Jäsenet

Päivitä jäsenyhdistyksesi tai -seurasi yhteystiedot sähköisellä jäsentietojen päivityslomakkeella. Siirry tästä jäsentietojen päivityslomakkeeseen.

Uuden Paralympiakomitean jäseneksi voi liittyä täyttämällä ja lähettämällä jäsenlomakkeen. Jäsenyhdistyksille ja -seuroille vuosittainen jäsenmaksu on 30 euroa. Jäsenlomakkeet löytyvät täältä.

Myös ei-paralympialajien lajiliitot voivat liittyä Paralympiakomitean jäseneksi.

Kansalliset lajiliitot

  1. Suomen Ampumahiihtoliitto
  2. Suomen Ampumaurheiluliitto
  3. Suomen Curlingliitto
  4. Suomen Fitnessurheilu
  5. Suomen Frisbeegolfliitto
  6. Suomen Golfliitto
  7. Suomen Hiihtoliitto
  8. Suomen Jousiampujain Liitto
  9. Suomen Judoliitto
  10. Suomen Koripalloliitto
  11. Suomen Lumilautaliitto
  12. Suomen Melonta- ja Soutuliitto
  13. Suomen Purjehdus ja Veneily
  14. Suomen Pyöräily
  15. Suomen Pöytätennisliitto
  16. Suomen Ratsastajainliitto
  17. Suomen Sulkapalloliitto
  18. Suomen Taekwondoliitto
  19. Suomen Tanssiurheiluliitto
  20. Suomen Tennisliitto
  21. Suomen Triathlonliitto
  22. Suomen Uimaliitto
  23. Suomen Urheiluliitto
  24. Suomen Voimanostoliitto
  25. Suomen Voimisteluliitto

