Pirkanmaa Golf aloitti kehitysvammaisten golfryhmän – nousee yhdeksi seuran painopisteistä

Pirkanmaa Golfin kehitysvammaisten nuorten harjoitusryhmä

Tampereen Messukylässä toimiva Pirkanmaan Golf aloitti toukokuussa kehitysvammaisille nuorille suunnatun golfin alkeisryhmän. Mukana on ollut parhaimmillaan seitsemän nuorta.

Ryhmä jatkaa harjoittelua keskiviikkoisin klo 17.00–18.00 heinäkuun alkupuolelle saakka. Viimeisellä ohjatulla kerralla 5.7. ryhmä lähtee kiertämään par 3 -kenttää. Tämän jälkeen nuoret jatkavat omatoimista harjoittelua samana ajankohtana kauden loppuun saakka. Halukkaat pääsevät myös suorittamaan Green Cardin sekä osallistumaan loppukauden Golfliiton erityisgolfkisoihin.

Positiivisten kokemusten myötä kehitysvammaisten nuorten harjoitusryhmästä tulee vakituinen osa seuran junioritoimintaa sekä yksi Pirkanmaa Golfin painopistealueista. Kehitysvammaisten ryhmä harjoittelee ohjatusti muutaman kerran talvikauden 2017–18 aikana ja säännöllisesti kerran viikossa koko kesäkauden 2018 ajan. Seuran golfarit lähtevät myös mukaan Special Olympics -toimintaan.

– Haluamme panostaa kehitysvammaisiin nuoriin kahdesta syystä. Ensinnäkin haluamme olla mukana tarjoamassa itsensä kehittämiseen tähtääviä urheilumahdollisuuksia kehitysvammaisille. Golfin parissa tulee paljon positiivisia onnistumisen kokemuksia sekä mahdollisuuksia haastaa itseään kehittymään. Toisekseen haluamme mainostaa lajiamme sekä erityisesti seuraamme uudelle käyttäjäryhmälle, sanoo Janne Riitakorpi, joka on kehitysvammaisten golfryhmän järjestänyt seuran juniorivastaava.

Teksti ja kuva: Pirkanmaa Golf

Lisätiedothttps://www.golfkeskusmessukyla.fi/fi/juniorit/kehitysvammaisten-nuorten-golfharjoittelu