Näin seuraat Tokion paralympialaisia
Tokion paralympialaiset käynnistyvät tiistaina 24.8. ja päättyvät 5.9. Yle näyttää kisoja laajasti niin Areenasta kuin TV2:nkin puolella. Kisauutisia ja -tunnelmia tarjoilee monipuolisesti myös Suomen Paralympiakomitea kanavillaan:
- Facebook: FinnParalympic (Paralympiaurheilu)
- Instagram: FinnParalympic
- Twitter: FinnParalympic
Lisäksi urheilijoilla on omia sosiaalisen median tilejä, joita kannattaa ottaa seurantaan. Tilit löytyvät paralympiajoukkueen urheilijaprofiilien kautta.
Suomen kisajoukkueen sivut löytyvät täältä
Ohessa on suomalaisurheilijoiden kisa-aikataulu ja Ylen lähetysajat. Molempiin saattaa tulla muutoksia kisojen edetessä. Ajat ovat Suomen aikaa.
Tiistai 24.8.
- 14.00–17.00 Avajaiset
- Yle TV2: 13.50 Avajaiset
Keskiviikko 25.8.
- 07.40 Pöytätennis, WS1–2 alkulohko: Aino Tapola (11. sijoitettu)–Catria Christina Da Silva Oliveira, Brasilia (4.)
- Yle Areena: 10.00 Pöytätennis (Aino Tapola)
- Yle TV2: 19.00 Päivän huippuhetket
Torstai 26.8.
- 04.49 Uinti, S13 100m selkäuinti, alkuerä (Antti Latikka)
- 11.53 Ratsastus, Grade IV henk.koht. ohjelma (Pia-Pauliina Reitti)
- 12.40 Pöytätennis, WS1–2 alkulohko: Aino Tapola (11.)–Dorota Buclaw, Puola (6.)
- 13.07 Uinti, S13 100m selkäuinti, finaali (Antti Latikka (jos selviytyy jatkoon))
- Yle Areena: 03.00 Uinti, ei selostusta (Latikka)
- Yle TV2: 10.50 Ratsastus ja uinti (Reitti, Latikka)
- Yle TV2: 19.00 Päivän huippuhetket
Perjantai 27.8.
- 08.00 Jousiammunta, avoin taljajousi, rankingkierros (Jere Forsberg)
- 10.00 Ratsastus, Grade I henk.koht. ohjelma (Katja Karjalainen)
- Yle TV2: 08.50 Ratsastus (Karjalainen)
- Yle TV2: 21.10 Päivän huippuhetket
Lauantai 28.8.
- 04.42 Jousiammunta, avoin taljajousi, pudotuskierros 1/16: Kevin Polish USA–Jere Forsberg Suomi
- Yle TV2: 12.50 Yleisurheilu
- Yle TV2: 21.10 Päivän huippuhetket
Sunnuntai 29.8.
- 03.36 Uinti, S9 50m vapaauinti, alkuerät (Leo Lähteenmäki)
- 05.43 Yleisurheilu, T54 400m alkuerät (Leo-Pekka Tähti)
- 13.49 Yleisurheilu, F34 keihäs, finaali (Marjaana Heikkinen)
- Yle Areena: 03.00 Uinti, ei selostusta (Lähteenmäki)
- Yle TV2: 03.20 Yleisurheilu (Tähti)
- Yle Areena: 11.00 Uinti, ei selostusta (Lähteenmäki)
- Yle Areena: 12.00 Pyörätuolirugby
- Yle TV2 ja Areena: 12.50 Yleisurheilu (Tähti, Heikkinen)
- Yle TV2: 19.15 Päivän huippuhetket
Maanantai 30.8.
- 04.43 Yleisurheilu, T34 100m, finaali (Henry Manni)
- 15.01 Ratsastus, Grade I vapaaohjelma (Katja Karjalainen)
- Yle TV2: 03.20 Yleisurheilu (Manni)
- Yle TV2: 08.50 Ratsastus (Karjalainen)
- Yle TV2: 12.50 Yleisurheilu
- Yle TV2: 19.00 Päivän huippuhetket
Tiistai 31.8.
