Suomalaiset paralympiamitalistit

Suomalaisurheilijat ovat voittaneet paralympialaisista yhteensä 154 kultamitalia, 149 hopeamitalia ja 166 pronssia eli yhteensä 469 mitalia.

Alla olevassa listassa on suomalaisurheilijoiden voittamat paralympiamitalit kisoittain. Lista paralympiamitaleita voittaneista suomalaisurheilijoista mitalijärjestyksessä löytyy täältä.

Kesäparalympialaiset

(74 kultaa + 99 hopeaa + 105 pronssia) 

1960 Rooma

Kultaa (1)

  • Tauno Valkama, uinti, miehet 50m Crawl Complete, luokka 4

1964 Tokio

Suomi ei mukana.

1968 Tel Aviv

Ei mitaleita.

1972 Heidelberg

Hopeaa (2)

  • Matti Launonen, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1A
  • Risto Liuska, uinti, miehet 25m rintauinti, luokka 2

Pronssia (1)

  • Risto Liuska, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 2

1976 Toronto

Kultaa (12)

  • Lasse Eva, uinti, miehet 100m selkäuinti, luokka C1
  • Raimo Hiiri, Veikko Hiltunen, Reino Jääskeläinen ja Arvi Lattunen, yleisurheilu, 4x100m luokka E
  • Veikko Hiltunen, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka E
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka E
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka A
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka A
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka A
  • Tauno Mannila, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka C1
  • Tauno Mannila, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka C1
  • Tauno Mannila, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka C1
  • Risto Piippo, yleisurheilu, miesten pituushyppy, luokka B
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka B

Hopeaa (20)

  • Pekka Hätinen ja Matti Launonen, pöytätennis, miesten nelinpeli, luokka 1A
  • Hugo Illi, Veikko Puputti, Tauno Valkama, jousiammunta, ”Mixed Short Metric Round” -joukkuekilpailu, avoin
  • Reino Jääskeläinen, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka E
  • Reino Jääskeläinen, uinti, miehet 50m perhosuinti, luokka E
  • Martti Juntunen, yleisurheilu, miesten korkeushyppy (kahden jalan ponnistus), luokka A
  • Arvo Kalenius ja Elli Korva, dartchery (darts-jousiammunta), sekaparikilpailu, avoin
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka E
  • Jouko Korhonen, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka 2
  • Matti Launonen, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka 1A
  • Carl Lind, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka A
  • Carl Lind, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka A
  • Eero Mäki, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1B
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miesten korkeushyppy, luokka F
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka F
  • Antti Nikkinen, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka C
  • Kalle Rajahalme, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka C1
  • Veikko Suokas, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka F
  • Teuvo Talmia, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka B
  • Teuvo Talmia, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka B
  • Reino Teivonen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka D

Pronssia (18)

  • Pekka Hätinen, pöytätennis, miesten kaksinpeli, luokka 1A
  • Raimo Hiiri, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka E
  • Raimo Hiiri, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka E
  • Raimo Hiiri, yleisurheilu, miesten tarkkuuskeihäänheitto, luokka E
  • Veikko Hiltunen, yleisurheilu, 100m, luokka E
  • Reino Jääskeläinen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka E
  • Taisto Kainu, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka 4
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1A
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m vapaauinti, luokka 1A
  • Atte Kärkkäinen, uinti, miehet 50m vapaauinti, luokka E
  • Heikki Koistinen, yleisurheilu, miesten pituushyppy, luokka A
  • Kari Lahtinen, uinti, miehet 25m vapaauinti, luokka 1C
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miesten 1500m, luokka F
  • Jouko Pöyry, uinti, miehet 100m selkäuinti, luokka 6
  • Aimo Sohlman, painonnosto, miehet raskas sarja
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka B
  • Reino Teivonen, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka D
  • Kalle Rajahalme, Reino Teivonen, Antti Nikkinen, Veikko Suokas, Veikko Hiltunen, Reino Jääskeläinen, Lasse Eva, Heikki Miettinen, Raimo Hiiri, Atte Kärkkäinen, lentopallo (pysty), miehet

