Taloudellista tukea harrastamisen alkuvaiheen kustannuksiin – Startti-stipendin haku päättyy 28.2.

Kainuun Munuais- ja maksayhdistys suunnittelee kokeilevansa Startti-stipendin turvin mm. bocciaa (kuva: Anna Tervahartiala)

VAU:n ja Tukilinja-lehden Startti-stipendijärjestelmän avulla tuetaan vammaisurheilu- ja liikuntatoimintaa harrastamisen alkuvaiheessa. Startti-stipendin haku on kahdesti vuodessa, helmikuun loppuun ja lokakuun loppuun mennessä.

Syksyn haussa Startti-stipendin saaneen Kainuun Munuais- ja maksayhdistyksen lähtökohdat säännöllisen ja hyvin yhdistyksen jäsenet tavoittavan liikuntatoiminnan järjestämiseen ovat hankalat. Etäisyydet Kajaanin, Kuhmon ja Suomussalmen välillä ovat pitkät ja yhdistyksen jäsenistö iäkästä, kertoo puheenjohtaja Tapio Nilosaari. Nyt toimintaa pyritään kuitenkin piristämään Startti-stipendin avulla.

– Tarkkoja päätöksiä ei vielä ole tehty, mutta suunnitelmissa on erilaisia lajikokeiluja, mm. keilailua, frisbeegolfia, minigolfia, bocciaa ja ratsastusta, Nilosaari kertoo.

– Aiempi liikuntatoiminta on keskittynyt pitkälti Kajaanin ja Sotkamon suunnalle. Kuhmossa on vähemmän jäseniä, eikä heitä ole onnistuttu oikein aktivoimaan. Nyt olisi tarkoitus viedä sinne suunnalle vaellus- ja sauvakävelyretkeä, hän jatkaa.

400 euron Startti-stipendillä ei vielä ratkaista maantieteeseen ja ikärakenteeseen liittyviä haasteita, mutta ainakin Kainuun Munuais- ja maksayhdistys sai sysäyksen tuoda uusia tuulia liikuntatoimintaansa. Siitä Startti-stipendissä pitkälti on kysymys.

Yksilöhakijoina Startti-stipendiä voivat hakea omassa urheilulajissaan alkutaipaleella olevat mutta harrastuksessaan tavoitteelliset vammaiset liikunnan harrastajat ja urheilijat iästä riippumatta. Yksilöhakija voi saada maksimissaan 500 euron stipendin.

Hakijoina voivat olla myös sellaiset seurat ja yhdistykset, joissa järjestetään vammaisurheilu- tai -liikuntatoimintaa tai joissa suunnitellaan tällaisen toiminnan aloittamista. Yhteisöhakija voi saada maksimissaan 1 000 euron stipendin.

