 27-vuotias vammaisratsastaja, joka tavoittelee kansainväliselle tasolle nousua ja tarvitsee siihen harjoitusta ja kilpailukokemusta.
 • A Vierelä: Laskettelukeskusten kausikorttien (2 kpl) kustantamiseen. 15-vuotias mono-ski -kelkalla laskeva poika, jolla on synnynnäinen alaraajavamma, tavoittelee pääsyä vuoden 2018 talviparalympialaisten alppihiihtokilpailuihin.
 • T Järvinen: Yleisurheilun harrastamiseen sisähallissa talvikaudella. 18-vuotias cp-vammainen yleisurheilija, jonka päälajina on juoksu, tavoittelee nousua arvokilpailutasolle.
 • J Konola: Jääkiekkokelkan hankintaan. 44-vuotias alaraaja-amputoitu mies, joka on aloittanut syksyllä kelkkajääkiekkojoukkueessa. Tavoitteena päästä ensi syksynä joukkueensa mukana pelaamaan kansainvälisiä seuraotteluita.
 • M Valkonen: Kelaustuolin ja -hanskojen vuokrakuluihin. 16-vuotias cp-vammainen tyttö, joka pääsi viime kesän Pajulahden NIFU-leirillä kokeilemaan ratakelaustuolia ja vuokrannut välinettä myös omaehtoiseen harjoitteluun.
 • H Kössö: Pyörätuolikoripallon pelituolin hankintaan. 10-vuotias liikuntavammainen poika, joka on harrastanut pyörätuolikoripalloa vuoden. Perhe on saanut Espoolta noin 50 prosenttia tukea tuolin hankintahinnasta ja kustantaa loput itse.
 • L Kanerva: Jousiammunnan välineiden hankintaan. 37-vuotias nainen, jolla on harvinaissairaus ja lukuisia muita liikkumista vaikeuttavia terveysongelmia. Käynyt vuosi sitten jousiammuntaseuran tutustumisjaksot sekä alkeiskurssin ja löytänyt jousiammunnasta itselleen soveltuvan ja monin tavoin tärkeän harrastuksen.
 • A Virkkunen: Jääkiekon harrastusmaksujen kattamiseen. 6-vuotias liikunnallinen poika, jolla kielentuoton erityisvaikeus, aistipuolen haasteita sekä tourette. Treenaa toista kautta itseään kaksi vuotta itseään vanhempien poikien joukkueessa. Äiti neljän lapsen yksinhuoltaja.
 • E Salo: Uintiharrastuksen kuluihin. 5-vuotias cp-vammainen poika, joka käynyt syksystä 2014 viikoittain Espoon kaupungin järjestämässä sovelletun uinnin ryhmässä Tapiolan uimahallissa, joka on ollut remontissa. Perhe otti yksityistunteja uintiharrastuksen ylläpitämiseksi.
 • S Virta: Istumalentopalloharrastuksen kuluihin. Sairaseläkkeellä oleva istumalentopallosta innostunut nainen, jolla vahva tausta lentopallosta ennen vammautumistaan. Omalla paikkakunnalla ei lajia ole tarjolla, joten harjoitusmatkoihin menee rahaa.
 • J Malmberg: Para-agilityn harrastamisen kuluihin. Nelikymppinen para-agilityharrastaja, joka haluaa edetä koiransa kanssa harrastuksessaan tavoitteellisesti.
 • S Ryösö: Uintivarusteiden ja sykemittarin hankintaan. 21-vuotias uintia harrastava mies, jolla on liikunnallisia rajoitteita ja näkövamma. Tavoitteena päästä uimaan virallisella luokituksella kotimaisissa ja kansainvälisissä kilpailuissa.
 • S Lavikka: Voimanoston varustehankintoihin. 33-vuotias työkyvyttömyyseläkkeellä oleva mies, joka on harrastanut voimanostoa kaksi vuotta ja kilpaillutkin kansainvälisissä kisoissa.