1980 Arnhem

Kultaa (8)

  • Unto Ikonen, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka 1A
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miesten 100 m, luokka E
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miesten 400 m, luokka E
  • Kari Kärkkäinen, jousiammunta, miesten Double FITA Round, Novice Tetraplegic
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka A
  • Raimo Lindberg, yleisurheilu, miesten 1500 m, luokka E
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka B
  • Sirkka-Liisa Collin ja Elli Korva, jousiammunta, dartchery, naisten joukkuekilpailu

Hopeaa (19)

  • Lasse Eva, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka C1
  • Pekka Hätinen ja Matti Launonen, pöytätennis, miesten joukkuekilpailu, luokka 1A
  • Markku Heinonmäki, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka 1B
  • Pekka Ihalainen, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka C1
  • Pekka Ihalainen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka C1
  • Reino Jääskeläinen, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka E
  • Pekka Kantola, uinti, miesten 25 m selkäuinti, luokka 1A
  • Pekka Kantola, uinti, miesten 25 m vapaauinti, luokka 1A
  • Elli Korva, jousiammunta, naisten Double FITA Round, Paraplegic
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka A
  • Matti Launonen, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka 1A
  • Reino Luotonen, yleisurheilu, miesten 5000 m kävely, luokka A
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naisten kiekonheitto, luokka C
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naisten keihäänheitto, luokka C
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naisten kuulantyöntö, luokka C
  • Heikki Miettinen, uinti, miesten 50 m rintauinti, luokka F
  • Markku Onnela, yleisurheilu, miesten pituushyppy, luokka A
  • Raili Rantala, yleisurheilu, naisten 100 m, luokka E
  • Raili Rantala, yleisurheilu, naisten 400 m, luokka E

Pronssia (13)

  • Kalle Hautalahti, yleisurheilu, miesten kolmiloikka luokka B
  • Reino Jääskeläinen, yleisurheilu, miesten keihäänheitto, luokka E
  • Pekka Kantola, uinti, miesten 25 m rintauinti, luokka 1A
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miesten kiekonheitto. luokka E
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, luokka E
  • Matti Launonen, pöytätennis, miesten yksinpeli, luokka 1A
  • Raimo Lindberg, yleisurheilu, miesten 400 m, luokka E
  • Eero Mäki, uinti, miesten 25 m vapaauinti, luokka 1B
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miesten 5-ottelu, luokka F
  • Markku Onnela, yleisurheilu, miesten kolmiloikka, luokka A
  • Kirsti Pennanen, yleisurheilu, naisten 800 m, luokka A
  • Raili Rantala, yleisurheilu, naisten pituushyppy, luokka E
  • Teuvo Talmia, yleisurheilu, miesten kiekonheitto, luokka B

1984 New York / Stoke Mandeville

Kultaa (17)

  • Raimo Aalto, painonnosto, miehet 65kg, integrated
  • Jouko Grip, yleisurheilu, miehet 400m, luokka L6
  • Jouko Grip, yleisurheilu, miehet 1500m, luokka L6
  • Raimo Heikkinen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B3
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 100m, luokka A6
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 400m, luokka A6
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 1500m, luokka A6
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet, avoin CL
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka L4
  • Ari Jonkari yleisurheilu, miehet ”distance throw” (pallonpotku), luokka C2
  • Ari Jonkari, uinti, miehet 25m vapaauinti, luokka C2
  • Reino Landstedt, ampumaurheilu, miehet ilmakivääri, integrated
  • Timo Palonen, painonnosto, miehet 57kg, integrated
  • Reino Peltonen, yleisurheilu, miehet 100m, luokka L6
  • Liisa Solmari, yleisurheilu, naiset kiekonheitto, luokka L5
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B2
  • Merja Vähämaa, yleisurheilu, naiset kuulantyöntö, luokka B3