Yhdistykset

  1. Akaan Seudun Invalidit ry
  2. Autismiyhdistys PAUT ry
  3. De Utvecklingsstördas Väl på Åland r.f.
  4. Erityislasten Omaiset ELO ry
  5. ESPIN - Espoon Invalidit ry
  6. Espoon Kehitysvammatuki ry
  7. Etelä-Karjalan Munuais- ja maksayhdistys ry
  8. Etelä-Pohjanmaan Munuais- ja maksayhdistys ry
  9. Etelä-Saimaan CP-yhdistys ry
  10. Etelä-Saimaan Invalidit ry
  11. Etelä-Savon CP-yhdistys ry
  12. Etelä-Savon Näkövammaiset ry
  13. Euran Seudun Invalidit ry
  14. Forssan Seudun Invalidit ry
  15. Forssan Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  16. Forssan Seudun Näkövammaiset ry
  17. Fysioterapia-alan Näkövammaiset ry
  18. Haapajärven Invalidit ry
  19. Haapaveden Reuma ja Tules ry
  20. Harjavallan Seudun Invalidit ry
  21. Harjavallan Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  22. Heinolan Seudun Invalidit ry
  23. Helsingin Invalidien Yhdistys ry
  24. Helsingin ja Uudenmaan Neuroyhdistys ry
  25. Helsingin ja Uudenmaan Näkövammaiset ry
  26. Huittisten Seudun Invalidit ry
  27. Hyvinkään Invalidit ry
  28. Hämeenlinnan Seudun Invalidit ry
  29. Hämeenlinnan Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  30. Härmäin Invalidit ry
  31. Iisalmen Invalidit ry
  32. Ikaalisten Invalidit ry
  33. Ilomantsin-Tuupovaaran Kehitysvammaisten Tuki ry
  34. Imatran Invalidit ry
  35. Imatran Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  36. Jakobstadsnejdens Invalider - Pietarsaaren Seudun Invalidit ry
  37. Jalasjärven Kehitysvammaisten Tuki ry
  38. Joensuun Seudun Invalidit ry
  39. Jyväskylän Seudun Invalidit ry
  40. Jämsänjokilaakson Invalidit ry
  41. Järviseudun Invalidit ry
  42. Kaakkois-Suomen Näkövammaiset ry
  43. Kainuun Munuais- ja maksayhdistys ry
  44. Kainuun Näkövammaiset ry
  45. Kajaanin Kehitysvammaisten Tuki ry
  46. Kalajoen Kehitysvammaisten Tuki ry
  47. Kangasalan Invalidit ry
  48. Kankaanpään Seudun Invalidit ry
  49. Kanta-Hämeen CP-yhdistys ry
  50. Kanta-Hämeen munuais- ja maksayhdistys KAMUSI ry
  51. Kanta-Hämeen Näkövammaiset ry
  52. Karkkilan Seudun Invalidit ry
  53. Karstulan Seudun Invalidit ry
  54. Kauhajoen Invalidit ry
  55. Kauhajoen Kehitysvammaisten Tuki ry
  56. Kauhavan Invalidit ry
  57. Kehitysvammatuki 57 ry
  58. Kemin Seudun Invalidit ry
  59. Keski-Pohjanmaan Neuroyhdistys - Mellersta Österbottens Neuroförening
  60. Keski-Suomen CP-yhdistys ry
  61. Keski-Suomen Kehitysvammaisten Tuki ry
  62. Keski-Suomen munuais- ja maksayhdistys KEMUSI ry
  63. Keski-Suomen Näkövammaiset ry
  64. Keski-Uudenmaan Kehitysvammaisten Tuki ry
  65. Keski-Uudenmaan Näkövammaiset ry
  66. Keurusseudun Invalidit ry
  67. Kirkkonummen Kehitysvammaisten Tuki ry
  68. Kirkkonummen Seudun Invalidit ry
  69. Kiuruveden Invalidit ry
  70. Kokkolan Kehitysvammaisten Tuki ry
  71. Kokkolan Seudun Invalidit ry
  72. Kotkan Seudun Invalidit ry
  73. Kouvolan Seudun Invalidit ry
  74. Kouvolan Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  75. Kuhmon Invalidit ry
  76. Kuopion Invalidit ry
  77. Kurikan Invalidit ry
  78. Kurikan Kehitysvammaisten Tukiyhdistys ry
  79. Kuusamon Erityisen Tuen Tukiyhdistys KET-TU ry
  80. Kymenlaakson munuais- ja maksayhdistys ry
  81. Kyrönmaan Invalidit ry
  82. Kyrösjärven Seudun Näkövammaiset ry
  83. Lahden Seudun CP-yhdistys ry
  84. Lahden Seudun Invalidit ry
  85. Lahden Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  86. Lapin Neuroyhdistys ry
  87. Lapin munuais- ja maksayhdistys ry
  88. Lapin Näkövammaiset ry
  89. Lappeenrannan Kehitysvammaisten Tuki ry
  90. Leppävirran Invalidit ry
  91. Lieksan Seudun Invalidit ry
  92. Lohjan Seudun Invalidit ry
  93. Loviisan Seudun Invalidit – Lovisanejdens Invalider ry
  94. Luoteis-Lapin Invalidit ry
  95. Lyhytkasvuiset ry
  96. Lylmi ry
  97. Mikkelin Seudun Invalidit ry