- 03.34 avoin taljajousi, pudotuskierros 1/8: Alisinia Manshaezadeh Iran-Jere Forsberg Suomi
- 04.18 Yleisurheilu, T51 200m, finaali (Toni Piispanen)
- 04.25 Pyöräily, H1 aika-ajo (Teppo Polvi ja Harri Sopanen)
- 05.30 Jousiammunta, avoin taljajousi, loput pudotuskierrokset (Jere Forsberg (jos selviytyy jatkoon))
- Yle Areena: 02.00 Pyöräily (Polvi ja Sopanen)
- Yle TV2: 03.20 Yleisurheilu (Piispanen)
- Yle TV2: 12.50 Yleisurheilu
- Yle TV2: 20.00 Päivän huippuhetket
Keskiviikko 1.9.
- 03.30 Ampumaurheilu, R3 Mixed 10m ilmakivääri SH1 karsinta ja finaalit (Jarkko Mylly)
- 03.35 Pyöräily, H1–H2 maantieajo (Teppo Polvi ja Harri Sopanen)
- 05.43 Yleisurheilu, T54 100m, alkuerä (Esa-Pekka Mattila)
- 05.57 Yleisurheilu, T54 100m, alkuerä (Leo-Pekka Tähti)
- 06.22 Yleisurheilu, T54 100m, alkuerä (Amanda Kotaja)
- 13.30 Yleisurheilu, T54 100m, finaali (Leo-Pekka Tähti ja Esa-Pekka Mattila (jos selviytyvät jatkoon))
- 14.46 Yleisurheilu, T54 100m, finaali (Amanda Kotaja (jos selviytyy jatkoon))
- Yle TV2: 03.20 Yleisurheilu (Tähti, Mattila, Kotaja)
- Yle Areena: 03.30 Ampumaurheilu (Mylly)
- Yle Areena: 03.35 Pyöräily (Polvi ja Sopanen)
- Yle TV2: 12.50 Yleisurheilu (Tähti, Mattila, Kotaja)
- Yle TV2: 21.00 Päivän huippuhetket
Torstai 2.9.
- 04.05 Uinti, S14 100m selkäuinti, alkuerät (Nader Khalili)
- 06.42 Yleisurheilu, T54 400m, alkuerät (Amanda Kotaja)
- 12.03 Uinti, S14 100m selkäuinti, finaali (Nader Khalili (jos selviytyy jatkoon))
- 13.40 Yleisurheilu, T54 400m, finaali (Amanda Kotaja (jos selviytyy jatkoon))
- Yle Areena: 03.00 Uinti, ei selostusta (Khalili)
- Yle TV2: 03.20 Yleisurheilu (Kotaja)
- Yle Areena: 11.00 Uinti, ei selostusta (Khalili)
- Yle TV2: 12.50 Yleisurheilu (Kotaja)
- Yle TV2: 19.00 Päivän huippuhetket
Perjantai 3.9.
- 05.36 Yleisurheilu, T34 800m, alkuerät (Henry Manni)
- 14.52 Yleisurheilu, T51 100m, finaali (Toni Piispanen)
- Yle TV2: 03.20 Yleisurheilu (Manni)
- Yle TV2: 11.45 Maalipallo ja yleisurheilu (Piispanen)
- Yle TV2: 19.00 Päivän huippuhetket
Lauantai 4.9.
- 03.55 Yleisurheilu, T34 800m, finaali (Henry Manni (jos selviytyy jatkoon))
- Yle TV2: 03.20 Yleisurheilu (Manni)
- Yle TV2: 11.30 Pyörätuolirugby, kooste
- Yle Areena: 14.00 Pyörätuolikoripallo
- Yle TV2: 16.00 Pyörätuolikoripallo, kooste
- Yle TV2: 21.10 Päivän huippuhetket
Sunnuntai 5.9.
- 03.30 Ampumaurheilu, R6 Mixed 50m pienoiskivääri SH1 karsinta ja finaalit (Jarkko Mylly)
- 14.00–16.30 Päättäjäiset
- Yle Areena: 03.30 Ampumaurheilu (Mylly)
- Yle Areena: 06.10 Pyörätuolikoripallo
- Yle TV2: 12.00 Pyörätuolikoripallo, kooste
- Yle TV2: 19.30 Päivän huippuhetket