Hopeaa (13)

  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1A
  • Päivi Kaunisto, yleisurheilu, naiset pituushyppy, luokka A6
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka B1
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 100m perhosuinti, luokka B1
  • Ari Lehto, yleisurheilu, miehet 800m, luokka C8
  • Ari Lehto, yleisurheilu, miehet 1500m maastojuoksu, luokka C8
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naiset kiekonheitto, luokka A4
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naiset kuulantyöntö, luokka A4
  • Eero Mäki, uinti, miehet 25m selkäuinti, luokka 1B
  • Reino Peltonen, yleisurheilu, miehet 400m, luokka L6
  • Kirsi Ranninen, pyöräily, naiset kolmipyörä maantie 1500m, luokka CP Div 2
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka C7
  • Veikko Väänänen, painonnosto, miehet 57kg integrated

Pronssia (28)

  • Kalle Hautalahti, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B2
  • Kalle Hautalahti, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B2
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka A6–8
  • Kimmo Jokinen, Olli Virtanen, pöytätennis, miehet joukkuekilpailu, luokka L4
  • Kauko Kajaste, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1B
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m rintauinti, luokka 1A
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 25m vapaauinti, luokka 1A
  • Atte Kärkkäinen, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka A6–8
  • Päivi Kaunisto, yleisurheilu, naiset 100m, luokka A6
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 200m sekauinti, luokka B1
  • Lauri Kylmä, yleisurheilu, miehet, kiekonheitto, luokka 4
  • Heikki Laukkanen, jousiammunta, miehet ”Double FITA Round Paraplegic”
  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1A
  • Matti Leinonen, yleisurheilu, miehet 5-ottelu, luokka 2
  • Kari Luusua, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B3
  • Liisa Mäkelä, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka A4
  • Heikki Miettinen, yleisurheilu, miehet 5000m, luokka A6
  • Heikki Miettinen, uinti, miehet 100m rintauinti, luokka A6
  • Aulis Rinne, ampumaurheilu, miehet ilmapistooli, luokka 2–6
  • Liisa Solmari, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka L5
  • Liisa Solmari, yleisurheilu, naiset kuulantyöntö, luokka L5
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet pituushyppy, luokka C7
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka C7
  • Raimo Tirronen, jousiammunta, miehet ”Double FITA Round Integrated”
  • Merja Vähämaa, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka B3
  • Pauli Viertonen, yleisurheilu, miehet kolmiloikka, luokka B1
  • Jouko Grip, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka L6

1988 Soul

Kultaa (11)

  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 400m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka TT6
  • Erkki Käsmä, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokat A4, A9
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 100m perhosuinti, luokka B1
  • Ari Lehto, yleisurheilu, miehet 1500m, luokka C8
  • Ari Lehto, yleisurheilu, miehet 5000m maastojuoksu, luokka C8
  • Marko Luukkanen, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka C8
  • Antti Mäkinen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka C7
  • Ritva Nikkilä, uinti, naiset 50m selkäuinti, luokka L2
  • Martti Rantavuori, jousiammunta, miehet ”Double Short Metric Round”, luokka 1A–1C
  • Kari Ylijoki, voimanosto, miehet 52kg

Hopeaa (23)