 • T Averjanov: Pöytätenniksen harrastusvälineiden hankintaan. 22-vuotias kehitysvammainen mies, jolla on aktiivisena harrastuksena ollut jo pidempään keilailu ja nyt uutena harrastuksena tämän oheen tullut pöytätennis. Tavoitteet lajissa kansainvälisissä kisoissa.
 • T Kukkohovi: Keilailuharrastuksen kuluihin. Kehitysvammainen keilaaja, joka löytänyt lajin pariin kolme vuotta sitten. Harjoittelee aktiivisesti ja kilpaillut Special Olympics -kisoissa ulkomailla.
 • M Kukkohovi: Keilailuharrastuksen kuluihin. Kehitysvammainen keilaaja, joka harjoittelee aktiivisesti ja kilpailee kansallisissa kilpailuissa.

Yhteisöhakijat

 • Päijät-Hämeen Epilepsiayhdistys: Kuntosaliharrastuksen aloittamiseen tähtäävää, yhdistykselle räätälöityä kurssia/ohjausta varten. Kurssilla opitun pohjalta yhdistyksen jäsenet voivat jatkaa omaehtoista kuntosaliharjoittelua.
 • Suomen Miekkailu- ja 5-otteluliitto: Pyörätuolimiekkailijoille järjestettävän leirin kulujen kattamiseen. Tavoitteena lajin eteenpäin vieminen kokoamalla harrastajat eri puolilta Suomea yhteen ja tarjoamalla samalla uusillekin mahdollisuuden tutustua pyörätuolimiekkailuun.
 • Pirkanmaan neuroyhdistys: Melontakurssin järjestämiseen. Kurssin tarkoituksena toimia starttina pysyvämpään melontatoimintaan yhdistyksessä.
 • Orimattilan Seudun Urheiluampujat: Haulikkoammunnan tutustumisleirin järjestämiseen vammaisille henkilöille.
 • Pohjanmaan lihastautiyhdistys: Liikuntakokeilujen (keilailu ja vesiliikunta) järjestämiseen neljällä eri paikkakunnalla. Tavoitteena innostaa ja rohkaista yhdistyksen väkeä soveltuvan liikunnan pariin.
 • Pohjanmaan Näkövammaiset/Alavus - Ähtärin näkövammaisten kerho: Kirkkovenesoututapahtumaan osallistumisen kustannuksiin. Yhdistys on koonnut porukan, jonka tarkoituksena on osallistua kesällä 2016 kirkkovenesoututapahtumaan ja harjoitella monipuolisesti tätä tavoitetta varten.
 • Raision Ryhti/judojaos: Soveltavan judon ryhmän osallistumiseen Pajulahti Games -kilpailutapahtuman yhteydessä järjestettävälle lajileirille.
 • Funky Team: Erityislasten cheerleadingryhmää perustettaessa tarvittaviin välinehankintoihin.
 • Vantaan Lentopallo: Kaikille avoimen lentisliikkarin ja liikuntaleikkikoulun kulujen, mm. välinehankintojen kattamiseen.
 • Pakkalan Palloseura: Syksyllä 2015 aloittaneen alakouluikäisten erityislasten harrastejoukkueen kuluihin, mm. paitahankintoihin, pelipasseihin ja vakuutuksiin, jotta toimintamaksut pystytään pitämään mahdollisimman edullisina.
 • Vantaan Autismi- ja Asbergeryhdistys: Erityisratsastajien ryhmän välineisiin ja niiden muokkaamiseen kaikille ratsastajille sopiviksi.
 • Tampereen Pyrintö: Unified-koripallotoiminnassa tarvittavien välineiden hankintaan.
 • Klaukkalan NMKY: Unified-koripallotoiminnassa tarvittavien välineiden hankintaan ja toiminnan markkinoimiseen.
 • Kiimingin Kiekko-Pojat: Syksyllä 2015 aloittaneen erityislapsille ja -nuorille suunnatun Special Hockey -joukkueen kulujen kattamiseen, jotta maksut pystytään pitämään pieninä ja osallistumiskynnys matalana.