  98. Mikkelin Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  99. Mäntän Seudun Invalidit ry
  100. Mäntän seudun Näkövammaiset ry
  101. Nokian Invalidit ry
  102. Nokian Näkövammaiset ry
  103. Noormarkun Seudun Invalidit ry
  104. Nurmijärven Invalidit ry
  105. Opaskoirayhdistys ry
  106. OUKALI, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun lihastautiyhdistys ry.
  107. Oulaisten Seudun Invalidit ry
  108. Oulun Invalidien Yhdistys ry
  109. Oulun Kehitysvammaisten Tuki ry
  110. Oulun Seudun CP-yhdistys ry
  111. Pargas Invalider rf - Paraisten Invalidit ry
  112. Pieksämäen Invalidit ry
  113. Pirkanmaan CP-yhdistys ry
  114. Pirkanmaan Munuais- ja maksayhdistys PirMu ry
  115. Pohjanmaan Näkövammaiset ry
  116. Pohjois-Karjalan CP-yhdistys ry
  117. Pohjois-Karjalan Näkövammaiset ry
  118. Pohjois-Pohjanmaan Näkövammaiset ry
  119. Pohjois-Savon Munuais- ja maksayhdistys ry
  120. Pohjois-Savon Näkövammaiset ry
  121. Pohjois-Suomen Munuais- ja maksayhdistys ry
  122. Porin Seudun CP-yhdistys ry
  123. Porin Seudun Invalidit ry
  124. Porin Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  125. Porvoon Invalidit - Borgå Invalider ry
  126. Päijät-Hämeen Epilepsiayhdistys ry
  127. Päijät-Hämeen munuais- ja maksayhdistys ry
  128. Päijät-Hämeen Näkövammaiset ry
  129. Raahen Seudun Invalidit ry
  130. Raision Seudun Invalidit ry
  131. Rantasalmen Kehitysvammaisten Tuki ry
  132. Ranuan Invalidit ry
  133. Rauman Invalidit ry
  134. Rautjärven Seudun Invalidit ry
  135. Reisjärven Invalidit ry
  136. Riihimäen Seudun Invalidit ry
  137. Rovaniemen Invalidit ry
  138. Rovaniemen Kehitysvammaisten Tuki ry
  139. Ruokolahden Invalidit ry
  140. Rusetti ry
  141. Ruukin Invalidit ry
  142. Saarijärven Invalidit ry
  143. Salon Invalidit ry
  144. Satakunnan munuais- ja maksayhdistys ry
  145. Satakunnan Näkövammaiset ry
  146. Savonlinnan Seudun Invalidit ry
  147. Seinäjoen Seudun Invalidit ry
  148. Seinäjoen Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  149. Selkäydinvammaiset Akson ry
  150. Siilinjärven Invalidit ry
  151. Sodankylän Invalidiyhdistys ry
  152. Sonkajärven Invalidit ry
  153. Sorviston kyläyhdistys ry
  154. Sotkamon Kehitysvammaisten Tuki ry
  155. Suomen Kuurosokeat ry
  156. Suomen Perthes ry
  157. Suomenselän Invalidit ry
  158. Suonenjoen Seudun Invalidit ry
  159. Sydän- ja keuhkosiirrokkaat - SYKE ry
  160. Sysmän Kehitysvammaisten Tuki ry
  161. Tampereen Kehitysvammaisten Tuki ry
  162. Tampereen Seudun Invalidit ry
  163. Tampereen Seudun Näkövammaiset ry
  164. Teuvan Invalidit ry
  165. Tornion Invalidit ry
  166. Turun Seudun Invalidit ry
  167. Turun Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  168. Turun Seudun Nivelyhdistys ry - Åbonejdens Förening för Ledpatienter rf
  169. Ulvilan Seudun Invalidit ry
  170. Uudenmaan CP-yhdistys - Nylands CP-förening ry
  171. Uudenmaan lihastautiyhdistys ry
  172. Uudenmaan munuais- ja maksayhdistys UUMU ry
  173. Vaalan Kehitysvammaisten Tukiyhdistys
  174. Vaasanseudun Invalidit - Vasanedjens Invalider ry
  175. Vaasanseudun munuais- ja maksayhdistys ry
  176. Vaasan seudun vammaisurheilu ja -liikunta ry
  177. Vakka-Suomen Invalidit ry
  178. Valkeakosken Näkövammaiset ry
  179. Valkeakosken Seudun Invalidit ry
  180. Valkeakosken Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
  181. Vammaisperheyhdistys Jaatinen ry
  182. Vammalan Invalidit ry
  183. Vantaan Invalidit ry
  184. Vantaan Kehitysvammaisten Tuki ry
  185. Vantaan Näkövammaiset ry
  186. Varkauden Invalidit ry
  187. Varsinais-Suomen Munuais- ja maksayhdistys ry
  188. Varsinais-Suomen Näkövammaiset ry
  189. Vihdin Invalidit ry
  190. Virtain Näkövammaiset ry
  191. Wiitaseudun Invalidit ry
  192. Yhdenvertainen Etelä-Savo ry
  193. Ylivieskan Invalidit ry
  194. Äetsän Invalidit ry
  195. Äänekosken Seudun Invalidit ry