  • Hannu Argillander, yleisurheilu, miehet 5-ottelu, luokka B3
  • Raimo Heikkinen, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka B2
  • Raimo Heikkinen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B2
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 200m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet 800m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Keijo Kallunki, Raimo Tirronen, Veijo Viinikka, jousiammunta, miehet ”Double FITA Round” joukkuekilpailu, avoin luokka
  • Elli Korva, jousiammunta, naiset ”Double FITA Round”, luokka 2–6
  • Matti Leinonen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka 2
  • Matti Leinonen, yleisurheilu, miehet viisiottelu, luokka 2
  • Antti Mäkinen, yleisurheilu, miehet pituushyppy, luokka C7
  • Jari Naranen, yleisurheilu, miehet 10 000m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Ritva Nikkilä, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka L2
  • Kai Pirttijärvi, yleisurheilu, miehet 1500m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Miia Rantanen, uinti, naiset 100m rintauinti, luokka L5
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka 3
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka 3
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka C7
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka C7
  • Timo Sulisalo, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka B1
  • Tanja Tervonen, yleisurheilu, naiset 400m, luokat A6, A8, A9, L4
  • Päivi Tolonen, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B2
  • Päivi Tolonen, uinti, naiset 200m sekauinti, luokka B2
  • Urpo Vainio, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B2

Pronssia (16)

  • Raimo Aalto, voimanosto, miehet 52kg
  • Sirkka-Liisa Collin, Hilkka Jokivirta, Elli Korva, jousiammunta, naiset ”Double FITA Round” joukkuekilpailu, luokka 2–6
  • Antti Dahlberg, yleisurheilu, miehet 10 000m, luokka 4
  • Harri Jauhiainen, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokat A6, A8, A9, L6
  • Kusti Korkeasalo, ampumaurheilu, miehet ilmakivääri istuma-asento, luokka LSH1
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miehet kiekonheitto, luokka B1
  • Pekka Kujala, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B1
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Kukkonen, uinti, naiset 400m, vapaauinti, luokka B1
  • Reino Landstedt, ampumaurheilu, miehet ilmakivääri pystyasento, luokka LSH2
  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1A
  • Ritva Nikkilä, uinti, naiset 50m vapaauinti, luokka L2
  • Jaana Oikarainen, yleisurheilu, naiset 5-ottelu, luokka B2
  • Miia Rantanen, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka L5
  • Aulis Rinne, ampumaurheilu, miehet ilmapistooli, luokka 2–6
  • Timo Solmari, yleisurheilu, miehet pituushyppy, luokka C7

1992 Barcelona

Kultaa (8)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m perhosuinti, luokka B1
  • Merja Hanski, Iris Keitel, Tarja Pelkonen, Kaisa Penttilä, Maria-Terttu Piiroinen, maalipallo, naiset
  • Sanna Huttunen, uinti, naiset 50m perhosuinti, luokka S5
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka avoin 6–10
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 9
  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1
  • Antti Mäkinen, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka C7
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka THW5

Hopeaa (6)

  • Arto Finska, Marko Kauppila, Asko Kinnunen, Jorma Kivinen, Reino Leppänen, Juha Oikarainen, maalipallo, miehet
  • Elli Korva, jousiammunta, naiset, luokka AR2
  • Jari Kurkinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 2
  • Heikki Lehikoinen, yleisurheilu, miehet 800m, luokka C7–8
  • Heikki Lehikoinen, yleisurheilu, miehet 1500m, luokka C7–8
  • Ritva Nikkilä, uinti, naiset 50m selkäuinti, luokka S5

Pronssia (11)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 50m vapaauinti, luokka B1
  • Jari Gusev, yleisurheilu, miehet 5000m, luokka B3
  • Sanna Huttunen, uinti, naiset 50m vapaauinti, luokka S5
  • Jari Kurkinen, Matti Launonen, pöytätennis, miehet joukkuekilpailu, luokka 2
  • Jorma Laitinen, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka B3
  • Reino Landstedt, ampumaurheilu, Mixed Olympic Match, luokka SH2
  • Heikki Lehikoinen, yleisurheilu, miehet 5000m, luokka C5–8
  • Anja Nurmi, uinti, naiset 50m selkäuinti, luokka S5
  • Timo Pulkkinen, yleisurheilu, miehet maraton, luokka B3

1996 Atlanta

Kultaa (4)