Lisätiedot Startti-stipendistä ja hakulomake löytyvät TÄÄLTÄ

Syksyn 2016 haussa Startti-stipendin saaneita

 • E. Räsänen
  • 38-vuotias sokea henkilö on aloittanut keilausharrastuksen syksyllä 2015. Stipendi on tarkoitettu kilpailemisen mahdollistavan välineistön hankintaan.  
 • I. Lounela
  • 13-vuotias näkövammainen nuori harrastaa yleisurheilua ja uintia myös kilpatasolla. Stipendin avulla hän voi osallistua Pajulahdessa järjestettäviin yläasteikäisten urheiluleirityksiin.         
 • T. Härkönen
  • 19-vuotias nuori, jolla on oppimisen ongelmia, harrastaa uintia myös kilpatasolla. Tavoitteena on hankkia kansainvälinen INAS-luokitus. Stipendi on tarkoitettu uintileirien kuluihin. 
 • J. Kuusela
  • 27-vuotias penkkipunnerruksen harrastaja on treenannut lajia tavoitteellisesti vuoden ajan tarkoituksenaan osallistua ensi syksyn World Dwarf Games -kisoihin Kanadassa. Stipendi on tarkoitettu valmennuskuluihin ja tekniikkaopetukseen.
 • R. Jokinen
  • 33-vuotias cross fit -harrastaja on treenannut tavoitteellisesti 1,5 vuotta. Tarkoituksena on osallistua penkkipunnerruskilpailuihin World Dwarf Gamesissa ensi syksynä Kanadassa. Stipendi on tarkoitettu valmennuskuluihin.
 • P. Söyrilä
  • 32-vuotias elinsiirtourheilija on aloittanut tavoitteellisen yleisurheiluharrastuksen 2 vuotta sitten. Stipendi on tarkoitettu valmennus- ja harjoittelukuluihin. 
 • T. Leinonen
  • 30-vuotias elinsiirtourheilija on harrastanut yleisurheilua tavoitteellisesti vuoden ajan. Stipendi on tarkoitettu valmennuksen ja Malagassa järjestettävien MM-kisojen kuluihin.
 • M. Ali
  • 12-vuotias nuori on harrastanut pyörätuolikoripalloa kaksi vuotta lainatuolilla. Stipendi on tarkoitettu oman urheilupyörätuolin hankintaan.
 • H. Paloniemi
  • 29-vuotias lautalajien harrastaja on lumilautailuonnettomuudessa loukkaantumisen jälkeen löytänyt 3 vuotta sitten uudeksi lajikseen lainelautailun. Stipendi käytetään lajin harrastamisen Suomessa mahdollistavan märkäpuvun hankintaan. 
 • N. Majanmaa
  • 26-vuotias näkövammainen henkilö on aloittanut yleisurheilun viime kesänä. Stipendi käytetään leirikustannuksiin ja kilpailuvarusteiden hankintaan.
 • J. Ahtiainen
  • 19-vuotias nuori, jolla on oppimisen vaikeuksia, on aloittanut syksyllä salibandyjoukkueen maalivahtina. Stipendi käytetään maalivahdin varusteisiin.
 • M. Magi
  • 20-vuotias henkilö, jolla on oppimisen vaikeuksia, on harrastanut laskettelua viime talvesta lähtien. Hän osallistuu nyt valmennusleireille ja talvimaailmankisoihin. Stipendi käytetään kilpailuvarusteiden hankintaan.
 • T. Kantonen
  • 32-vuotias laskettelun harrastaja on harjoitellut lajia kahden vuoden ajan. Stipendi käytetään lumilajien Special Olympics -valmennusleirin kustannuksiin.
 • M. Kivikko
  • 21-vuotias aktiivisesti ja monipuolisesti liikuntaa harrastava henkilö on jo pari vuotta osallistunut Special Olympics -melontaan. Stipendi käytetään harrastuksen kuluihin.
 • A. Hietanen
  • 18-vuotias nuori, jolla on oppimisen vaikeuksia, on aloittanut syksyllä salibandyjoukkueessa pelaamisen. Stipendi käytetään mailaan, sisäpelikenkiin ja harrastusmaksuun.
 • V. Virkkula
  • 14-vuotias nuori, jolla on oppimisen vaikeuksia, harrastaa aktiivisesti rytmistä voimistelua ja taitoluistelua. Stipendi käytetään omien harrastusvarusteiden, kuten taitoluistinten, hankintaan.
 • N. Tilli
  • 13-vuotias kuulovammainen nuori, jolla on oppimisen vaikeuksia, harrastaa aktiivisesti yleisurheilua, jalkapalloa ja jumppaa. Hän osallistuu pohjoismaiselle nuorten NIFU-leirille sekä Special Olympics -leirityksiin. Stipendi käytetään yleisurheiluharrastuksen kuluihin ja varusteisiin.
 • R. Heikkinen
  • 12-vuotias nuori, jolla on oppimisen ja vuorovaikutuksen ongelmia, on viime kesänä löytänyt ratsastuksesta mieluisan harrastuksen. Stipendi käytetään harrastusmaksuihin.
 • J. Huttunen
  • 13-vuotias pitkäaikaissairas nuori on aloittanut Unified-koripalloharrastuksen. Stipendi käytetään varusteiden hankintaan ja harrastuskuluihin.  
 • I. Pirhonen
  • 8-vuotias liikuntavammainen lapsi on aloittanut tänä syksynä telinevoimistelun ja innostunut lajista niin, että kotiinkin on hankittu ja rakennettu harjoitteluvälineistöä. Stipendi käytetään harrastusmaksuihin ja välineisiin.
 • J. Väisänen
  • 17-vuotias näkövammainen nuori on aloittanut aktiivisen yleisurheiluharrastuksen. Stipendi käytetään varustehankintoihin.    
 • N. Koskelo
  • 17-vuotias pyörätuolia käyttävä nuori, joka on uudelle paikkakunnalle muuttamisen jälkeen aloittanut uutena lajina kelkkajääkiekon aktiiviharrastamisen lainakelkalla. Stipendi käytetään oman kelkan hankintaan.
 • N. Holmlund