Urheiluseurat

  1. Aisti Sport ry
  2. Downtown 65 Endurance ry
  3. Espoon Tapiot ry
  4. Espoon Voimistelu- ja Liikuntayhdistys ESVOLI ry
  5. FBT Karhut United ry
  6. FC Kontu ry
  7. Funky Team ry
  8. Haukiputaan Veikot ry
  9. Helsingin Kaupungin Urheilusukeltajat ry
  10. Helsingin NMKY ry
  11. Helsingin Tarmo ry
  12. HJS - Hämeenlinnan Jalkapalloseura ry
  13. Iin Yritys ry
  14. Jalasjärven Naisvoimistelijat ry
  15. Jokilaakson Lentopallo ry
  16. Jokilaakson Liikkujat ry
  17. Järvenpään Palloseura ry
  18. Kartanon Ratsastajat KARAT ry
  19. Kauhajoen Karhu ry
  20. Kiimingin Kiekko-Pojat ry
  21. Laitilan Jyske ry
  22. Lappeenrannan Judoseura Kamiza
  23. Nokian Urheilijat ry
  24. Näpäjä ry
  25. Old Power ry
  26. Oulun Lohet
  27. Oulun Miekkailuseura
  28. Oulun Pyrintö ry
  29. Paraleijonat ry
  30. Pieksämäen Veikot ry
  31. Piili ry
  32. Pirkanmaan Golf ry
  33. Pirkanmaan pyörätuolitanssijat ry
  34. Pohjois-Hämeen Ampujat ry
  35. Porin Tarmo ry
  36. Porvoon Mailapeliseura POMPS ry
  37. Porvoon Shirokawa
  38. PuHu Juniorit ry
  39. Pyörätuolitanssiseura Wendarit ry
  40. Riihimäen Kiekko-Nikkarit
  41. Salibandyseura TVA ry
  42. Salon Vilpas ry
  43. SB Welhot ry
  44. Seinäjoen Seudun Urheilijat SSU ry
  45. Seinäjoen Voimistelijat ry
  46. Sport Club Vantaa
  47. Suomen HCP Golf ry
  48. Suomen Maalipalloyhdistys ry
  49. Suomen Proteesilätkä SUPRA - Finnish Amputee Hockey Association FAHA ry
  50. Suomen Pyörätuolitanssiliitto ry - Finska Rullstolsdansförbundet rf
  51. Taekwondourheilijat 2011 ry
  52. Tampereen Pallo-Veikot
  53. Tampereen Vihuri
  54. Tikkakosken Tikka
  55. Tikkurilan Judokat ry
  56. Turun Palloseura Juniorijääkiekko ry
  57. Turun Palloseura Salibandy ry
  58. Turun Pursiseura ry
  59. Turun Seudun Kenttäurheilijat ry
  60. Uimaseura Kangasalan Kuohu ry
  61. Vammalan Seudun Voima
  62. Vantaan Salamat ry
  63. Varala-Tiimi ry
  64. Vihdin Taitoluistelijat ry
  65. Voimistelu- ja urheiluseura Kempeleen Kiri ry
  66. Voimistelu- ja urheiluseura Palokan Pyry ry
  67. Voimistelu- ja Urheiluseura Vehmaisten Urheilijat ry
  68. ZZ Toivala ry
  69. Åbo Simklubb - Uintiklubi Turku ry

Kannatusjäsenet

  1. Förbundet Finlands Svenska Synskadade

(päivitetty 5.10.2022)