  • Jani Kallunki, Marko Kauppila, Asko Kinnunen, Jorma Kivinen, Arttu Mäkinen, Juha Oikarainen, maalipallo, miehet
  • Jari Kurkinen, Matti Launonen, pöytätennis, miehet joukkuekilpailu, luokka 1–2
  • Martti Rantavuori, jousiammunta, miehet, luokka W1
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F54

Hopeaa (5)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m selkäuinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m perhosuinti, luokka B1
  • Merja Hanski, Iris Keitel, Mari Pekkala, Tarja Pelkonen, Maria-Terttu Piiroinen, maalipallo, naiset
  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1
  • Rauno Saunavaara, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F53

Pronssia (4)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka B1
  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 200m sekauinti, luokka B1
  • Keijo Hänninen, Jari Heino, Petri Kapiainen, Jukka Laine, Esa Liukkonen, Lauri Melanen, Pekka Norola, Matti Pulli, Reijo Salonen, Sami Tervo, Veli-Matti Tuominen, Lauri Venäläinen, istumalentopallo, miehet
  • Jari Kurkinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 2

2000 Sydney

Kultaa (1)

  • Tiina Ala-aho, yleisurheilu, naiset kuulantyöntö F33–34

Hopeaa (3)

  • Matti Launonen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 1
  • Erkki Pekkala, ampumaurheilu, miehet ilmakivääri makuuasento, luokka SH1
  • Mikael Saleva, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F55

Pronssia (6)

  • Eeva-Riitta Fingerroos, uinti, naiset 100m vapaauinti, luokka S11
  • Keijo Hänninen, Jari Heino, Petri Kapiainen, Jukka Laine, Lauri Melanen, Matti Pulli, Allan Pynnönen, Sami Tervo, Veli-Matti Tuominen, Olavi Venäläinen, Aulis Vistbacka, istumalentopallo, miehet
  • Kimmo Jokinen, pöytätennis, miehet kaksinpeli, luokka 8
  • Pekka Kantola, uinti, miehet 50m selkäuinti, luokka S2
  • Rauno Saunavaara, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F54
  • Marita Tevali, ratsastus, mixed dressage, freestyle grade IV

2004 Ateena

Kultaa (4)

  • Minna Leinonen, ampumaurheilu, ilmakivääri makuuasento, luokka SH2
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 200m, luokka T54
  • Marjaana Väre, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F42–46

Hopeaa (1)

  • Rauno Saunavaara, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F54

Pronssia (3)

  • Tiina Ala-aho, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F33/34/52/53
  • Jani Kallunki, judo, miehet 66kg, näkövammaiset
  • Markku Niinimäki, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka F54

2008 Peking

Kultaa (2)

  • Markku Niinimäki, yleisurheilu, miehet keihäänheitto, luokka F53/54
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54

Hopeaa (2)

  • Markku Niinimäki, yleisurheilu, miehet kuulantyöntö, luokka F53/54
  • Jarmo Ollanketo (pilotti Marko Törmänen), pyöräily, miehet, maantieajo (race B), luokka VI1–3

Pronssia (2)

  • Jani Kallunki, judo, miehet 66kg, näkövammaiset
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 200m, luokka T54

2012 Lontoo

Kultaa (4)

  • Toni Alenius, Jarno Mattila, Erkki Miinala, Ville Montonen, Tuomas Nousu, Petri Posio, maalipallo, miehet
  • Jere Forsberg, jousiammunta, miehet avoin taljajousi
  • Toni Piispanen, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T51
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54

Hopeaa (1)

  • Katja Karjalainen, ratsastus, dressage, freestyle grade Ib

Pronssia (1)

  • Marjaana Huovinen, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F52/53/33/34

2016 Rio de Janeiro

Kultaa (1)

  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54

Hopeaa (1)

  • Marjaana Heikkinen, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F34

Pronssia (1)

  • Henry Manni, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T34

2021 Tokio

Kultaa (1)

  • Toni Piispanen, yleisurheilu, miehet 200m, luokka T51

Hopeaa (3)

