Paralympiakomitean kevätkokous järjestetään 10.9.2020

Paralympiakomitean logo sinisellä taustalla

Paralympiakomitean sääntömääräinen kevätkokous siirrettiin koronan takia toukokuulta syyskuulle. Kokous järjestetään torstaina 10.9.2020 Helsingissä Asianajotoimisto Boreniuksen auditoriossa.

Asialistalla ovat sääntömääräiset asiat, mukaan lukien ehdollepanotoimikunnan valinta. Ehdollepanotoimikunta valmistelee esityksen uudesta hallituksesta syyskokoukselle, joka pidetään 21.11. pääkaupunkiseudulla. Paralympiakomitean hallitus on tehnyt esityksen kesäkuun kokouksessaan ehdollepanotoimikunnan jäsenistä.

Yhdistyksen kokouksessa ovat äänioikeutettuja jäsenmaksunsa maksaneet yhdistyksen varsinaiset jäsenet. Suomessa toimivan lajiliiton edustajalla on kolme ääntä ja Suomessa toimivan vammaisten liikuntaa ja urheilua järjestävän yhdistyksen edustajalla yksi ääni. Kutsu ja ilmoittautumisohjeet on lähetetty jäsenille 9.8.2020 sähköpostitse.

Kokouksen kulkua on mahdollista seurata Paralympiakomitean Youtube-kanavalla.

Paralympiakomitean kevätkokous

  • Torstai 10.9 klo 18.00.
  • Asianajotoimisto Boreniuksen auditorio, os. Eteläesplanadi 2