  • 10-vuotias sähköpyörätuolia käyttävä lapsi on aloittamassa sähköpyörätuolisalibandyn pelaamista. Joukkueessa suunnitteilla myös kilpailuihin osallistuminen. Stipendi käytetään oman pelituolin hankintaan.  
 • J. Saario
  • 40-vuotias liikuntavammainen ja aivoinfarkteista toipuva henkilö on löytänyt harrastuksekseen kelkkajääkiekon. Stipendi käytetään oman kelkan hankintaan.     
 • V. Priha
  • 26-vuotias henkilö, jolla on sääriamputaatio, on aloittelemassa alppihiihtoharrastusta. Stipendi käytetään lumilaudan tai suksien hankintaan.
 • S. Salo
  • 47-vuotias henkilö, jolla on vammautunut käsi, on aloittanut tavoitteellisen harjoittelun alppihiihdossa. Stipendi käytetään oheisharjoittelun ja fysiikkavalmennuksen kuluihin.
 • Himoksen alppihiihtoseura
  • Käynnistää soveltavan alppihiihdon viikoittaiset harjoitukset Himoksen hiihtokeskuksessa ja järjestää uusille harrastajille tarkoitettu ensimmäinen laskettelukurssi maaliskuussa 2017. Stipendi käytetään sen osallistumismaksun alentamiseen.
 • Special Hockey Kangasala
  • Special Hockey Kangasala tarjoaa erityislapsille ja -nuorille jääkiekon lisäksi myös painia, futsalia, sählyä ja keilailua sekä muuta yhdessä oloa joukkueena. Joukkueen lapsilla ja nuorilla on rajoitteena autismia, lievää kehitysvammaa tai muuta erityistuen tarvetta. Toiminta alkoi syksyllä 2016 ja stipendi käytetään pelipaitojen hankintaan. 
 • PuHu Juniorit / Pikku Sisut
  • Vantaalaisessa koripalloseurassa on perustettu syksyllä uusi Pikku Sudet -joukkue erityistä tukea tarvitseville 6–10-vuotiaille. Stipendi käytetään varustehankintoihin kuten palloihin, leikkivarjoon ja peliliiveihin. 
 • Varsinais-Suomen kielellisen erityisvaikeuden tuki ry
  • Vuonna 2013 perustettu vanhempien vertaistukiyhdistys aloittaa liikuntatoiminnan, jossa lapset ja nuoret voivat kokeilla eri liikuntalajeja. Stipendi käytetään liikuntakokeilutapahtuman järjestämiseen ja liikuntavälineiden hankintaan.  
 • Forssan Seudun Näkövammaiset ry
  • Yhdistyksessä on tuolijumppaohjaajaksi kouluttautunut aktiivi ja tarkoituksena on aloittaa hänen johdollaan säännöllinen tuolijumppa kerhokokoontumisissa. Stipendi käytetään jumppavälineiden hankintaan. 
 • Lyhytkasvuiset ry
  • Yhdistys on järjestämässä urheilutapahtuman Vierumäellä keväällä 2017. Tarkoituksena on esitellä urheilulajeja ja tarjota niihin kokeilumahdollisuus yhdistyksen jäsenille. Stipendi käytetään tapahtuman kustannuksiin.
 • Pohjanmaan Näkövammaiset ry/Kokkolan kerho
  • Yhdistys järjestää jäsenilleen henkilökohtaista ammattitaitoista ohjausta kuntosaliharrastuksen aloittamiseen. Stipendi käytetään ohjauksen kustannuksiin. 
 • Kainuun munuais-ja maksayhdistys ry
  • Yhdistys järjestää jäsenilleen lajikokeiluja mm. bocciassa, minigolfissa, sisäcurlingissa, keilauksessa, uinnissa ja kuntosalilla. Stipendi käytetään kokeilujen kuluihin.
 • Vaasanseudun Neuroyhdistys
  • Yhdistys järjestää melontakurssin, jonka tarkoituksena on perehdyttää yhdistyksen jäsenistöä uuteen harrastusmahdollisuuteen. Kurssille voivat osallistua myös muut melonnasta kiinnostuneet vammaiset henkilöt. Stipendi käytetään kurssin kuluihin.
 • Sport Club Vantaa ry
  • Sport Club Vantaa ry on vantaalainen voimisteluseura, joka järjestää erityisliikunnan harrastetunteja eri-ikäisille tytöille ja pojille. Stipendi käytetään uuden temppukoulu-treeniryhmän välineisiin, kuten AirTrack-ilmapatjaan ja tasapainoiluvälineisiin.
 • Tampereen keilailuliitto ry
  • Tampereen keilailuliitto ylläpitää Kaupin keilahallia Tampereella. Stipendi käytetään vammaisten henkilöiden keilailuharrastuksen mahdollistavien kahden rampin kuluihin.
 • Pudasjärven työkeskuksen sählyryhmä
  • Pudasjärven työkeskuksessa toimiva, vapaaehtoistyönä ohjattu sählykerho osallistuu Pohjois-Suomessa järjestettävään Valonpäivä-turnaukseen. Stipendi pelipaitoihin ja pelivarusteisiin etenkin maalivahdeille.
 • Rusetti ry
  • Vammaisten naisten valtakunnallinen yhdistys on perustettu helmikuussa 2016. Sen tavoitteena on edistää vammaisten tyttöjen, naisten ja naiseksi itsensä kokevien henkilöiden hyvinvointia ja voimaantumista. Stipendi käytetään liikunnan perusvälineistöön, kuten palloihin, kartioihin, kuminauhoihin ja puhallustikkaan.
 • Lapinlahden luistin 89 ry
  • Yhdistyksessä on perustettu syksyllä soveltavan taitoluistelun ryhmä Freestyle inclusive skating. Stipendi käytetään sen välineiden ja musiikin hankintaa.
 • Hämeenlinnan uimaseura ry
  • Yhdistyksen käytössä oleva uimahalli on peruskorjauksen vuoksi suljettuna. Stipendi käytetään sovelletun uintiryhmän korvaavan liikuntatoiminnan ja oheisharjoittelun välinehankintoihin.