  • Toni Piispanen, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T51
  • Leo-Pekka Tähti, yleisurheilu, miehet 100m, luokka T54
  • Amanda Kotaja, yleisurheilu, naiset 100m, luokka T54

Pronssia (1)

  • Marjaana Heikkinen, yleisurheilu, naiset keihäänheitto, luokka F34

 

Talviparalympialaiset

(80 kultaa + 50 hopeaa + 61 pronssia)

1976 Örnsköldsvik

Kultaa (8)

  • Raimo Hiiri, Teuvo Sahi ja Arvo Ståhl, maastohiihto, miehet 3x10km, luokat III-IV B
  • Otto Malkki, Pertti Sankilampi ja Kalle Tiusanen, maastohiihto, miehet 3x5km, luokat I-II
  • Teuvo Sahi, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka III
  • Teuvo Sahi, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka III
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka I
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka I
  • Reino Vesander, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka IV B
  • Reino Vesander, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka IV B

Hopeaa (7)

  • Martti Juntunen, Manu Laakso ja Matti Ojanen, maastohiihto, miehet 3x10km, luokat A-B
  • Otto Malkki, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka I
  • Otto Malkki, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka I
  • Kalle Tiusanen, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka II
  • Kalle Tiusanen, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka II
  • Aino Turpeinen, maastohiihto, naiset keskimatka 10km, luokka III
  • Aino Turpeinen, maastohiihto, naiset lyhyt matka 5km, luokka III

Pronssia (7)

  • Raimo Hiiri, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka III
  • Ella Kinnunen, Sirkka Sulisalo ja Matleena Talonen, maastohiihto, naiset 3x5km, luokat A-B
  • Erkki Kukkanen, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka II
  • Erkki Kukkanen, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka II
  • Tauno Seppänen, maastohiihto, miehet keskimatka 10km, luokka I
  • Tauno Seppänen, maastohiihto, miehet lyhyt matka 5km, luokka I
  • Mauno Sulisalo, maastohiihto, miehet lyhyt matka 10 km, luokka A

1980 Geilo

Kultaa (16)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3A
  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3A
  • Jouko Grip, Kari Laakkonen, Heikki Miettinen, Erkki Seppänen, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka 3A–3B
  • Alli Hatva, maastohiihto, naiset 10km, luokka 3A
  • Veikko Jantunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 2A
  • Veikko Jantunen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 2A
  • Veikko Jantunen, Erkki Kukkanen, Samuli Kämi, Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka 1A–2A
  • Ensio Kinnunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 2B
  • Ensio Kinnunen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 2B
  • Kari Laakkonen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3B
  • Liisa Mäkelä, maastohiihto, naiset 10km, luokka 2A
  • Liisa Mäkelä, maastohiihto, naiset 5km, luokka 2A
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 100m, luokka III
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 500m, luokka III
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, 10km, luokka 1A
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, 5km, luokka 1A

Hopeaa (7)

  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 10km, luokka 1A
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 5km, luokka 1A
  • Erkki Kukkanen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 2A
  • Kari Laakkonen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3B
  • Heikki Miettinen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3A
  • Erkki Seppänen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3A
  • Reino Vesander, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3B

Pronssia (12)

  • Ismo Alanko, Martti Juntunen, Mauno Sulisalo, Teuvo Talmia, maastohiihto, miehet 4x10km viesti, luokka 5A–5b
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 100m, luokka V
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 500m, luokka V
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 800m, luokka V
  • Otto Malkki, maastohiihto, miehet 5km, luokka 1A
  • Heikki Miettinen, maastohiihto, miehet 5km, luokka 3A
  • Raili Rantala, maastohiihto, naiset 10km, luokka 3A
  • Erkki Seppänen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3A
  • Tauno Seppänen, maastohiihto, miehet 10km, luokka 1A
  • Matleena Talonen, maastohiihto, naiset 10km, luokka 5A
  • Matleena Talonen, maastohiihto, naiset 5km, luokka 5A
  • Reino Vesander, maastohiihto, miehet 10km, luokka 3B

1984 Innsbruck

Kultaa (19)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, Veikko Jantunen, Kimmo Kettunen, Heikki Miettinen, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka LW2–9
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 100m, luokka Gr I
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 300m, luokka Gr I
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 500m, luokka Gr I
  • Lahja Hämäläinen, jääratakelkkailu, naiset 700m, luokka Gr I
  • Alli Hatva, maastohiihto, naiset 10km, luokka LW6/8
  • Alli Hatva, maastohiihto, naiset 5km, luokka LW6/8
  • Veikko Jantunen, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW4
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW2
  • Kyllikki Luhtapuro, maastohiihto, naiset 5km, luokka B2
  • Liisa Mäkelä, maastohiihto, naiset 5km, luokka LW4
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B1
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B1
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 300m, luokka Gr I
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 500m, luokka Gr I
  • Veikko Puputti, jääratakelkkailu, miehet 700m, luokka Gr I
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2

Hopeaa (9)

  • Ismo Alanko, Martti Juntunen, Mauno Sulisalo, Teuvo Talmia maastohiihto, miehet 4x10km viesti, luokka B1–2
  • Martti Juntunen, maastohiihto, miehet 20km, luokka B1
  • Martti Juntunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka B1
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2
  • Samuli Kämi, Lauri Moilanen, Pertti Sankilampi, Erkki Seppänen, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka LW2–9
  • Kimmo Kettunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Kyllikki Luhtapuro, maastohiihto, naiset 10km, luokka B2
  • Liisa Mäkelä, maastohiihto, naiset 10km, luokka LW4
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW2

Pronssia (6)

  • Tarja Hovinen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B2
  • Veikko Jantunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW4
  • Heikki Miettinen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Ari Mustonen, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2
  • Tauno Seppänen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW2
  • Mauno Sulisalo, maastohiihto, miehet 10km, luokka B1

1988 Innsbruck

Kultaa (9)

  • Jouko Grip, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW6/8
  • Tarja Hovinen, Kirsti Pennanen, Miia Ryynänen, maastohiihto, naiset 3x5km viesti, luokka B1–3
  • Kimmo Kettunen, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B1
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 15km, luokka LW4
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW4
  • Miia Ryynänen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B3
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 10km, luokka LW6/8
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 5km, luokka LW6/8

Hopeaa (8)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, Kimmo Kettunen, Kalervo Pieksämäki, Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 4x5km viesti, luokka LW2–9
  • Tarja Hovinen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B3
  • Kyllikki Luhtapuro, maastohiihto, naiset 10km, luokka B2
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B1
  • Kalervo Pieksämäki, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW4
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2

Pronssia (8)

  • Ismo Alanko, maastohiihto, miehet 30km, luokka B2
  • Tarja Hovinen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B3
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW2
  • Kimmo Kettunen, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW6/8
  • Pauli Mölsä, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW5/7
  • Miia Ryynänen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B3
  • Pertti Sankilampi, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW2
  • Pertti Sankilampi, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW2

1992 Albertville

Kultaa (7)

  • Jouko Grip, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW6/8
  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW6/8
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW11
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11
  • Kalervo Pieksämäki, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW2.4
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 10km, luokka LW2–9
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 5km, luokka LW2–9

Hopeaa (3)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW6/8
  • Kari Joki-Erkkilä, Teuvo Ojala, Raimo Peltonen, maastohiihto, miehet 3x2,5km viesti, luokka LW10–11
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11

Pronssia (4)

  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW11
  • Kirsti Pennanen, maastohiihto, naiset 5km, luokka B1
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 20km, luokka LW2.4
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 10km, luokka B2–3

1994 Lillehammer

Kultaa (7)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka LW6/8
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW11
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka LW6/8/9
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka LW6/8/9
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka B3
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka B3

Hopeaa (6)

  • Jouko Grip, maastohiihto, miehet 20km (p), luokka LW6/8
  • Kari Joki-Erkkilä, Teuvo Ojala, Raimo Peltonen, maastohiihto, miehet 3x2,5km viesti, kelkkahiihto
  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B3
  • Timo Lahtinen, maastohiihto, miehet 20km (p), luokka B2
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11
  • Tanja Tervonen, maastohiihto, naiset 10km (p), luokka LW6/8/9

Pronssia (11)

  • Seppo Joensuu, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW11
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 15km, luokka LW11
  • Samuli Kämi, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka LW2/3/9
  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka B3
  • Timo Lahtinen, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka B2
  • Rauno Miettinen, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka LW6/8
  • Teuvo Ojala, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW11
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW11
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 20km (p), luokka LW4
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 10km (v), luokka LW4
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B3

1998 Nagano

Kultaa (7)

  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW12
  • Kari Joki-Erkkilä, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW12
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka LW2–9
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka LW2–9
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka LW2–9
  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka B1–3
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B2–3

Hopeaa (5)

  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B2–3
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 20km (p), luokka LW2–9
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 15km (v), luokka LW2/3/4/9
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 15km (p), luokka B1–3
  • Kaija Tuikkanen, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka B2–3

Pronssia (7)

  • Jaana Argillander, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B2–3
  • Sisko Kiiski, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka B2–3
  • Teuvo Ojala, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokka LW12
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 10km, luokka LW12
  • Teuvo Ojala, maastohiihto, miehet 5km, luokka LW12
  • Kalervo Pieksämäki, ampumahiihto, miehet 7,5km, luokat LW2, 3, 4, 5/7, 9
  • Kalervo Pieksämäki, maastohiihto, miehet 5km (p), luokka LW3/4/9

2002 Salt Lake City

Kultaa (4)

  • Jaana Argillander, maastohiihto, naiset 10km (p), luokka B3
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 15km (v), luokka pystyhiihtäjät
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 10km (v), luokka pystyhiihtäjät
  • Tanja Kari, maastohiihto, naiset 5km (v), luokka pystyhiihtäjät

Hopeaa (1)

  • Jaana Argillander, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B2–3

Pronssia (3)

  • Jaana Argillander, maastohiihto, naiset 15km (v), luokka näkövammaiset
  • Jaana Argillander, Merja Hanski, Tanja Kari, maastohiihto, naiset 3x2,5km viesti, luokka avoin
  • Merja Hanski, maastohiihto, naiset 5km (p), luokka B1

2006 Torino

Ei mitaleita.

2010 Vancouver

Hopeaa (1)

  • Maija Löytynoja, ampumahiihto, naiset 3km pursuit, luokka pystyhiihtäjät

Pronssia (1)

  • Ilkka Tuomisto, maastohiihto, miehet 1km sprintti, luokka pystyhiihtäjät

2014 Sotshi

Hopeaa (1)

  • Ilkka Tuomisto, maastohiihto, miehet 20km, luokka pystyhiihtäjät

2018 Pyeongchang

Kultaa (1)

  • Matti Suur-Hamari, lumilautailu, miehet lumilautacrossi, luokka SB-LL2

Pronssia (2)

  • Matti Suur-Hamari, lumilautailu, miehet banked slalom, luokka SB-LL2
  • Ilkka Tuomisto, maastohiihto, miehet 1km sprintti (p), luokka pystyhiihtäjät

2022 Peking

Kultaa (2)

  • Matti Suur-Hamari, lumilautailu, miehet lumilautacrossi, luokka SB-LL2
  • Santeri Kiiveri, alppihiihto, miehet suurpujottelu, luokka liikuntavammaiset pystylaskijat

Hopeaa (2)

  • Santeri Kiiveri, alppihiihto, miehet alppiyhdistetty, luokka liikuntavammaiset pystylaskijat
  • Matti Suur-Hamari, lumilautailu, miehet banked slalom, luokka SB-LL2